Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Souhlasím

Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt. Pátek 1.7. zavřeno - inventura!

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak zazimovat studnu a vrt

S příchodem prvních mrazů se pojí i nutnost připravit chaty a chalupy na zimu. Majitelé rekreačních nemovitostí se běžně zabývají zazimováním rostlin, zahradního nábytku, elektrospotřebičů, tepelných čerpadel a topidel či nářadí. Řádnou péči byste ale měli věnovat i studnám, vrtům a rozvodům vody, aby vás na jaře nečekalo nemilé překvapení. Ukážeme vám, proč je to důležité a jak na to.

Před zimou nezapomeňte zazimovat i studnu a rozvody vody.

Proč je nutné zazimovat studnu a rozvody vody?

Samotná studna nebo vrt čili zdroj vody jako takový žádnou zvláštní péči během zimy nevyžaduje, což mnohdy vede k mylnému přesvědčení, že se o tyto zahradní prvky před zimou vůbec nemusíte starat. To ale není pravda. Před zimou je totiž nutné:

  • utěsnit jejich povrch, aby do zdroje pitné vody nezatekla znečištěná povrchová voda,

  • zazimovat rozvody vody, které by mráz poškodil,

  • zazimovat čerpadlo a další elektronická zařízení ve vrtu či studni.

Proč je to důležité? Tající sníh a déšť může totiž zatéct do studny a znehodnotit zdroj pitné vody, ale může i poškodit čerpadlo zanesením pevných částic do čerpané vody. Mráz navíc může nadělat velké škody v mnohdy opomíjených rozvodech vody. Jelikož voda ve zmrazeném stavu zvětšuje svůj objem, zavodněné trubky jednoduše popraskají. A to není vše – až led roztaje, voda vám prasklinami zateče i do zdiva a dalších stavebních materiálů, které se tím znehodnotí.

Zazimování studny či vrtu, rozvodů vody a dalších zařízení proto věnujte dostatečnou pozornost.

Izolace studny a vrtu

Studnu či vrt je potřeba během zimy chránit především před vniknutím znečištěné vody z návalových dešťů či tajícího sněhu. Zatékající voda by totiž mohla kontaminovat zdroj pitné vody, ale i namrznout a způsobit další škody. Správné zazimování studny je důležité i v případě, že studnu používáte pouze jako zdroj užitkové vody. Pokud by se totiž do studny zanesly pevné nečistoty, mohly by poškodit čerpadlo.

Jak na to? Studna by měla mít především vodotěsné krytí, tedy široký betonový límec na povrchu kolem skruže. Zkontrolujte tento poklop a veškeré praskliny a netěsnosti opravte. Bytelnou betonovou izolaci byste měli mít zejména u těch studní, které nejsou dostatečně vyvýšené.

Poté betonový límec zaizolujte, nejlépe polystyrénem nebo jinou vhodnou izolační hmotou. Ta by měla mít ještě voděodolnou vrstvu – třeba silnější igelit. Myslete na to, aby vítr a sníh izolaci studny nepoškodil, izolace by měla být dostatečně pevná a zatížená.

V případě ruční pumpy na studnu z ní nechte odtéct veškerou vodu pomocí výpustného kohoutu. Samotnou pumpu nemusíte nijak izolovat, mráz jí neublíží. Pokud ovšem hrozí, že do ruční pumpy na vodu zateče, raději ji také obložte izolací, tím rozhodně nic nepokazíte. 

Ponorné čerpadlo není mrazuvzdorné.

Zazimování rozvodů vody

Abyste předešli popraskání trubek, nezapomeňte zazimovat všechny rozvody vody, které nejsou v nezámrzné hloubce. Nejdříve uzavřete hlavní přívod vody. Poté ze všech kohoutků nechte odtéct vodu, která nesmí během zimy zůstat v potrubí. To platí i pro systém zavlažování.

Pokud kvůli špatnému vyspádování zůstane v trubkách voda, vytlačte ji kompresorem. Vnitřní i venkovní kohoutky nechte na zimu napůl otevřené. Pořádně se zamyslete, kde všude by mohla zůstat voda – v mrazu by totiž mohla poškodit i trubky na odpadní vodu nebo třeba hadice, jímky či bazénky.

A co s čerpadlem?

Ponorné čerpadlo do vrtu či studny na zimu odpojte od elektřiny a všech zařízení a z vody jej vytáhněte. Pokud by bylo čerpadlo v zamrznuté vodě, nenávratně by se poškodilo. Jestli máte jistotu, že čerpadlo ve vrtu nezamrzne (je umístěno v bezpečné nezámrzné hloubce), musíte čerpadlo minimálně odpojit z elektřiny a vypustit z něj vodu. Čerpadlo na zimu umístěte někam, kde nemrzne, jelikož ponorné čerpadlo není mrazuvzdorné.

Studna a vrt na jaře

Jakmile se po zimě vrátíte na chalupu, zkontrolujte všechny izolace. Jestli je izolace někde poškozená, je možné, že je voda kontaminovaná. Udělejte si proto rozbor vody. To platí i v případě, že je voda zakalená nebo dokonce páchnoucí.

Pokud rozbor prokáže znečištění, budete muset vyčistit vrt, abyste opět měli zdravotně nezávadnou vodu. S čerpadlem pro čištění vrtu to zvládnete i sami.