Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Souhlasím

Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt. Pátek 1.7. zavřeno - inventura!

Máte dotaz? +420 257 310 358

Pravidelné čištění vrtu vám zajistí zdravou vodu a dlouhou životnost studny

Potřebujete pro svůj nový dům zařídit přívod vody, ale obecní vodovod je v nedohlednu? V tom případě vám nezbývá, než si zajistit vlastní zdroj vody a vyvrtat si na pozemku kvalitní studnu. I o tu je ovšem potřeba pečovat, aby vám sloužila co nejdéle a poskytovala vám nezávadnou vodu. Jak na to?

Kopané a vrtané studny – pro kterou se rozhodnout?

Nejdříve si musíte ujasnit, jakou studnu vůbec budete stavět. V dnešní době jsou jednoznačně častější studny vrtané, a to i v případě, že máte na pozemku mělkou podzemní vodu.

Tu sice můžete odčerpat jednodušeji a postačí vám na to kopaná studna, ale tato voda může být mnohdy závadná. Kvalita mělké vody je nižší zejména z důvodu přítomnosti dusičnanů z hnojení či škodlivin z okolních septiků a jiných povrchových nečistot. V případě kopané neboli povrchové studny se navíc této nekvalitní vody zcela nezbavíte ani při hlubším výkopu, protože vám bude prosakovat. Další nevýhodou povrchové studny je, že mělká podzemní voda hodně závisí na množství srážek a její objem kolísá, a proto se se stále častějšími obdobími sucha doporučují právě studny vrtané.

Vrtané studny na druhé straně dokážou efektivně oddělit vodu z hlubokých vrstev půdy od té mělké, a zajistit vám tak lepší kvalitu vody bez škodlivých látek. Stěny vrtané studny jsou totiž paženy pažnicí, která je perforovaná pouze v místě nátoku vody, a v ostatních místech je plná. Díky tomu čerpáte vodu pouze z té nejvhodnější vrstvy půdy. Vody čerpané z hlubokých vrstev je zpravidla víc a její množství je stabilní, vrt tak prakticky nemůže vyschnout, pakliže o ni správně pečujete.

Benefity vrtané studny ale budete moct naplno využívat pouze v případě, že se o ni budete správně starat, opravovat poškozená místa, a především ji pravidelně čistit.

Proč čistit vrtanou studnu

Správná a pravidelná péče o vrt je naprosto klíčová pro udržení vysoké kvality vody, ale i pro prodloužení životnosti čerpadla a zachování samotného vrtu. Zanesením vrtu se totiž ucpává přívod vody, což může vést ke snížení vydatnosti zdroje vody, a dokonce i k odklonu pramene a jeho vyschnutí.

Voda ze znečištěného vrtu může být kalná a závadná. I když to nemusí být na první pohled znát, obsahuje množství mikroorganismů a nečistot z půdy, které mohou být škodlivé pro vaše zdraví. Vyšší množství pevných částic ve vodě navíc způsobuje nenávratné poškození čerpadla.  

Kdy čistit vrtanou studnu

Vrt je nutné vyčistit okamžitě, pokud zpozorujete sníženou kvalitu vody (je zakalená anebo páchne), anebo pozorujete dlouhodobě nižší tlak vody. To znamená, že sedimentace již ucpává přívod vody. Nové vrty je nutné vyčistit ještě před prvním použitím vody. Vrt rovněž vyčistěte v případě povodní či zvýšené vodní hladiny. Jestli máte o kvalitě vody pochybnosti, můžete si nechat udělat profesionální rozbor vody.

Kromě akutních případů je ale velmi důležité i preventivní čištění, které vám do budoucna ušetří mnoho zdravotních problémů a zbytečných finančních nákladů na opravu poškozeného vrtu, či dokonce na nový vrt. Určitá míra znečištění je totiž normální i pro ty nejméně rizikové vrty.

Voda přirozeně přivádí do vrtu pevné částice z půdy, které vytvářejí sediment. Ten kvůli obsahu vysráženého železa a manganu, půdních mikroorganismů a jiných nečistot snižuje kvalitu vody, a navíc zanáší čerpadlo. Obzvláště v případě měkkých podloží může být toto znečištění velké. Proto je nutné provádět preventivní čištění vrtu nejméně jednou za 5 let.  

Jak vyčistit vrt

V zásadě existují dva způsoby čištění vrtu – tlakem anebo pomocí čerpadla. Čištění tlakem zpravidla provádí pouze specializované firmy. Pomocí kompresoru vhání vodu anebo vzduch na dno vrtu, kde tlakem rozbíjí usazený kal a vynáší ho na povrch. Pokud máte nekvalitní plastové pažení vrtu, zvolte raději tlakové čištění tzv. injektorem, který vyvíjí nižší tlak. Vysoký tlak by mohl vrt nenávratně poškodit a vést k ještě většímu a trvalému znečištění.

Mnohem šetrnější je čištění pomocí čerpadla, které nijak nezasahuje do konstrukce vrtu a nevytváří žádný tlak. Čištění vrtu pomocí čerpadla můžete svěřit profesionálům, ale zvládnete jej i svépomocí. Postup je následovný:

  1. Demontujte čerpadlo vrtu.
  2. Pomocí kvalitního čerpadla pro čištění vrtů odčerpejte z vrtu veškerou vodu.
  3. Pomocí speciálního kovového kartáče vyčistěte manuálně vrt od všech usazenin. V případě vrtu s menším průměrem lze použít speciální trysky. 
  4. Opravte případné praskliny a jiná poškození vrtu cementovou maltou.
  5. Vrt vydezinfikujte Savem nebo chlornanem sodným a odčerpejte všechnu vodu s obsahem dezinfekce (je nutné udělat několikrát).
  6. Vyčistěte a vydezinfikujte čerpadlo vrtu a namontujte ho zpátky.

Po čištění není voda hned pitná – může ještě obsahovat rozvířené pevné částice a zbytky dezinfekce. Proto počkejte minimálně 48 hodin, dokud uvolněná sedimentace opět neklesne na dno. V každém případě si před prvním použitím vody udělejte rozbor, který vám jasně a přesně řekne, zda je voda již pitná.

Čerpadla pro čištění vrtu

Na trhu je k dispozici několik druhů ponorných čerpadel pro čištění vrtu, přičemž nejčastější jsou vibrační a kalová. 

Pro odčerpání čisté nebo mírně zakalené vody můžete použít vřetenová čerpadla či mnohem levnější vibrační čerpadla. Vibrační čerpadla mají velice jednoduché ovládání, a vodu s nimi zvládne odčerpat každý. Jsou lehká a mají nízkou spotřebu energie. 

V případě velmi zakalené vody z vrtu s příměsí mechanických částic se doporučuje použít čerpadlo kalové, které je speciálně konstruováno tak, aby jej mechanické částice z vody nepoškodily. Nicméně tato čerpadla mají průměr 165 mm a více, a tedy se do většiny vrtů jednoduše nevejdou. V takových případech se doporučuje použít vibrační čerpadlo, které se sice kvůli sedimentům poškodí, nicméně s ohledem na nízké pořizovací náklady tohoto čerpadla jde stále o nejlevnější variantu čištění vrtu. 

Při výběru vibračního čerpadla zohledněte maximální dopravní výšku čerpadla, průměr čerpadla a jeho průtok. Tyto parametry musí odpovídat parametrům vašeho vrtu.

Čerpadla do vrtu


Nestačí? Pokračujte na širokou nabídku čerpadel pro čišťení vrtů v e-shopu