Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Ponorná čerpadla do vrtu

Ponorná čerpadla slouží k čerpání pitné a užitkové vody z vrtů, studní a sběrných nádrží. Jsou plně ponořena ve vodě, odkud vytlačují vodní sloupec k odběrným místům, proto mohou čerpat vodu až ze 150 metrové hloubky při zachování požadovaného tlaku v soustavě.

Specifický tvar a malý průměr čerpadla (od 74 mm) umožňuje instalaci i do úzkých vrtů. Chlazení ponorného čerpadla je zajišťováno prouděním okolní vody, díky čemuž mají ponorná čerpadla do vrtu velký výkon. Stejného efektu lze docílit chladícím pláštěm. V případě potřeby je možné čerpadlo do vrtu použít i k čerpávání jiných kapalin bez mechanických nečistot. Ponorná čerpadla umožňují čerpat čistou vodu s přijatelným množstvím písčitého materiálu nebo jiných abrazivních látek v rozmezí 50 až 150 g/m3.

Můžete si vybrat z celé řady čerpadel do vrtu. Doporučujeme pořídit si kompletní sadu, ve které najdete vše, co potřebujete (včetně tlakové nádoby, vestavěné jednotky elektronického řízení pro udržování konstantního tlaku, atd). Další možností je pořídit jednotlivé prvky samostatně.

Vhodně vybrané ponorné čerpadlo vám zajistí stálý přísun vody z vlastního zdroje na dlouhá léta. Jeho životnost navíc můžete správnou péčí snadno prodloužit.

Ponorná čerpadla do vrtu slouží k čerpání podzemní vody jak pro její využití v domácnosti, tak i k pozvolnému odčerpávání nadbytečných zásob spodní vody. V případě potřeby je možné čerpadlo do vrtu použít i k čerpávání jiných kapalin bez mechanických nečistot. Pokud se ve vrtu vyskytuje větší množství písčitého materiálu a dalších abrazivních látek, je potřeba vrt na vodu nejdříve vyčistit, například ponorným vibračním čerpadlem Malyš.

Ponorná čerpadla jsou plně ponořena ve vodě (pod dynamickou hladinou vrtu), odkud vytlačují vodní sloupeck odběrným místům, proto mohou čerpat vodu až ze 150 metrové hloubky. Tato vzdálenost se nazývá dopravní výška (značíme ji H) a spolu s průtokem (objem vytlačené vody označované jako Q) patří mezi důležité parametry pro výběr ponorného čerpadla na vodu. Obě hodnoty jsou udávány výrobcem a pro jednotlivé typy čerpadel se liší, proto je důležité vybírat ponorné čerpadlo na vodu přímo pro konkrétní podmínky vrtu.

Ponorná čerpadla do vrtu jsou určena k dlouhodobému ponoru a vyrábí se už od průměru 74 mm, aby bylo jejich použití možné i ve velmi úzkých vrtech. Mezi pláštěm čerpadla a stěnou vrtu je však nutné ponechat dostatečný prostor. Proudění okolní vody zajišťuje chlazení čerpadla, díky čemuž má hlubinné čerpadlo do vrtu velký výkon a poskytuje stálý přísun vody. Pokud není možné potřebné chlazení čerpadla do vrtu zajistit prouděním vody, stejného efektu lze dosáhnout instalací chladícího pláště.

Při výběru ponorného čerpadla do vrtu je důležité zohlednit i vydatnost vrtu (jinak by mohlo dojít k suchoběhu čerpadla) a další faktory, které mají vliv na životnost čerpadla. Ponorná čerpadla s frekvenčním měničem dokáží upravovat výkon tak, aby bylo dosaženo konstantního tlaku vody i v případě kolísání napětí elektrické sítě.  

Výhodou ponorného čerpadla je i jeho snadná instalace, která je možná jak ve vertikální, tak v horizontální poloze (pro zavěšení čerpadla do vrtu se používá nerezové lanko). Součástí čerpadla je připojovací kabel, který lze pro hlubší vrty v případě potřeby prodloužit.

Před pořízením ponorného čerpadla do vrtu nezapomeňte váš vrt na čerpání vody připravit a pak už jen stačí si vybrat z celé řady ponorných čerpadel od předních výrobců Grunfos a Wilo.