Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Souhlasím

Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Ponorná čerpadla do vrtů

Ponorná čerpadla do vrtů se využívají ve vrtech a vrtaných studních na pitnou vodu. Vynikají specifickým tvarem, který umožňuje jejich spuštění do vrtu, ale také vysokým výkonem, nutným pro čerpání z velkých hloubek. 

V posledních letech stoupá poptávka po vlastních zdrojích pitné vody. V minulosti byly cestou k nezávislosti především kopané studny. Aktuálně však například z důvodu znečištění povrchové vody majitelé stále častěji přistupují k pořízení vrtů na pitnou vodu. Pro čerpání čisté pitné vody z vrtů se používá specifická podskupina čerpadel s malým průměrem a specifickým podlouhlým tvarem vhodným právě pro toto použití.

Průměr zárubnice vrtu se obvykle pohybuje kolem 120 až 160 mm, jeho hloubka pak může dosahovat až 300 metrů, i když běžnější jsou spíše hodnoty okolo 40 metrů. Specifickým podmínkám a také vysokým nárokům na spolehlivost musí odpovídat i instalované čerpadlo a systém jeho řízení. V extrémním případě může při nesprávné instalaci či nevhodném způsobu čerpání dojít k zanesení, nebo dokonce zhroucení vrtu, což může znamenat i totální znehodnocení mnohdy statisícových investic. 

Jak vybrat čerpadlo do vrtu?

Nejprve je nutné určit vhodnou dopravní výšku čerpadla. 

Jak určit dopravní výšku čerpadla?

Zásadní hodnotou pro správný výběr čerpadla je výpočet dopravní výšky čerpadla. Zjednodušeně lze tuto hodnotu vypočítat jako součet hloubkových metrů a rovinových metrů. Rovinové metry je však nutné vydělit deseti. 

Ukažme si to na příkladu domu, který má nejvyšší odběrové místo ve výšce 5 metrů. Vrt, hluboký 10 m, je pak ve vzdálenosti 25 metrů od domu. 

Hloubkové metry: 10 m (hloubka vrtu) a 5 m (nejvyšší místo čerpání v domě). 

Rovinové metry:  vzdálenost vrtu od domu, což je v našem případě 25 m děleno 10 = 2,5 m

Nutná dopravní výška tedy bude v tomto případě 17,5 m.  Následně je nutné ověřit, jestli vybrané čerpadlo dosahuje v této výšce dostatečného průtoku - měl by být kolem 3m3 za hodinu. 

Jaké další parametry sledovat pro správnou volbu čerpadla do vrtu na pitnou vodu?

 • Průměr čerpadla - nesmí být větší než průměr vrtu. Nabízíme čerpadla s průměrem od 74 mm
 • Způsob napájení - zdali je součástí čerpadla i napájecí kabel,
 • Velikost tlakové nádoby,
 • Způsob řízení - čerpadla s frekvenčním měničem jsou efektivnější a slibují delší životnost,
 • Maximální povolený obsah písku ve vodě - obvykle se udává hodnota 50g/m3.

Co potřebuji k čerpání vody z vrtu?

V praxi se využívají dva přístupy k čerpání vody z vrtu. Prvním je zakoupení kompletní sady pro čerpání od osvědčeného výrobce (nabízíme sady osvědčených výrobců Grundfos a Wilo), druhým pak pořízení samostatných prvků, které též zajistí možnost čerpání.

Sada pro udržování konstantního tlaku

Nejsnazší cestou k vrtovému čerpadlu jsou sady pro udržování konstantního tlaku, které v našem portfoliu zastupuje řada Grundfos SQE, Wilo TWU a Wilo TWI. Jedná se o kompletní sady, které díky elektronické regulaci otáček čerpadla umožňují řízení výkonu podle aktuálních požadavků. Základem je čerpadlo určené pro plynulou regulaci otáček, jehož motor s permanentními magnety je pro vyšší odolnost vybaven silnějším vinutím. Set dále obsahuje membránovou tlakovou nádobu, tlakový snímač a uzavírací ventil s manometrem. 

Senzorika řídicí jednotky tak má dostatek informací pro rychlé změny na požadavky výkonu. Řídicí jednotka zároveň hlídá změnu účiníku cos Phi, který indikuje běh čerpadla na sucho, a je vybavena ochranou proti přetížení. Využívá také funkce pomalého rozběhu, která redukuje opotřebení motoru a snižuje špičky spotřeby energie, zařízení tak stačí menší jističe. Čerpadla mají také integrovanou zpětnou klapku. Při použití čerpadla ve velkých hloubkách však doporučujeme instalovat ještě jednu klapku, aby vysoký tlak tu v čerpadle nevylomil. 

Tradiční vybavení vrtu - sestava s tlakovým spínačem

Druhou možností je zakoupení všech elementů nutných pro čerpání samostatně. Klíčovým je samotné čerpadlo, ke kterému pak je třeba dokoupit spínání v podobě tlakového spínače a expanzní nádobu, případně vodárenský set. Samotné čerpadlo je nutné dovybavit systémem hlídání hladiny a chránit jej tak proti suchoběhu. Dále je třeba dokoupit zpětnou klapku, aby vodní sloupec vody nad čerpadlem svým tlakem nepoškodil čerpadlo

Co dalšího je k čerpadlu potřeba?

Při instalaci čerpadla do vrtů doporučujeme i zařazení domovního filtru studené vody (například  Honeywell FF06-1AA), který chrání spotřebiče v domě před usazováním písku nebo nečistot. 

Je také nutné vyřešit zavěšení čerpadla do vrtu. Máme v nabídce nerezová lanka krájená po 5 metrech. S ohledem na hloubku umístění čerpadla a jeho výkon je nutné dimenzovat také napájecí kabel, především pak jeho průřez. U některých sestav je však kabel součástí čerpací sady. 

Jak začít s čerpáním z nového vrtu?

Po vrtání zůstanou uvnitř vrtu drobné nečistoty a kaly. Před napojením na domovní instalaci je proto nutné odpískování vrtu. Z naší dlouhodobé zkušenosti se pro tento úkon osvědčilo využití levných a odolných čerpadel (třeba RUCHE v naší nabídce), která se použijí před instalací finálního produktu na první čerpání. V opačném případě může písek poškodit oběžná kola v čerpadle. 

Lze použít čerpadla do vrtů také v kopané studni? 

Ano. Čerpadla do vrtu lze umístit svisle i vodorovně. Avšak je třeba čerpadlo dovybavit chladicím pláštěm. Jedná se o speciální přípravek ve tvaru trubky, do kterého se čerpadlo zasune. Prakticky se jedná o imitaci vrtu. Tento druh čerpadel totiž pro správné chlazení vyžaduje, aby kolem nich voda vířila a tím je ochlazovala. Pokud je čerpadlo do vrtu umístěno ve stojaté vodě, může dojít k jeho přehřátí a nevratnému poškození.

 • Vhodné do úzkého vrtu pro čerpání pitné vody
 • Možná svislá i vodorovná instalace.Vodorovná instalace vyžaduje chladící plášť
 • Q max. 3,4m3/hod. až do výšky 66m
 • Havarijní ochrana proti běhu na sucho, zabudovaný zpětný ventil
 • Napájení 230 V. Dlouhá životnost a spolehlivost

Wilo TWU 3"- 23 EM

https://bola.webovy-servis.com:21443

 • Čerpadlo z kvalitních nerezavějících materiálů
 • Má zabudovanou ochranu proti přetížení,max.průtok(Q) 2,7m3/hod
 • Max.dopravní výška(H) 72m
 • Součástí dodávky je ovládací skříňka s jištěním
 • Napájecí napětí 230V

Nestačí? Pokračujte na širokou nabídku čerpadel do vrtu v e-shopu