Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Změkčovače (úpravny) vody

Máte problémy s vodním kamenem? Investice do úpravny vody se vám vrátí během několika let

Máte na vodovodních kohoutcích nevzhledný bílý povlak, životnost vašich domácích spotřebičů je podprůměrná a ani jídlo nechutná tak jako jinde? Pravděpodobně žijete v oblasti s velmi tvrdou vodou. Poradíme, jak situaci vyřešit. A navíc ukážeme, na kolik to vyjde.


Oblasti s nadprůměrně tvrdou vodou pokrývají velkou část České republiky - s vysokými hodnotami se potýkají domácnosti například ve Středočeském, Královéhradeckém, Ústeckém a Jihomoravském kraji. V menší míře se však problematické oblasti vyskytují na celém území ČR.

Často skloňované sousloví “tvrdá voda” zjednodušeně řečeno označuje vodu se zvýšeným obsahem rozpuštěných minerálů. Především se jedná o vápník a hořčík, často ale jde i o stroncium a oxidy železa či manganu.

Zmíněné prvky se do vody dostávají nejčastěji při průchodu horninovým prostředím, kde převládá dolomit a vápenec. Vápenec (uhličitan vápenatý) je pro tělo neškodný a dokonce přispívá k přirozené rovnováze vody. Stojí však za tvorbou vodního kamene - obávané hrozby našich praček a vodovodních kohoutků.

Problémy vyplývající z působení tvrdé vody

  • Rychlá degenerace domácích spotřebičů usazováním vodního kamene.
  • Nízká účinnost mycích prostředků, z toho vyplývající nutnost použití většího množství prostředku, horší výsledky mytí, skvrny na nádobí.
  • Zdravotní dopady: vysušování pokožky, méně chutné jídlo.
  • Nižší účinnost zaneseného ústředního topení.
  • Zanášení baterií a vodovodního potrubí.

Úpravna vody: Co to znamená a jak funguje?

Pokud vám kvůli tvrdé vodě odcházejí spotřebiče jako na běžícím pásu, nastal čas zamyslet se nad pořízením úpravny vody pro domácnost.

Mnoho lidí zaměňuje úpravnu vody s vodním filtrem, jde ale o dvě zcela různá zařízení:

  • Vodní filtr z vody odstraňuje pevné mechanické nečistoty pomocí sítka,

  • Úpravna vody odstraňuje nežádoucí rozpuštěné látky pomocí chemických reakcí. 

Účel použití i princip fungování je tak v případě úpravny a filtru zcela jiný. Pro účely snížení obsahu minerálů ve vodě lze použít pouze úpravny vody určené ke změkčení vody. Na trhu jsou k dostání úpravny vody, které řeší i jiné problémy s pitnou vodou, například vysoký obsah železa či manganu. 

U změkčovačů vody si pak můžete nastavit požadovanou hodnotu tvrdosti vody, která by měla být v rozmezí 0,7-2,5 mmol/l. Nezapomeňte, že vápník je důležitou součástí pitné vody a jeho nízká koncentrace také není žádoucí, jelikož jeho nedostatek představuje zdravotní riziko pro člověka. Pokud chcete mít jistotu, že vaše voda bude mít optimální složení, nechte si vypracovat profesionální rozbor vody.

Změkčovače vody fungují na principu iontové výměny

Zařízení na změkčování vody většinou pracují na principu iontové výměny - za pomoci soli dochází k apsorbci rozpuštěných iontů vápníku a hořčíku a uvolňování iontů sodíku.

Takto fungující úpravny tvrdé vody nejsou úplnou novinkou, v minulosti se však staly terčem kritiky ekologických organizací. Ty upozorňovaly na velké množství vody spotřebované na regeneraci i vypouštění velkého množství soli do odpadních vod.

Moderních, počítačem řízených úpraven pitné vody se však už tato kritika netýká. Například úpravna tvrdé vody Honeywell KaltecSoft je řízena moderním mikroprocesorem na principu inteligentní proporcionální regenerace. V praxi to znamená, že stanice na základě zadané tvrdosti vody a integrovaného měřiče spotřeby vypočte, kolik vody bude schopna změkčit. V průběhu provozu pak kontroluje zbývající kapacitu a v čase definovaném uživatelem (například v noci) automaticky spustí regeneraci. Vždy pouze v takovém rozsahu, aby byl iontový výměník obnoven právě na 100 % kapacity. Nedochází tedy k znehodnocení zbývající nevyužité kapacity iontového výměníku. Z dlouhodobého hlediska tedy velmi výrazně snižuje množství vody i soli spotřebované na regeneraci.

  • Orientační kapacita úpravny vody do 7 osob
  • Orientační kapacita úpravny vody do 15 osob

Velikost domácí úpravny vody konzultujte s odborníky

Nízká spotřeba vody a soli má logicky kromě nižšího dopadu na životní prostředí vliv také na vaši peněženku. Zákazníci se často ptají, jakou velikost úpravny vody zvolit. Změkčovací stanice sice sledují spotřebu a automaticky se na ni adaptují, přesto je před nákupem důležité mít představu o tom, kolik vaše domácnost spotřebuje vody.

Při volbě zařízení s příliš malou kapacitou úpravny totiž bude docházet k regeneracím častěji, než je nutné, což neblaze ovlivní ekonomickou bilanci provozu. Zároveň také bude potřeba častěji doplňovat zásobník na změkčovací sůl, který odpovídá orientační kapacitě úpravny. Při správně zvolené kapacitě zařízení jej stačí doplnit jen jednou za několik týdnů.

Právě z toho důvodu nabízí Bola.cz širokou škálu úpraven vody Honeywell KaltecSoft s orientační kapacitou pro 7, 15 nebo 21 osob, přičemž v samotné pořizovací ceně nejsou výrazné rozdíly. Ostatně náklady na úpravu pitné vody si můžete sami spočítat v interaktivní tabulce - obvykle se pohybují kolem dvou tisíc korun za rok.

Změkčená voda výrazně sníží náklady na provoz domácnosti a prodlouží životnost spotřebičů

Na první pohled se investice do změkčovače vody pro rodinný dům, který v případě běžné domácnosti vyjde asi na 27 tisíc korun, může zdát vysoká. Pokud se však podíváte na podrobnější kalkulaci, obvykle se návratnost investice pohybuje v řádu několika let.

V tomto ohledu přinesl zajímavá data průzkum společnosti Innogy. Podle jejich výzkumů snižuje působení tvrdé vody životnost pračky téměř o čtyři roky. U myčky se životní cyklus zkrátí o tři roky. V obou případech životnost spotřebičů klesá zhruba o třetinu.

Výrazně stoupají také náklady na provoz domácnosti. Například účinnost ohřívače teplé vody je podle průzkumu v případě tvrdé vody průměrně nižší o 12,8 procenta, podobné to bude u vodním kamenem zanesených radiátorů.

Vodní kámen stojí také za rychlou degradací plastových a gumových těsnění. Jen netěsnícím kohoutkem může podle průzkumu vykapat přes 3,5 kubíku vody ročně - více než kolik spotřebuje největší úpravna vody pro 21 lidí za celý rok. A to ani nezmiňujeme další výhody použití změkčené vody, jako je nižší spotřeba čisticích prostředků, příznivý vliv na pokožku nebo zmizení nevzhledných skvrn v koupelně či kuchyni. 

Jak se zbavit vodního kamene

Zbavit se vodního kamene v potrubí nebo domácích spotřebičích je prakticky nemožné, zde pomůže pouze úprava vody. Na vyčištění nevzhledných vodovodních baterií nebo sprch ale není nutné pořizovat speciální čisticí prostředky. Dobře pro tento účel poslouží i potraviny, které jsou běžnou součástí kuchyní.

V praxi se velmi dobře osvědčil zejména ocet nanesený na utěrku z mikrovlákna. Použití jeho roztoku je vhodné také například pro čištění rychlovarných konvic. Velmi dobrých výsledků při čištění baterií a sprchových hlavic lze dosáhnout také s jedlou sodou nebo kyselinou citronovou. Stačí baterii navlhčit, posypat, nechat prostředek několik minut působit a následně vydrhnout kuchyňskou houbičkou. Zapomeňte ale na použití drátěnky, kterou povrch snadno nevratně poškodíte.

Pokračujte na nabídku změkčovačů vody v e-shopu