Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Souhlasím

Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Změkčovače vody

Problémy s vodním kamenem? Investice do změkčovače se vrátí během několika let.


Máte na vodovodních kouhoutcích nevzhledný bílý povlak, životnost vašich domácích spotřebičů je podprůměrná a ani jídlo nechutná tak, jako jinde? Pravděpodobně žijete v oblasti s velmi tvrdou vodou. Poradíme, jak situaci vyřešit. A navíc ukážeme, na kolik to vyjde.


Oblasti s nadprůměrně tvrdou vodou pokrývají velkou část České republiky - s vysokými hodnotami se potýkají domácnosti například ve Středočeském, Královehradeckém, Ústeckém a Jihomoravském kraji. V menší míře se však problematické oblasti vyskytují na celém území ČR.

Často skloňované sousloví “tvrdá voda” zjednodušeně řečeno označuje vodu se zvýšeným obsahem rozpuštěných minerálů ve vodě. Především se jedná o vápník a hořčík, často ale jde i o stroncium a oxidy železa či manganu.

Zmíněné prvky se do vody dostávají nejčastěji při průchodu horninovým prostředím, kde převládá dolomit a vápenec. Vápenec (uhličitan vápenatý) je pro tělo neškodný a dokonce přispívá k přirozené rovnováze vody. Stojí však za tvorbou vodního kamene - obávané hrozby našich praček a vodovodních kohoutků.

Problémy vyplývající z působení tvrdé vody

  • Rychlá degenerace domácích spotřebičů usazováním vodního kamene
  • Nízká účinnost mycích prostředků, z toho vyplývající nutnost použití většího množství prostředku, horší výsledky mytí, skvrny na nádobí.
  • Zdravotní dopady: vysušování pokožky, méně chutné jídlo
  • Nižší účinnost zaneseného ústředního topení
  • Zanášení baterií a vodovodního potrubí


Ionty a sůl

Pokud vám kvůli tvrdé vodě odcházejí spotřebiče jako na běžícím pásu, nastal čas zamyslet se nad pořízením úpravny vody.

Zařízení na změkčování vody většinou pracují na principu iontové výměny - za pomoci soli dochází k absorbci rozpuštěných iontů vápníku a hořčíku a uvolňování iontů sodíku.

Takto fungující úpravny nejsou úplnou novinkou, v minulosti se však staly terčem kritiky ekologických organizací. Ty upozorňovaly na velké množství vody spotřebované na regeneraci i vypouštění velkého množství soli do odpadních vod.

Moderních, počítačem řízených úpraven se však už tato kritika netýká. Máme velmi dobré zkušenosti s úpravnami Honeywell KaltecSoft. Změkčovací stanice je řízena moderním mikroprocesorem na principu inteligentní proporcionální regenerace. V praxi to znamená, že stanice na základě zadané tvrdosti vody a integrovaného měřiče spotřeby vypočte, kolik vody bude schopna změkčit. V průběhu provozu pak kontroluje zbývající kapacitu a v čase definovaném uživatelem (například v noci) automaticky spustí regeneraci. Vždy pouze v takovém rozsahu, aby byl iontový výměník obnoven právě na 100% kapacity. Nedochází tedy k znehodnocení zbývající nevyužité kapacity iontového výměníku. Z dlouhodobého hlediska tedy velmi výrazně snižuje množství vody i soli spotřebované na regeneraci.

  • Orientační kapacita úpravny do 7 osob
  • Orientační kapacita úpravny do 15 osob


Velikost konzultujte s odborníky

Nízká spotřeba vody a soli má logicky kromě dopadu na životní prostředí vliv také na vaši peněženku. Zákazníci se často ptají, jakou velikost úpravny zvolit. Změkčovací stanice sice sledují spotřebu a automaticky se na ni adaptují, přesto je před nákupem důležité mít představu o tom, kolik vaše domácnost spotřebuje vody.

Při volbě zařízení s příliš malou kapacitou úpravny totiž bude docházet k regeneracím častěji než je nutné, což neblaze ovlivní ekonomickou bilanci provozu. Zároveň také bude potřeba častěji doplňovat zásobník na změkčovací sůl, který odpovídá orientační kapacitě úpravny. Při správně zvolené kapacitě zařízení jej stačí doplnit jen jednou za několik týdnů.

Právě z toho důvodu nabízí Bola.cz širokou škálu úpraven Honeywell KaltecSoft s orientační kapacitou pro 7, 15 nebo 21 osob, přičemž v samotné pořizovací ceně nejsou výrazné rozdíly. Ostatně náklady na úpravu si můžete sami spočítat v interaktivní tabulce - obvykle se pohybují kolem dvou tisíc korun za rok.


Krátká životnost, vysoké náklady

Na první pohled se investice do změkčovací stanice, která vyjde asi na 25 tisíc korun, může zdát vysoká. Pokud se však podíváte na podrobnější kalkulaci, obvykle se návratnost pohybuje v řádu několika let.

V tomto ohledu přinesl zajímavá data průzkum společnosti Innogy. Podle jejich výzkumů snižuje působení tvrdé vody životnost  pračky téměř o čtyři roky. U myčky se životní cyklus zkrátí o roky tři. V obou případech životnost spotřebičů klesá zhruba o třetinu.

Výrazně stoupají také náklady na provoz domácnosti. Například účinnost ohřívače teplé vody je podle průzkumu průměrně nižší o 12,8 procenta, podobné to bude u vodním kamenem zarostlých radiátorů.

Vodní kámen stojí také za rychlou degradací plastových a gumových těsnění. Jen netěsnícím kohoutkem může podle průzkumu vykapat přes 3,5 kubíku vody - více než kolik spotřebuje největší úpravna pro 21 lidí za celý rok. A to ani nezmiňujeme další výhody použití změkčené vody, jako je nižší spotřeba čisticích prostředků, příznivý vliv na pokožku, nebo zmizení nevzhledných skvrn v koupelně či kuchyni. 


Na odstranění stačí ocet

Zbavit se vodního kamene v potrubí nebo domácích spotřebičích je prakticky nemožné. Na vyčištění nevzhledných vodovodních baterií nebo sprch ale není nutné pořizovat speciální čisticí prostředky. Dobře pro tento účel poslouží i potraviny, které jsou běžnou součástí kuchyní. V praxi se velmi dobře osvědčil zejména ocet nanesený na utěrku z mikrovlákna. Použití jeho roztoku je vhodné také například pro čištění rychlovarných konvic. Velmi dobrých výsledků při čištění baterií a sprchových hlavic lze dosáhnout také s jedlou sodou nebo kyselinou citronovou. Stačí baterii navlhčit, posypat, nechat prostředek několik minut působit a následně vydrhnout kuchyňskou houbičkou. Zapomeňte ale na použití drátěnky, kterou povrch snadno nevratně poškodíte.

Pokračujte na nabídku změkčovačů vody v e-shopu