Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 311 257 435

Co opravdu pomáhá proti vodnímu kameni?

Obzvlášť v teplejších měsících, kdy se spotřeba vody přirozeně zvyšuje, domácnosti často řeší nepříjemný problém – vodní kámen. Chcete se vodního kamene nadobro zbavit? Zjistěte, jak vzniká a jaké existují účinné způsoby prevence.

Vodní kámen – tichý zabiják zařízení v domácnostech i průmyslu

Jak vlastně vodní kámen vzniká? Jde o usazeniny vápníku a hořčíku – minerálů, které jsou v pitné vodě běžně přítomné a jsou zdraví prospěšné, ve vyšším množství ale způsobují tzv. tvrdou vodu. Tu poznáte jednoduše podle bílých skvrn na nádobí, obkladech či armaturách. Vodní kámen vytváří usazeniny i tam, kde je nevidíte, například v pračce, myčce či kávovaru. Tato a další zařízení vám kvůli vodnímu kameni jednoho dne vypoví službu.

Vodní kámen ničí také čerpadla, kotle, baterie, topné spirály a spotřebiče, v průmyslu může poškodit technologie, v komerční sféře je problémem například ve wellness centrech, prádelnách či kavárnách. A opravy či výměny zařízení zdaleka nejsou jediné náklady – v tvrdé vodě je vyšší spotřeba čisticích a pracích prostředků a zanesené spotřebiče mají nižší výkon, takže spotřebují více energie i vody.


Pračky, myčky a bojlery jsou na tvrdou vodu velmi citlivé

Jak poznat tvrdou vodu?

Vodní kámen obvykle uvidíte až ve chvílí, kdy jsou vaše spotřebiče již zanesené, na změkčení vody je pozdě a z kritických míst jej nelze odstranit. Proto je vhodné tvrdost vody měřit preventivně.

Můžete například vyzkoušet domácí testovací proužky z drogerie nebo jednoduchý test tvrdosti vody, kdy do průhledné lahve nalijete vodu a pár kapek mýdla. Lahev důkladně protřepejte. Pokud se udělá bohatá pěna a voda zůstane čirá, nemusíte se vodního kamene obávat. V případě tvrdé vody se vytvoří pouze málo pěny a voda zůstane zakalená.

Pokud chcete přesné a spolehlivé údaje o množství minerálů ve vodě, můžete se obrátit na místní vodárny (v případě vody z vodovodního řadu) nebo na profesionální laboratoř. Pozor však na některé prodejce vodních filtrů, kteří nabízejí rozbory zdarma – zpravidla se jedná o marketingový trik a jejich rozbory vody nejsou důvěryhodné.

Jak změkčit vodu a zatočit s vodním kamenem?

Na trhu najdete řadu vodních filtrů. Pokud bojujete s tvrdou vodou, pomůže vám filtr na tvrdou vodu neboli změkčovač vody. Ty se dělí na:

  1. Změkčovače vody na bázi soli – používají iontovou výměnu. Voda se proplachuje přes pryskyřici, která zachytává ionty vápníku a hořčíku a nahrazuje je ionty sodíku. Tyto změkčovače vyžadují elektrickou energii a pravidelné doplňování soli.

  2. Změkčovače vody bez soli – jde o méně častý typ. Vápník a hořčík se vysrážejí na malé krystalky. Změkčovače obsahují speciální granulát a nepotřebují elektrickou energii.

Jiné typy změkčovačů vody (např. polyfosfátový, magnetický apod.) nemají ověřenou účinnost, případně nejsou vhodné pro pitnou vodu.

Na iontových změkčovačích vody si můžete nastavit požadované výstupní hodnoty, takže se nemusíte obávat, že by vás ochudily o důležité minerály. Ostatní parametry vody zůstávají nezměněné, což je pro kvalitu vody velmi důležité. Zařízení, která z vody odstraňují veškeré rozpuštěné látky (nejčastěji jde o tzv. reverzní osmózy), vytvářejí vodu destilovanou, která je zdraví škodlivá a nepitná.

V domácnostech s tvrdou vodou doporučujeme zvolit centrální řešení a změkčovat vodu již na vstupu do objektu. Levnější variantou je pak bodové řešení, kdy vodu změkčujete pouze na konkrétním kohoutku, obvykle jako ochrana bojleru nebo pračky. V průmyslu se tímto způsobem chrání konkrétní technologie.

Náš tip: Změkčovací stanice Honeywell

Změkčovač vody Honeywell KaltecSoft je ideálním řešením do rodinných domů (v menší verzi pro 7 lidí) i komerčních provozů, kde zvládne změkčit vodu pro zhruba 15 nebo 21 lidí (v největší verzi). Funguje na principu iontové výměny a lze si na něm jednoduše nastavit požadovanou výstupní tvrdost vody. Změkčovač automaticky upravuje svůj výkon a kapacitu na základě odběru. Potěší vás také snadnou instalací, obsluhou i údržbou.


Změkčovač vody Honeywell

Jak zlepšit kvalitu vody?

Kromě změkčovačů můžete narazit na celou řadu dalších typů vodních filtrů, z nichž některé mají v určitých případech své opodstatnění, většina ale může při nevhodném použití kvalitu vody naopak zhoršit.

Pokud čerpáte vodu z vodáren, máte jistotou, že je zdravotně nezávadná a kvalitní. Pokud jste citliví na chlor, můžete jej odstranit pomocí uhlíkového filtru na vodu.

Voda z vlastních zdrojů filtraci a úpravu vyžaduje. Pro správný výběr filtračních zařízení se neobejdete bez rozboru vody. Ten odhalí, jaké nečistoty ve vodě máte. Mechanické filtry na vodu zachytí pevné nečistoty, na odstranění různých rozpuštěných látek (např. dusičnanů) pak slouží úpravny vody, v případě mikrobiologického znečištění musíte vodu dezinfikovat.

Změkčovač vody je investice, která se vyplatí

Investice do změkčovače vody se obvykle vrátí během několika let. Počáteční náklady se pohybují kolem 30 tisíc korun, přičemž životnost pračky a myčky se prodlouží o zhruba 4 roky a spotřeba energie (např. bojleru) se může snížit až o 13 %. V měkké vodě se také výrazně sníží spotřeba čisticích a pracích prostředků a nebudete muset investovat do odstraňovačů vodního kamene.

S výběrem vhodného typu i kapacity změkčovače vám rádi poradíme. Pro technickou konzultaci zdarma se na nás klidně obraťte.

vybrat změkčovač vody