Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Změkčovače vody - kalkulátor

Problém s tvrdou vodou trápí až 90 % domácností v ČR. Tato voda přitom způsobuje vodní kámen, zkracuje životnost spotřebičů, ale také snižuje účinnost čisticích a kosmetických přípravků a dráždí citlivou pokožku. Pokud proto tvrdou vodu upravíte, můžete ušetřit nemalé finance.

Jak měřit tvrdost vody

Tvrdá voda je voda se zvýšeným obsahem rozpuštěných minerálů, zejména pak vápníku a hořčíku. Obsah minerálů (tedy součet obsahu vápníku a hořčíku) se nejčastěji udává v německých stupních °dH, případně v jednotkách mmol/l. Tyto minerály jsou v pitné vodě velmi důležité, voda bez obsahu minerálů (tzv. destilovaná nebo osmotická) není pitná. Jejich obsah ale nemůže překročit určitou hranici.

Optimální obsah vápníku a hořčíku v pitné vodě je 8 °dH neboli 1,4 mmol/l, což je měkká až středně tvrdá voda. Tato tvrdost vody prospívá vašemu zdraví, je šetrná vůči spotřebičům a nezpůsobuje vodní kámen. Užitková voda může být ještě měkčí. Tvrdá voda je ta s obsahem vápníku více než 12 °dH neboli 2,15 mmol/l. Voda s tvrdostí nad 21 °dH je velmi tvrdá nebo minerální a vyskytuje se v krasových oblastech.

Měřením tvrdosti vody tedy zjišťujeme obsah rozpuštěných minerálů. Pro měření tvrdosti vody existuje několik metod:

  1. Pokud čerpáte vodu z veřejné sítě, můžete se o obsahu rozpuštěných minerálů informovat u místních vodáren.

  2. Jednoduché testy tvrdosti vody lze zakoupit v drogeriích, jejich přesnost je ale omezená.

  3. Nejpřesnější výsledky vám poskytne profesionální rozbor vody z akreditované laboratoře.

  4. Tvrdou vodu můžete poznat i bez měření, a to zejména podle vodního kamene na bateriích a spotřebičích. Vyzkoušet můžete i test s mýdlem, které nakapete do lahve s vodou a zatřepete s ní. Pokud mýdlo pění jenom málo a spíše vodu zakalí, je vaše voda tvrdá.  

Tvrdá voda pokrývá většinu území ČR

Jak už jsme uvedli výše, s tvrdou vodou se potýká dle odhadů až 90 % českých domácností. To je způsobeno tím, že většina zdejšího území má vápenaté podloží. Do podzemní vody se proto přirozeně uvolňuje vyšší množství vápníku. Nižší obsah minerálů má obecně voda získávána z povrchových zdrojů. Obsah minerálů v pitné vodě se proto v jednotlivých regionech ČR značně liší.

Tvrdá voda je zejména ve Středočeském, Královehradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském, Zlínském kraji a na Vysočině. Nejlépe je na tom naopak Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj. Co se Prahy týče, tak domácnosti, které mají pitnou vodu z Želivky (vodní nádrž Švihov), mají měkčí vodu. Jde především o domácnosti v jižní části hlavního města. Zbytek pražských domácností má tvrdou vodu z vodáren v Káraném.

Úspory jsou mnohem vyšší než náklady na provoz domácí úpravny vody

Pokud potřebujete tvrdou vodu změkčit, řešením je instalace změkčovače vody. Mnoho lidí ale odrazují náklady na pořízení a provoz tohoto zařízení. Obavy ale nejsou namístě, návratnost této investice je velice rychlá.

Změkčovač vody totiž prokazatelně prodlužuje životnost spotřebičů, jako jsou pračky, myčky, bojlery, kávovary či rychlovarné konvice, a to až o třetinu. Zároveň v měkké vodě spotřebujete až o polovinu méně čisticích a kosmetických přípravků. Další finance ušetříte díky energetickým úsporám – spotřebiče, které jsou zanesené vodním kamenem, totiž spotřebují dle odhadů o třetinu více elektřiny. Jedná se zejména o spotřebiče, které ohřívají vodu (bojlery, rychlovarné konvice, kávovary atd.). V neposlední řadě měkká voda prospívá vaší pokožce a vlasům a nezanechává nevzhledné skvrny na bateriích a nádobí.  

Provoz změkčovače vody pro rodinný dům je přitom poměrně levný – stačí pravidelně doplňovat speciální sůl. Pokud i vy stále váháte, zda se vám úpravna vody vyplatí, využijte náš kalkulátor nákladů na změkčení vody.

Spočítejte si náklady na změkčení vody 

Zadejte Vaše údaje do formuláře, výsledky se ihned zobrazí v tabulkách níže. Tímto kalkulátorem si můžete snadno spočítat náklady a vytipovat vhodný model pro Vaši aplikaci.

Optimální počet dní mezi regeneracemi je 3-6 dní.