Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Domácí vodárny

Domácí vodárny se hodí pro automatické čerpání vody z vlastní studny, ale také pro stabilizaci tlaku vody v systému. Nabízíme tradiční produkty s čerpadlem a tlakovou nádobou, i moderní řešení vybavené frekvenčním měničem, schopné udržovat konstantní tlak vody a šetřit energii. 

Domácí vodárny jsou ideálním řešením, pokud obýváte dům s vlastní studnou nebo potřebujete stabilizovat tlak vody v objektu napojeném na vodovodní řád. Jde o zařízení kombinující samonasávací čerpadlo, tlakovou nádobu, manometr a tlakový spínač, které je primárně konstruované pro čerpání vody ze studny a následné udržování konstantního tlaku v rozvodech. Z toho důvodu se hodí i do míst, kde dochází ke kolísání tlaku ve vodovodním řádu, nebo pro vícepatrové objekty, u kterých je nutné tlak vody dále posílit. 

Díky senzorům, které jsou součástí domácí vodárny, se systém automaticky stará o zapínání a vypínání čerpadla a konstantní dodávku vody o požadovaném tlaku.

  • Perfektní tlak vody u všech kohoutků
  • Spolehlivý provoz a dlouhá životnost
  • Nízká hlučnost
  • Určeno pro nejběžnější aplikace, rodinné domy, chalupy
  • Dopravní výška cca 45 m
  • Průtok 4.5 m³ kapaliny

Jak funguje domácí vodárna?

Klasická domácí vodárna

Soustava domácí vodárny se skládá ze samonasávacího čerpadla umístěného obvykle ve studni, tlakové nádoby a tlakového nebo průtokového spínače. 

Při zahájení odběru vody dojde k poklesu tlaku, spínací jednotka změnu zaznamená a zapne čerpadlo. Čerpadlo běží vždy na plný výkon a tlaková nádoba vyrovnává tlakové rázy tak, aby měl tlak vody v rozvodech konstantní hodnotu a zároveň se omezil počet spínání čerpadla. 

Když je odběr vody ukončen, běží čerpadlo do doby, než tlak v nádobě opět dosáhne požadované hodnoty. V praxi se většinou užívá řízení čerpání po třetinách objemu tlakové nádoby. Před zahájením odběru je tlaková nádoba plná ze ⅔ a čerpadlo vypnuto. Po otevření kohoutku začne proudit voda, čerpadlo se ale znovu spustí až ve chvíli, kdy spínací jednotka zaznamená pokles pod ⅓ objemu. Čerpadlo běží až do chvíle, kdy znovu dojde k načerpání do ⅔ objemu.

Domácí vodárna s frekvenčním měničem

Další možností je domácí vodárna vybavená čerpadlem s frekvenčním měničem, který dokáže konstantně udržovat předurčený tlak a vystačí s malou tlakovou nádobou. To je i případ moderní vodárny Grundfos SCALA2. Spoléhá na integrovaný snímač tlaku na výstupu, který dá při spuštění odběru pokyn čerpadlu a následně porovná tlak naměřený s tlakem nastaveným. Podle toho pak vyšle signál frekvenčnímu měniči, který okamžitě nastaví otáčky čerpadla pro požadovaný tlak vody. 

Díky inteligentnímu řízení je systém schopen bez prodlevy reagovat i na situace, kdy dojde k zahájení druhého odběru (například kromě kohoutku je zapnuta ještě sprcha), aniž by došlo k nepříjemnému kolísání proudu vody při otevření nebo zavření dalšího kohoutku.  Zásluhou pokročilé konstrukce a řízení je navíc čerpadlo výrazně tišší než klasická domácí vodárna.

Jak vybírat domácí vodárnu?

Při výběru je klíčové zohlednit, že výška sání samonasávacího čerpadla nemůže kvůli fyzikálním principům přesáhnout 8 metrů tlakové ztráty.

Dále je nutné zohlednit:

  • Velikost tlakové nádrže: obvykle se pohybuje od 20 litrů. Správná volba velikosti může zabránit zbytečně častému spínání čerpadla. 
  • Dopravní výška čerpadla,
  • Průtok čerpadla,
  • Materiál tlakové nádoby: v naší nabídce naleznete domácí vodárny s ocelovou i nerezovou nádobou. Nerez se hodí především v případě, kdy bude vodárna umístěna vně objektu.
  • Typ tlakové nádoby - vaková / membránová. Jak název napovídá nádoba s vakem obsahuje vak do kterého se napouští vlastní voda. Hlavní výhodou je, že nedochází ke kontaktu vody s nádrží. Vliv na korozi nádoby má pak jen vnější vlhkost. Nádoby jsou vždy ošetřeny protikorozním nátěrem. Kladem membránové nádoby je, že netrpí na praskání vaku. Voda je v přímém kontaktu s nádobou a natahuje se jen membrána. 

Jaké potrubí je vhodné pro napojení domácí vodárny?

Potrubí pro domácí vodárnu může být libovolné, doporučujeme shodné s tím, které je použito na zbytek rozvodů v rámci objektu – v současnosti se pro napojení používá obvykle PPR (polypropylen). Zvláštní pozornost je třeba věnovat pouze materiálu použitému na sací potrubí u kterého nesmí docházet ke smršťování. Pokud použijete klasickou zahradní hadici, vodárna při nasávání vytvoří podtlak, hadice splaskne a ucpe se. Většinou se sice nic nepoškodí, jelikož vodárny jsou vybaveny ochranou proti suchoběhu, voda nicméně nepoteče.  

Jsou domácí vodárny vybaveny filterm? Kam jej umístit?

Nikoliv, součástí domácí vodárny není žádná filtrace. Rozhodně ji však doporučujeme. Zcela zásadní pro správnou funkčnost je instalace filtru na VÝTLAČNÉ potrubí, tedy mezi vodárnu a první odběrné místo v objektu. Častou chybou zákazníků je umístění filtru na sací potrubí. Záměrem je ochránit čerpadlo, ale to je špatně. Tlaková ztráta filtru vytváří takový odpor, že čerpadlo nemusí být vůbec schopno nasát vodu. 

Na hrubší čištění vody od větších nečistot (například listí nebo kamení) doporučujeme sací koše, které se umisťují na konec sací hadice přímo do studny. Drobné nečistoty bez problému čerpadlem projdou a odstraní je filtr za ním. 

Kam umístit domácí vodárnu?

Domácí vodárnu doporučujeme nainstalovat do technické místnosti uvnitř objektu, případně ven pod přístřešek. Mějte na paměti, že čerpadlo musí být chráněno před mrazem. Buď jej vždy před nástupem nižších teplot ukliďte, nebo vybavte topným kabelem s termostatem z naší nabídky.

U produktu Grundfos SCALA2, který patří k nejtišším produktům na trhu, je pak možné i umístění přímo v interiéru, například pod dřezem. Produkt není díky řadě opatření hlučnější než třeba spuštěná myčka nádobí.

Nestačí? Pokračujte na širokou nabídku domácích vodáren v e-shopu

Domácí vodárny na e-shopu