Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Samonasávací čerpadla

Samonasávací čerpadla jsou na povrchu umístěná čerpadla, obvykle využívaná pro čerpání vody ze studní, nebo jako součást domácích vodáren. Jejich výhodou je snadná obsluha i cenová dostupnost.

Samonasávací čerpadla se využívají především pro čerpání vody ze studny, ale i pro posilování tlaku v rozvodu pitné vody. Obvykle jsou instalovány jsou součást domácí vodárny, hodí se ale také například pro systém filtrace bazénů

Samonasávací čerpadla jsou specifickou kategorií povrchových odstředivých čerpadel. Zatímco u běžného odstředivého čerpadla je nutné před uvedením do provozu zalít vodou celé potrubí, samonasávací typ má vyšší sací sílu a dokáže nasát vodu automaticky pouze s nutností zalití samotného čerpadla před prvním použitím.

Mějte na paměti, že z fyzikální podstaty nelze samonasávací čerpadla využít pro čerpání z hloubky větší než 8 metrů. Dalším možným úskalím samonasávacích čerpadel je jejich citlivost na běh na sucho, který může způsobit jejich rychlé poškození. Většina čerpadel v naší nabídce je proto vybavena automatickou ochranou, která v případě nedostatku vody čerpadlo odpojí a zabrání poškození.

Při vhodném užití správné jsou samonasávací čerpadla spolehlivým a dostupným řešením pro široké spektrum aplikací například v zahradách i rodinných domech.   

Jak vybírat samonasávací čerpadlo?

Stejně jako v případě jiných čerpadel je zásadní jaké množství kapaliny, do jaké výšky a z jaké vzdálenosti bude čerpáno tedy:

  • Dopravní výška čerpadla,
  • Průtok čerpadla,
  • Sací výška.

Doporučujeme také zohlednit jestli je čerpadlo vybaveno ochranou proti běhu na sucho. U některých produktů je pak dokonce součástí teplotní pojistka zabraňující přehřátí motoru. S ohledem na umístění čerpadla pak hraje roli i jeho materiál (například korozivzdorná nerez), nebo stupeň krytí.

Jak řídit samonasávací čerpadla? 

Samostatné čerpadlo obvykle neobsahuje žádný systém řízení čerpání. Pokud je zapojeno do zásuvky, vždy běží na plný výkon. Pro jednoduché aplikace - například zalévání nebo bazénovou filtraci - lze čerpadlo použít bez dalšího řízení

Pro uživatelský komfort doporučujeme čerpadlo dovybavit tlakovým nebo průtokovým spínačem (PM1, PM2, HiControl, ...). Čerpadlo pak sepne kdykoliv uživatel zahájí odběr - například otočí kohoutkem. Takové řešení se hodí zejména pro zalévání, kdy je za čerpadlem kus potrubí a ovládací ventil na který je napojena hadice. Tlakovat samotnou hadici by bylo nežádoucí, jelikož by ji nebylo možné zamotat. 

Pro domovní zásobování pitnou vodou je vhodné samonasávací čerpadlo doplnit  o tlakový spínač a tlakovou nádobu, čímž vlastně vznikne domácí vodárna. 

Součástí některých produktů v naší nabídce už tlakový spínač je a automaticky při zahájení odběru čerpadlo spustí. Dodáváme i samonasávací čerpadla s frekvenčním měničem, schopná regulovat výkon v závislosti na požadovaném odběru. 

Jak zapojit samonasávací čerpadlo?

Čerpadla v naší nabídce se obvykle zapojují přímo do standardní elektrické zásuvky na 220V. 

Zvláštní pozornost je třeba věnovat materiálu použitému na sací potrubí u kterého nesmí docházet ke smršťování. Pokud použijete klasickou zahradní hadici, vodárna při nasávání vytvoří podtlak, který by běžnou hadici zdeformoval a ucpal. Proto doporučujeme nákup speciální sací hadice, jejíž součástí je i sací koš.

Jsou samonasávací čerpadla vybavena filtrem? Kam jej umístit?

Nikoliv, součástí samonasávacího čerpadla není žádná filtrace. Na hrubší čištění vody od větších nečistot (například listí nebo kamení) doporučujeme sací koše, které se umisťují na konec sací hadice přímo do studny. 

Případné umístění další filtrace je diskutabilní. Filtr na sací straně čerpadla totiž může způsobit takovou ztrátu, že čerpadlo nemusí mít dostatečný sací výkon na čerpání. Zjednodušeně řečeno: při čerpání z dvoumetrové hloubky není problém umístit do studny filtr. Pokud je voda v 7 metrech, pak už by mohl filtr působit jako výrazná překážka a k čerpání by vůbec nemuselo dojít. 

Kam umístit samonasávací čerpadlo?

Umístění bude vždy záležet na způsobu použití. Zásadní je čerpadlo ochránit proti zamrznutí. Zároveň jej doporučujeme chránit i před deštěm, byť jsou obvykle čerpadla chráněna proti vlhkosti. 

  • Set samonasávacího čerpadla Grundfos JP5 a tlakové řídící jednotky
  • Typ Grundfos JP5 max. 4 m3/hod., H max. 39m, připojení 220V, sací schopnost až 8m
  • Certifikace pro provoz s pitnou vodou

Wilo JET WJ 401 X EM

Wilo JET WJ 401 X EM

  • Přečerpá(Q) až 4,8 m3/hod., dopravní výška(H) 50 m
  • Napájecí kabel 1,5 m, sací hloubka až 8 m, připojení 220 V
  • Jednoduché, skladné
  • Hodí se zejména k postřikování, přečerpávání, zavlažování, kropení nebo jako nouzové čerpadlo při zaplavení

Nestačí? Pokračujte na širokou nabídku samonasávacích čerpadel v e-shopu