Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 311 257 435

Příprava vytápěcího systému na zimu

Meteorologická zima sice začíná až 1. prosince, avšak topit se začíná mnohem dříve. Topná sezona se zahajuje v okamžiku, kdy teplota klesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, a končí 31. května. Příprava na topnou sezonu by měla spočívat v pečlivé kontrole a údržbě vytápěcího systému. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste dosáhli optimálního výkonu topení s minimálními náklady.

Údržba kotlů na plyn a tuhá paliva

Kontrola a údržba kotle patří výhradně do rukou odborníků. Pokud máte plynový kotel nebo kotel na tuhá paliva, jsou pro vás pravidelné revize povinné. U kotlů na tuhá paliva musí revize proběhnout alespoň jednou za 2 roky, u plynových kotlů je lhůta 3 roky, ovšem pouze pro podnikající fyzické a právnické osoby. Revize tedy není povinná pro plynové kotle v osobním užívání a pro elektrické kotle. Přesto však pravidelné revize doporučujeme všem, jelikož údržba snižuje spotřebu energií kotlů, zvyšuje bezpečnost a prodlužuje jejich životnost.

Proškolený technik během revize kotel seřídí a vyčistí, zkontroluje těsnost spojů, hořák a zapalování, ověří tlak plynu a změří emise. Po provedené revizi a údržbě vám vystaví protokol, který si uschovejte – budete jej potřebovat při kontrole z úřadů, případně hlášení pojistné události.

Kromě toho je potřeba pravidelně nechat zkontrolovat a vyčistit spalinové cesty, u plynových kotlů jednou ročně a u těch na tuhá paliva třikrát ročně. Před zahájením topné sezony nezapomeňte zkontrolovat funkčnost bezpečnostních prvků, zejména pak havarijního termostatu a detektoru CO.

Údržba tepelných čerpadel a elektrických kotlů

Údržba tepelných čerpadel a elektrických kotlů je jednodušší, jelikož v nich nedochází ke spalování a zákon nestanovuje majitelům žádné povinné revize. Jejich kontrolu před topnou sezonou tak zvládnete i svépomocí.

V případě tepelného čerpadla je nutné vyčistit lamely venkovní jednotky a zkontrolovat ventilátor a odtok kondenzátu. Ve vnitřní jednotce vyčistěte filtry a zkontrolujte izolaci a tlak v systému. Elektrický kotel vyčistěte, zkontrolujte těsnost spojů a elektrické spoje.

Kontrola a příprava rozvodů topení

Kontrolu vyžadují i potrubí a radiátory. Hledejte známky netěsností, poškozené izolace či koroze. Poškozenou izolaci opravte, v případě úniku vody vyměňte těsnění nebo dotáhněte spoje, korozi vyřešíte antikorozním nátěrem. Potrubí i radiátory očistěte.

Důležitým krokem přípravy na topnou sezonu je důsledné odvzdušnění všech topných těles. Pouze tak bude topení topit efektivně a ekonomicky. Odvzdušnění zvládnete i svépomocí pomocí odvzdušňovacích ventilů. Začněte nejvýše umístěným radiátorem a postupujte směrem dolů. Po odvzdušnění zkontrolujte tlak v systému a případně do něj doplňte vodu.


Údržbu vyžadují i radiátory
Údržbu vyžadují i radiátory

Kontrola regulačních prvků na začátku topné sezony

Kontrolu vyžadují termostatické ventily, hlavice i termostaty. U termostatických ventilů je nejdůležitější kontrola jejich pohyblivosti. Pokud jste nechali hlavice po předchozí zimě uzavřené, může se stát, že se ventily zaseknou v uzavřené poloze – v tom případě by do radiátorů téměř netekla topná voda. Zaseknutý ventil se pokuste rozpohybovat kleštěmi, případně zatlačováním. Pokud to nepomůže, ventily vyměňte.

U termostatických hlavic a termostatů zkontrolujte jejich funkčnost a stav baterií a nastavte je na zimní režim – tj. v případě programovatelných termostatů a termostatických hlavic aktualizujte časové a zónové programy. Zkontrolujte také, zda jsou funkční teplotní čidla a vzdálená komunikace. Pokud máte v jedné místnosti termostat i radiátory s termostatickými hlavicemi, ujistěte se, že jsou hlavice zcela otevřené – pouze tak může termostat regulovat teplotu.

Systémová kontrola

Po kontrole a údržbě jednotlivých prvků přichází na řadu systémová kontrola. Zkontrolujte zejména tlak v systému a kvalitu topné vody. V topné vodě se typicky měří pH, tvrdost vody, obsah inhibitorů a množství mechanických nečistot. Pokud měření odhalí nevyhovující hodnoty, je vhodné vodu vyčistit a ošetřit, aby nepoškozovala topnou soustavu.

Inhibitory koroze udržují v topné vodě optimální pH, aby se zabránilo rezivění. Pokud je voda znečištěná kaly nebo nánosy vápníku, je vhodné vodu změkčit a instalovat mechanický filtr.

Tipy pro ekonomický provoz topení

Aby vaše topení fungovalo po celou topnou sezonu skutečně efektivně a ekonomicky, průběžně sledujte tepelný komfort v jednotlivých místnostech a spotřebu a případně upravte zónové a časové programy. Při programování vezměte v potaz tepelnou setrvačnost topení, tedy dobu, kterou vaše vytápění potřebuje k ohřátí a vychladnutí. Nezapomeňte si nastavit útlumové režimy, tedy noční režim, víkendový režim či režim dovolená. Pokud máte chytré termostaty, seznamte se s jejich funkcemi pro optimalizaci spotřeby energie a používejte je. Zvažte také propojení termostatu s ekvitermní regulací, která koriguje výkon topení na základě venkovních teplot.

Správné nastavení termostatu j
Správné nastavení termostatu je pro úspory klíčové

Za topení můžete ušetřit i dalšími způsoby:

  • Na stěnu za radiátory doporučujeme instalovat reflexní fólie, které odrážejí teplo do místnosti.
  • V zimě větrejte nárazově, několikrát denně otevřete na pár minut všechna okna.
  • Topení během topné sezony nevypínejte. Vytopit vychladlý dům je mnohem nákladnější než udržování nižších teplot, temperováním navíc zabráníte zamrznutí vody v soustavě.
  • Pořiďte si moderní elektronické oběhové čerpadlo, které automaticky zajistí optimální distribuci topné vody.

Myslete i na bezpečnost

Havárie topení nejsou ničím výjimečným, mohou však způsobit velké škody na majetku. Tlak otopné vody proto kontrolujte alespoň jednou měsíčně, i drobná netěsnost systému se totiž na tlaku okamžitě projeví. Doporučujeme také instalaci detektoru úniku vody, který v případě detekce úniku ihned uzavře hlavní přívod vody, čímž zabrání dalším vetším škodám.

Pokud máte kotel na plyn nebo tuhá paliva, zajistěte k němu dostatečný přísun vzduchu – ten může být omezený zejména po rekonstrukci a výměně oken za plastová. Nedílnou součástí domácností s kotlem by měl být detektor smrtelně nebezpečného oxidu uhelnatého.

Pečlivě si veďte záznamy o provedených údržbách a archivujte protokoly z revizí. V neposlední řadě mějte uložený kontakt na kvalitní nonstop servis, který vyřeší nenadálé problémy s vytápěním.

Vybrat nové oběhové čerpadlo