Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak na ekonomické vytápění domu v roce 2023

Rekordní ceny energií se staly s blížící se topnou sezónou tématem číslo jedna. Domácnosti, firmy i veřejné instituce zvažují všechny možnosti, jak za vytápění ušetřit. Podívejte se na naše srovnání různých typů topení a na tipy, jak můžete za tepelnou energii výrazně ušetřit.

Porovnání nákladů na vytápění rodinného domu

Dnes už nikdo nepochybuje o tom, že investice do zateplení budov a kvalitních oken se vyplatí každému. Co se ale typů topení týče, situace je složitější. Vývoj cen energií je totiž mnohem turbulentnější, než bychom před pár lety očekávali. Proto je kromě pořizovacích nákladů a nákladů na provoz nutné zvážit i míru finančního rizika jednotlivých druhů topení.

Kotel na elektřinu nebo plyn

Kotle na elektřinu nebo plyn jsou u nás vůbec nejběžnější. Lidé si je oblíbili zejména díky jejich bezobslužnosti, relativně nízkým pořizovacím nákladům, nenáročné údržbě i vyšším ekologickým standardům.

Největší nevýhodou se ovšem ukázala být vysoká závislost ceny plynu a elektřiny na aktuální geopolitické situaci. I při současném zastropování cen energií budou domácnosti za elektřinu a plyn platit v průměru o 50-100 % více než vloni.

Rekordní ceny energií zaskočily celou Evropu.

Kotel na tuhá paliva

Za nejlevnější způsob topení se dlouhodobě považuje kotel na tuhá paliva. Ten má ale svá ale. Mezi zásadní nevýhody patří množství spalin a dalších znečišťujících látek, které kotle na tuhá paliva produkují. Jde tak o vůbec nejméně ekologické řešení, které legislativa významně omezuje.

Další nevýhodou je náročná obsluha, kdy je nutné do kotle neustále přikládat a palivo také někde skladovat. Opomenout nesmíme ani riziko požáru nebo úniku toxického oxidu uhelnatého.

Spotřeba a náklady na provoz se přitom odvíjí od stáří kotle a kvality dřeva či jiného tuhého paliva (uhlí, brikety, pelety apod.). Ceny tuhých paliv se navíc s ohledem na letošní vysokou poptávku mohou ještě výrazně zvyšovat. Jako ekonomičtější řešení můžete proto zvážit naskladnění paliva v létě, kdy je levnější. Nelze tak jednoznačně říct, jaké jsou a v blízké budoucnosti budou náklady na tento typ vytápění.

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla se s kotly na tuhá paliva dělí o první místo v žebříčku nejekonomičtějších typů vytápění. Mnoho lidí odrazuje vysoká pořizovací cena tepelných čerpadel, ovšem návratnost investice je skutečně velmi rychlá.

Tepelná čerpadla vzduch-voda získávají tepelnou energii z okolního vzduchu a předávají ji do vody v topení. Tímto způsobem dokáží za 1 kWh elektrické energie vyrobit až 3-4 kWh tepla. Výhodou tohoto moderního topení je tak kromě ekonomického a ekologického provozu poměrně nízká závislost na tržních cenách energií.

Podlahové vytápění domu, nebo radiátory?

Podlahové vytápění si vystačí s nižší teplotou, jelikož sálavé teplo od podlahy vytváří subjektivně vyšší tepelný komfort. Na druhou stranu je energeticky náročné tento typ vytápění často vypínat a zapínat. Proto se vyplatí zejména v trvale obydlených objektech, kde se topí na konstantní teplotu.

Řešením levného topení je správná kombinace zdrojů tepla s ohledem na konkrétní budovu

Jak vidíte, nic není černobílé a každý typ topení s sebou nese výhody i nevýhody. Řešením proto může být jejich vhodná kombinace s ohledem na konkrétní dům či budovu.

Příklad:

V tabulce uvádíme předpokládané náklady, výhody i nevýhody jednotlivých druhů topení v případě zatepleného RD s podlahovou plochou 150 m2.

Pořizovací cena

Roční náklady

Náročnost obsluhy a údržby

Ekologická zátěž

Riziko rostoucích cen

Bezpečnost

Kotel na tuhá paliva

50,000 -100,000 Kč

20,000 Kč

Vysoká

Vysoká

Střední

Střední

Kotel na elektřinu nebo plyn

20,000 – 40,000 Kč

40,000 Kč

Nízká

Střední

Vysoké

Střední

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

200,000 Kč

20,000 Kč

Minimální

Minimální

Nízké

Vysoká

Pro náš modelový RD by tedy bylo optimálním řešením tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinaci s podlahovým vytápěním. V nemovitostech s větší podlahovou plochou je totiž vyšší počáteční investice kompenzována nejvyššími úsporami. V takovém případě je vhodné topit na konstantní, mírně nižší teplotu a v případě potřeby přitápět v obytných místnostech třeba oblíbenými krbovými kamny.

Při stávajících cenách energií se tepelné čerpadlo ve srovnání s kotlem finančně vyplatí již v horizontu 10 let. K tomu si připočtěte výhody v podobě bezobslužnosti, vysoké soběstačnosti, bezpečnosti a minimálních dopadů na životní prostředí – a jde o jasnou volbu.

I přes energetickou krizi je možné topit levně a ekologicky.

3 základní pravidla pro ekonomičtější provoz topení

I s tím nejekonomičtějším typem vytápění je ovšem potřeba umět správně pracovat, aby se minimalizovaly energetické ztráty objektu.

  1. Minimalizujte úniky tepla: Investujte do zateplené fasády a střechy a také do kvalitních oken a dveří. I když jde o velké a finančně náročné stavební zásahy, zateplením a výměnou oken snížíte náklady za vytápění až o 50 %.

  2. Používejte chytré termostaty: Zónová regulace topení a denní režimy vytápění vám přinesou úspory v průměru až 20 %. Ekvitermní regulátor navíc automaticky upraví výkon topení na základě venkovních teplot, čímž se vyhnete zbytečnému přetápění v případě náhlé změny počasí. WiFi termostaty vám umožní ovládat topení přes mobil nebo internet, takže budete mít vždy dokonalou kontrolu nad teplotou v domácnosti i spotřebou energií.

  3. Větrejte správně: V zimních měsících se doporučuje větrat krátce a intenzivně, díky čemuž se efektivně vymění vzduch v místnosti za čerstvý, ale neochladí se zdi a podlahy. Nejideálnější je ovšem větrat pomocí rekuperace, která do domu přivádí venkovní vzduch a ohřívá jej pomocí odpadního (vydýchaného) vzduchu z místnosti. Rekuperace vám tak zajistí neustálý přívod čerstvého a teplého vzduchu.

Při výběru topení se vždy poraďte s nezávislými odborníky a nezapomeňte vzít v potaz i dramatické změny, které na trhu s energiemi nastaly a ještě mohou nastat. Dodržujte základní pravidla ekonomického provozu topné soustavy a uvidíte, že nastávající topnou sezónu zvládnete bez větších finančních potíží.