Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak vytápět chytrou domácnost

Chytrá domácnost je trendem, který si získává stále více příznivců a dostává se do povědomí široké veřejnosti. Zjistěte, jak využít smart home na maximum a ušetřit energie nejen za vytápění domu.  

Chytrá domácnost: co to vlastně je?

O chytrých domácnostech se mluví čím dál tím častěji, a to nejen v kruzích milovníků nových technologií. Chytrá domácnost se totiž stává nezbytností s ohledem na zvyšující se ceny energií i nároky na ekologii a komfort bydlení.

Chytrá domácnost není pouze pár „vychytávek“, ale propracovaný ekosystém, který v sobě integruje nejrůznější technologie pro chytré a úsporné ovládání vybavení domácnosti – od topení a klimatizace přes stínění, osvětlení a zabezpečení až po domácí spotřebiče, televize či hudební systémy a mnoho dalšího. Pokud bydlíte v rodinném domě, můžete do chytré domácnosti zahrnout i zahrádku, skleník, či dokonce kurník.  

Výhody chytré domácnosti

Možná se ptáte, proč investovat do chytré domácnosti, když máte chytré spotřebiče a elektroniku, která funguje přesně podle vašich představ. Díky chytré domácnosti ale získáte mnohem víc. Inteligentní technologie integrované v systému smart home totiž komunikují i mezi sebou navzájem a všechny je ovládáte pomocí jediné řídicí jednotky, resp. mobilní aplikace. To s sebou nese hned několik výhod:

  1. Komfort: Díky chytré domácnosti můžete množství rutinních aktivit zcela přenechat chytrým technologiím. A co víc – vše si můžete naprogramovat tak, abyste zažili dokonalé pohodlí. Co byste řekli na to, kdyby vás místo otravného budíku každé ráno vzbudila vůně čerstvě namleté kávy, tlumené světlo a příjemná hudba? To vše je se smart domácností možné.   

  2. Jednoduché ovládání: Díky centrální řídicí jednotce, kterou zpravidla můžete ovládat pomocí svého chytrého telefonu nebo hlasového asistenta, navíc nemusíte mít několik aplikací či ovladačů pro každý spotřebič zvlášť. Vše ovládáte jednoduše pomocí jednoho uživatelského rozhraní.

  3. Bezpečnost: Důležitým faktorem je také bezpečnost – smart home díky chytrým kamerám pozná, že je u vás někdo cizí a uvědomí nejen vás, ale i policii. Členové domácnosti se ale dovnitř dostanou i bez klíčů díky chytrým klikám, které snímají otisky. Ve smart domácnosti si můžete také během dovolené nastavit, aby se v pravidelných intervalech zapínalo osvětlení, což odradí potenciální zloděje. Chytrá domácnost navíc včas odhalí různá rizika, jako je třeba unikající plyn, prasklé potrubí atd.

  4. Synchronizace: Pomocí chytré domácnosti můžete vytvářet i tzv. scénáře, tj. naprogramujete si několik akcí, které jednoduše spustíte najednou, resp. v předem stanoveném sledu. Vše pak probíhá automaticky a vy nemusíte myslet třeba na to, abyste po odchodu do práce zamkli, pustili bezpečnostní kamery a robotický vysavač, ztlumili topení, zatáhli žaluzie atd. To vše uděláte jediným klikem.

  5. Úspora energie: Největší výhodou, která k chytrým domácnostem přivádí i širokou veřejnost, jsou finanční úspory. Chytré technologie totiž umí vyhodnotit řadu dat, díky čemuž automaticky optimalizují provoz elektroniky či topení.

Smart home

Pomocí systému smart home můžete ovládat všechny chytré technologie v domácnosti. 

Topení má největší vliv na úspory energie v domácnosti

Topení již tradičně představuje největší položku na účtech domácností za energie. Chytré topení je proto základem každé chytré domácnosti a může vám ušetřit nemalé finance. Inteligentní ovládání topení ušetří až 30 % energií, díky čemuž je průměrná návratnost této investice pouhé 1-3 roky.

Kromě toho vám chytrý termostat ke kotli poskytne vyšší tepelný komfort, jelikož si můžete naprogramovat teplotu pro každou denní dobu, každý den v týdnu a každou místnost zvlášť. K tomu umí chytrý prostorový termostat vyhodnotit řadu dalších dat – například přítomnost osob v místnosti, otevření okna, předpověď počasí apod. Každý koutek vaší domácnosti tak bude mít vždy optimální teplotu při minimální spotřebě energií, aniž byste museli topení manuálně regulovat.

Jak na chytré vytápění domu

Topení pro chytrou domácnost může mít podobu chytré termostatické hlavice na topení nebo chytrého termostatu ke kotli. Wifi termostatické hlavice jsou vhodné do domácností s ústředním vytápěním – tyto hlavice totiž regulují topení pouze na samotném radiátoru, a tedy nekomunikují s kotlem. Pokud máte vlastní kotel (případně tepelné čerpadlo, solární panely atd.), rozhodně zvolte chytrý wifi termostat, ideálně v kombinaci s chytrými termostatickými hlavicemi na topení (pokud máte radiátory).

Bezdrátový termostat na topení můžete ovládat přes mobil, internet nebo systém smart home, takže si můžete pohodlně zatopit ještě před příchodem domů. V aplikaci navíc budete mít dokonalý přehled o teplotě v domácnosti a spotřebě energií. Už nikdy tak nebudete přetápět a zbytečně plýtvat energiemi.

Chytré vytápění Siemens Connected Home

Radiátorová sada Siemens Connected Home. 

Bezdrátový prostorový termostat Siemens Connected Home

Se systémem chytré domácnosti můžete propojit například smart termostat Siemens Connected Home, a to skrze protokol ZigBee, který je podporován naprostou většinou systémů smart home. Sada reguluje jak kotel či oběhové čerpadlo ve vytápění, tak i samotné radiátory. To znamená, že teplotu v každé místnosti můžete naprogramovat a ovládat zvlášť. Dle počtu radiátorů lze zvolit sadu s příslušným počtem radiátorových hlavic, které snímají teplotu a regulují průtok topné vody radiátorem. Teplotních zón lze pro jeden prostorový termostat vytvořit až deset.

Chytrý termostat na topení Siemens Connected Home je bezdrátový. To znamená, že všechny komponenty komunikují přes wifi a lze je ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace – ať už té od Siemens, nebo vaší smart home aplikace. Díky bezdrátové technologii navíc nevyžaduje instalace tohoto systému žádné stavební zásahy.

Wifi termostat Siemens Connected Home vám ušetří náklady za vytápění domu díky tomu, že:

  • umožňuje vytvořit až deset teplotních zón, díky čemuž nebudete žádnou místnost zbytečně přetápět,

  • umožňuje naprogramovat časový harmonogram vytápění, takže topení nebude zbytečně běžet na plný výkon, když nejste doma nebo spíte,

  • umí pracovat s různými tarify elektřiny a naplánovat ohřev vody tak, aby byl zajištěn za co nejnižší cenu.

Topte i vy chytře a minimalizujte náklady na vytápění domu díky bezdrátovým pokojovým termostatům. Kromě úspor získáte vyšší tepelný komfort a dokonalý přehled o spotřebě energií.