Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak uspořit na energiích za vytápění v domácnosti?

V době rekordních cen energií asi nikoho z nás nepřekvapí, že většina Čechů hledá způsoby, jak ušetřit za vytápění. Kromě chytrého termostatu, který se dnes těší velké oblibě, se v tomto článku podíváme i na další možnosti, jak platit za topení co nejméně.

Chytré termostaty: Úspora energie a tepelný komfort

Termostaty jsou nedílnou součástí řady českých domácností, ve kterých zjednodušují a zefektivňují regulaci topného systému. Klasické termostaty umožňují napevno nastavit teplotu vytápění. Chytré neboli smart termostaty umožňují prakticky kdykoliv a odkudkoliv ovládat topení v domě prostřednictvím tabletu, počítače nebo mobilního telefonu.

Chytré termostaty tedy dokáží teplotu v bytě nebo v domě nastavit na základě vašeho denního režimu a mnohdy jsou vybaveny řadou chytrých senzorů, díky kterým je teplo využité ještě efektivněji.

TIP: Inteligentní systém zónové regulace vytápění Honeywell Evohome

Chytrý systém zónové regulace vytápění Honeywell Evohome reguluje dodávky tepla do jednotlivých místností na základě požadované teploty a analyzuje data, aby vaše domácnost byla ještě úspornější. Chytré vytápění Honeywell Evohome umožňuje ovládat teplotu až ve 12 zónách, funguje se všemi běžnými zdroji tepla a hodí se jak do rodinných domů, tak i bytů a menších komerčních prostor.

Chytrý termostat Honeywell Evohome. 

Doplňky k topné soustavě

Co si ještě kromě chytrého termostatu na radiátor pořídit, abyste vytápěli domácnost efektivně? Velkou službu vám udělají například magnetické filtry na topení. K čemu slouží?

Magnetické filtry chrání topnou soustavu před poškozením vlivem mechanických nečistot, jež snižují výkon topné soustavy, zvyšují spotřebu energií, poškozují komponenty systému a v neposlední řadě vedou ke snížení jejich životnosti.

Dokonalý přehled o spotřebované energii zase nabízejí měřiče tepla a chladu, jež usnadňují proces sběru dat.

Technologie, které znamenají úsporu energie

Existují i další technologie vedoucí k úspoře peněz za vytápění. Čím dál tím větší zájem je o fotovoltaiku. Mezi klíčové výhody fotovoltaiky patří energetická soběstačnost po velkou část roku, nižší závislost na dodávkách energie, snížení energetické náročnosti u rodinných i bytových domů a také dlouhá životnost solárních panelů a poměrně rychlá návratnost investice.

Oblíbená je i rekuperace neboli zpětné získávání tepla. Díky rekuperaci dochází k výměně vydýchaného vzduchu za čerstvý vzduch zvenčí, který se otepluje tepelnou energií z odpadního vzduchu. Rekuperace tak kromě úspory peněz zvyšuje kvalitu vzduchu v domácnosti.   

Další tipy, jak ušetřit za topení

Připravili jsme si pro vás ještě několik užitečných tipů a doporučení odborníků, díky kterým můžete účet za topení významně snížit.

Zbytečně nepřetápějte

Při topení platí, že každý stupeň navíc znamená citelně vyšší spotřebu energie. Při snížení teploty v místnosti o pouhý 1 °C dojde k poklesu spotřeby energie až o 6 procent. Myslete na to tedy ve chvíli, kdy budete nastavovat teplotu u vás doma. Odborníci doporučují teplotu v obytných místnostech udržovat mezi 20 až 22 °C. V každé místnosti však nepotřebujete stejnou teplotu. Nižší teplota může být například v ložnici, kde by se měla pohybovat okolo 16 °C nebo třeba na chodbě. Správnou teplotu v jednotlivých pokojích udrží zmíněné chytré topení.

Snížením teploty v místnosti o pouhý 1 °C ušetříte až 6 procent energií. 

Větrejte efektivně

Chcete mít doma příjemně teplo, ale zároveň máte celý den okna otevřená na ventilačku? V tom případě přicházíte o drahocenné teplo. Ideálně byste měli větrat jen krátce, ale pořádně. To znamená otevřít okna dokořán a větrat cca 10 minut.

Nezapomeňte na odvzdušnění topení

V případě, že máte zavzdušněné topení, nefungují radiátory na plný výkon a k tomu, abyste dosáhli požadovaného tepelného komfortu, musíte přistoupit k vyšší spotřebě. Jak zavzdušněné topení poznat? Podle toho, že část topení zůstává chladnější, nebo dokonce úplně studená. Dalším jasným znakem zavzdušnění jsou šplouchavé zvuky z topení.

Neblokujte radiátory

Dalším osvědčeným způsobem, jak dosáhnout úspory při topení, je odstranění překážek, které brání radiátoru v tom, aby topil naplno. Radiátory očistěte od prachu a nepřekrývejte je dlouhými záclonami nebo závěsy. Účinnost topení se také snižuje, pokud na topení sušíte oblečení.

Nepodceňujte údržbu topné soustavy

Energie může být využitá efektivně pouze v případě, že budete topné zařízení udržovat. Pravidelná údržba zajišťuje spolehlivý provoz topení a prodlužuje jeho životnost. Věděli jste, že ze statistik vychází, že až 60 % topných zařízení v ČR není pravidelně udržováno?