Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 311 257 435

Výhody odkalovacích ventilů ve vytápěcích a vodních systémech

Kvalita topné vody je pro efektivitu a životnost topné soustavy zcela zásadní. V topné vodě se mohou nacházet částečky koroze, vodní kámen, kaly a mikroorganismy, které vytvářejí biofilm. Všechny tyto typy znečištění představují riziko snížení topného výkonu a znehodnocení soustavy. Zjistěte, jak vám údržbu topného systému, ale i rozvodů vody usnadní filtry a odkalovací ventily.

Jaké problémy způsobují nečistoty v topných systémech?

V důsledku různých typů znečištění může docházet k zanášení a následnému zneprůchodnění, poškození a zkrácení životnosti jednotlivých komponentů soustavy. Zanesená soustava navíc hůře přenáší teplo, takže budete muset zbytečně zvyšovat výkon topení, přitom ale nedosáhnete požadovaného tepelného komfortu. Čerpadla a kotle mohou být vlivem mechanických nečistot i zcela zničeny. To vše s sebou nese značně zvýšené náklady na provoz, údržbu a opravy.

Paradoxně jsou těmito problémy více ohroženy moderní nízkoteplotní soustavy – tedy zejména kombinace tepelného čerpadla a podlahového topení, jelikož nízká teplota topné vody je náchylnější na množení mikroorganismů. Moderní topné soustavy mají navíc více komponentů s pohyblivými částmi, které jsou na znečištění citlivější.

Jak zajistit požadovanou kvalitu topné vody

Abyste předešli uvedeným problémům, před naplněním soustavy změřte parametry topné vody, jako je pH, tvrdost a znečištění. Do vody dle potřeby doplňte ochranné prostředky proti korozi a biocidní přípravky proti bakteriím (v případě podlahového topení). Měření pravidelně alespoň jednou ročně opakujte a na základě výsledků doplňte do soustavy ochranné prostředky.

Nedílnou součástí ochrany topné soustavy je filtrace vody. I řádně ošetřena topná voda totiž přichází do kontaktu s různými povrchy, výsledkem čehož může být uvolňování drobných částeček a vznik kalů. Filtry odstraní tyto mechanické nečistoty, které mohou poškodit jednotlivé komponenty soustavy. Magnetický filtr na topení zachytí kovové částice a kaly, mechanický filtr na vodu se sítkem zase ty nemagnetické, například vodní kámen.


Před naplněním soustavy změřte parametry topné vody

Jaký je rozdíl mezi filtry na vodu a filtry pro vytápění?

Do topných systémů nelze použít jakýkoliv vodní filtr. Filtry na vodu jsou určeny pro ochranu rozvodů pitné a užitkové vody. Jemné sítko zachytává všechny pevné částice, jako jsou písek, rez a další nečistoty. Instalují se buď na přívod vody, anebo na konkrétní kohoutek.

Filtry na vytápění slouží jako ochrana topných systémů a kotlů, kde největší riziko představují kovové částice. Obvykle proto kombinují mechanickou a magnetickou filtraci. Instalují se na vratné potrubí před kotel nebo na hlavní větve systému. Filtry na vytápění mají tedy jinou funkci, jiné konstrukční řešení i jiné teplotní rozsahy než filtry na pitnou vodu.

Odkalovací ventily pro snadnější údržbu filtrů na vodu i topení

Filtry na vodu i topení je nutné pravidelně čistit, tedy odstranit zachycené nečistoty. Pokud byste filtrační vložky nečistili, mohly by se filtry zanášet. Tím se omezuje jejich průchodnost a filtry se mohou i zcela ucpat – a tím omezit tok vody potrubím. Zanesený magnetický filtr navíc nemůže zachytávat další magnetické nečistoty a ty pak dále cirkulují v soustavě.

Filtry lze čistit buď ručně, nebo pomocí odkalovacích ventilů. V případě ručního čištění je nutné uzavřít přívod vody, filtr rozebrat a filtrační vložku vyčistit pod proudem vody. Magnetický filtr s magnetem uvnitř nádoby se čistí otřením magnetu, filtr s magnetem vně nádoby pouhým vyjmutím magnetu, kdy se nečistoty uvolní do vody v nádržce. Voda se poté z nádržky vypustí.

Odkalovací ventily slouží k vypláchnutí zachycených nečistot ze systému bez nutnosti rozebírání filtru. Jednoduše ventil otevřete a necháte zachycené nečistoty odtéct s vodou do připraveného kyblíku. Některé filtry umožňují i zcela automatické čištění tzv. zpětným proplachem, kdy žádná voda ze systému nevyteče, ale odteče do odpadu. U některých filtrů můžete nastavit i pravidelné intervaly čištění, díky čemuž nemusíte na údržbu filtru vůbec myslet. S nastavením vhodného intervalu vám poradí instalatér na základě míry znečištění a vytíženosti systému.

Výhody odkalovacích ventilů:

  1. Pravidelné a efektivní čištění filtrů pomocí odkalovacích ventilů zvyšuje jejich účinnost, což zvyšuje výkon topné soustavy a prodlužuje její životnost.
  2. Díky snadnému čištění ušetříte náklady na údržbu vodních filtrů i topné soustavy, ale také na případné opravy.
  3. Odkalovací ventily jsou poměrně levné, lze je jednoduše nainstalovat do nových i stávajících systémů a jejich obsluha je zcela intuitivní.

Jak vybrat odkalovací ventily

Odkalovací ventil musí být zejména kompatibilní s vaším filtrem. Zaměřte se tedy na typ a velikost připojení, výrobní materiály i možnost automatického ovládání, pokud jej požadujete. Důležité je také zohlednit, zda je ventil určen pro systém rozvodu pitné vody – v tom případě musí mít příslušné certifikace.

V naší nabídce najdete značkové kulové odkalovací ventily pro filtraci vody Honeywell a také samozřejmě špičkové filtry na vodu i filtry pro vytápění. S výběrem ideálního řešení pro vaše potřeby vám rádi odborně poradíme.

 

Navštívit e-shop s Filtry pro vytápění