Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak správně regulovat topení?

Vysoké ceny energií jsou pro většinu domácností velkým strašákem. S příchodem chladnějších dnů se lidé obávají vysokých účtů za topení. Jak při topení ušetřit co nejvíce peněz? Odpověď nabízí správná regulace topení.

Proč je správné nastavení topení důležité?

Věděli jste, že během topné sezóny každý stupeň navíc představuje zvýšení nákladů za vytápění domu o 6 %? Správnou regulací teploty v jednotlivých místnostech je podle odborníků možné ušetřit až 20 % nákladů na topení. Díky účinnému systému regulace topného systému tak můžete ušetřit nemalé peníze.

Jaké existují typy regulace topení?

Regulátory topného systému, které jsou nazývané také jako regulátory teploty nebo systémy řízení topení, regulují teplotu radiátorů či podlahového topení v uzavřeném topném systému a mohou mít několik podob.

Manuální termostatické hlavice

Nejjednodušší formou jsou ručně ovládané termostatické hlavice na radiátorech. Jedná se o velmi běžné a rychlé řešení regulace vytápění, ale také velmi nepřesné a neefektivní.

Regulace topného systému prostřednictvím termostatické hlavice je sice nejběžnějším, ale také nejméně efektivním způsobem. 

Zónová regulace vytápění

Výhodou zónové regulace vytápění je, že umožňuje nastavit rozdílnou teplotu v jednotlivých místnostech ve stejný čas. Díky tomu nedochází k energetickým ztrátám, protože se netopí v místnostech, které se nevyužívají každý den, případně se využívají pouze určitou část dne (např. pracovna, ložnice apod.).

Chytrá regulace vytápění

Běžné programovatelné termostaty ke kotli fungují tak, že na nich nastavíte čas, kdy mají začít a přestat topit. To ale nereflektuje například situaci, kdy se zdržíte déle v práci a během této doby tedy není nutné topit. Díky chytrému topení je možné i na dálku prostřednictvím aplikace nastavit požadovanou teplotu v jednotlivých místnostech. Chytré systémy řízení topení mohou ovládat nejen radiátory, ale také podlahové vytápění nebo přímotopy apod.

Kabelové a bezdrátové řešení regulace topení

V případě regulátorů topného systému se můžete rozhodnout mezi kabelovým a bezdrátovým provedením. Kabelové systémy jsou často volbou lidí, kteří nově staví dům nebo dělají kompletní rekonstrukci. Jejich instalace totiž vyžaduje stavební zásah.

Výhodou bezdrátových WiFi termostatů je, že je obvykle možné je nainstalovat bez zásahů do zdí, řídící jednotku můžete přenášet a topení ovládat odkudkoliv v domě. Naopak nevýhodou je, že bezdrátové systémy mohou být omezené dosahem signálu a je také nutné kontrolovat stav baterií.

Jak správně nastavit topení podle typu regulace?

Pojďme se podívat na to, jak správně nastavit topení v případě, že máte termostatické hlavice, digitální prostorový termostat nebo chytrý bezdrátový termostat ovládaný na dálku.

Jak regulovat topení v případě termostatických hlavic?

Manuální termostatické hlavice obvykle mívají stupně od 1 do 5, které běžně odpovídají teplotám od 14 do 29 °C. Spotřeba vytápění se tak odvíjí od toho, jak budete hlavicemi otáčet.

Abyste ušetřili, při delším větrání snižte výkon topení na minimum a poté ho vraťte do původní polohy. Pokud nebudete několik dní doma, nastavte hlavici na symbol hvězdičky nebo vločky. Pokud je radiátor nastaven na tento symbol, netopí až do chvíle, kdy teplota klesne pod 6 °C. Nedoporučuje se jít pod tuto teplotu vzhledem k tomu, že by v domácnosti mohla zamrznout voda v potrubí a způsobit škody.

Jak je to s programovatelnými prostorovými termostaty ke kotli?

Pokud máte digitální prostorový termostat, můžete teplotu přizpůsobit každodenním činnostem a načasovat vytápění na pracovní dny i na víkend. Prostorové termostaty také umožňují nastavit denní a noční režim vytápění. Na večer můžete teplotu snížit až o 3 °C, což opět přispěje k úspoře energie.

Úspora energie díky chytrým termostatům na topení

Jak už jsme nastínili, existuje i chytrá regulace vytápění domu, kdy je možné teplotu v jednotlivých místnostech snadno ovládat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu.

WiFi pokojové termostaty šetří váš čas i peníze za energie. Řada inteligentních termostatů navíc spolupracuje se systémy smart home, díky kterým můžete efektivně řídit svou chytrou domácnost. Některé chytré termostaty jsou navíc vybaveny několika senzory pro maximální přesnost regulace topení, ať už se jedná o senzory teploty, senzory kvality vzduchu, senzory přítomnosti osob nebo senzory vzdálenosti a intenzity světla.

Chytrý termostat Honeywell Evohome. 

Jaké jsou optimální teploty v jednotlivých místnostech?

Pro správnou regulaci topení je v první řadě důležité zvolit vhodnou teplotu v jednotlivých místnostech v domácnosti. Podle odborníků je doporučená teplota v obývacím pokoji 20 až 21 °C, v ložnici 16 až 18 °C, v kuchyni 18 °C, v koupelně 24 °C a na chodbách a schodištích 10 až 15 °C.

Pokud má váš otopný systém odpovídající termostat, doporučujeme nastavit nižší teplotu topení, když zrovna nejste doma. Místnosti nechejte vytopit na požadovanou teplotu teprve chvíli před vaším návratem domů. Nebudete tak v době, kdy nejste doma, topit zbytečně.

Zbytečně doma nepřetápějte

I když je vyšší teplota v domácnosti krátkodobě příjemná, samozřejmě přispívá k vyšším účtům za topení. Navíc podle lékařů může mít negativní vliv na zdraví a vést ke vzniku různých zdravotních problémů.

Správná regulace topení je možností, jak během topné sezóny ušetřit nemalou část nákladů za vytápění domácnosti, a navíc vytvořit zdravé a příjemné prostředí pro celou rodinu. Jednoduše nastavit správnou teplotu v jednotlivých místnostech vám umožní chytré termostaty, díky kterým můžete topení ovládat prostřednictvím mobilního telefonu nebo internetu odkudkoliv.