Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 257 310 348
Pitná voda je pro člověka životně důležitá, přesto její kvalitě jenom málokdo věnuje dostatečnou pozornost. Filtraci vody lidé mnohdy řeší až ve chvíli, kdy je voda z kohoutku viditelně zakalená, případně se ucpávají baterie. Mechanické nečistoty ale zdaleka nejsou jediným zdrojem znečištění vody. Jak jednoduše zvýšit kvalitu pitné vody a jaký způsob filtrace vody je vhodný pro rodinný dům?
Ať už doma používáte vodu z veřejné vodovodní sítě nebo z vlastní studny, nikdy nebude úplně čistá. Jak se liší kvalita jednotlivých zdrojů a druhů vody?
Kohoutková pitná voda z obecního vodovodu sice podléhá přísným kontrolám, ale zároveň obsahuje různé chemikálie. Nejčastěji jde o chlor, kterým se odstraňují nežádoucí mikroorganismy, jakými jsou viry a bakterie. Ve vodě z vodovodu jsou navíc přítomny stopy znečištění, které nedokáže čistička odpadních vod dostatečně dobře odstranit. Jedná se zejména o zbytky léčiv, které pocházejí z domácích odpadních vod, a dusičnany z průmyslu a zemědělství.
Nejvyšší kvalitu má obecně voda z vrtané studny. Vrty jsou dostatečně hluboké na to, aby se do nich nedostalo povrchové znečištění z půdy. Ovšem i ty nejkvalitnější vrty se časem zanášejí, navíc k dalšímu znečištění může dojít při transportu vody do vodovodu. Tato voda navíc není dezinfikovaná a obsahuje různé půdní mikroorganismy.
Naopak voda z kopané studny se vyznačuje nejnižší kvalitou, a dokonce nemusí splňovat kritéria pro pitnou vodu, protože do takto mělkých studní zatéká dešťová voda, a s ní mimo jiného i povrchové znečištění ze zemědělských hnojiv, dopravy a průmyslu. Domácí úprava vody ze studny na pitnou je pro vaše zdraví nezbytná.
Pitnou vodu je nezbytné filtrovat.
Znečištění vody tedy rozlišujeme na:
chemické (chlor, léčiva, dezinfekce apod.),
mechanické (písek, rez, mikroplasty apod.),
organické (viry, bakterie apod.).
Kvalitu vody z vodovodní sítě si můžete ověřit u místní vodárny, která má ze zákona povinnost poskytnout informace o aktuálním složení vody. Údaje se ale vztahují k dodávané vodě, která musí urazit ještě dlouhou cestu, než vám vyteče z kohoutku. V údajích proto mohou být značné nesrovnalosti.
Přesný obsah jednotlivých škodlivin zjistíte jedině profesionálním rozborem vody, který stanoví, zda jednotlivé hodnoty splňují limity vládní vyhlášky o požadavcích na pitnou vodu. Tato možnost je důležitá zejména u vody ze studní a vrtů, jelikož v případě této vody nikdo za její kvalitu neodpovídá.
Filtrování vody je tedy důležitá pro naše zdraví bez ohledu na to, z jakého zdroje vodu čerpáme. Při výběru domácího filtru na vodu se zaměřte především na:
zdroj vody: zda máte vodu studniční nebo z veřejného vodovodu,
objem filtrované vody: zda ji chcete čistit v celém objektu, anebo pouze v některém z kohoutků,
druh nečistot.
Voda ze studny a vrtu může být znečištěná mechanicky, chemicky i organicky. Pro majitele vlastních studní a vrtů jsou proto nejlepší volbou tzv. filtry na vstupu, které mohou být součástí domácí vodárny. Tyto velkoobjemové filtry zvládnou vyčistit veškerou vodu, kterou do domu přivádíte, a to od mechanických, chemických i organických nečistot.
V případě rekreačních objektů mnohdy postačí jednodušší filtry v místě užití neboli bateriové filtry, které filtrují vodu pouze na konkrétním kohoutku. Takto lze upravit vodu ve dřezu v kuchyni nebo například v umyvadle v koupelně, přičemž z ostatních kohoutků budete mít k dispozici nefiltrovanou užitkovou vodu.
Pokud čerpáte vodu z obecního vodovodu, zaměřte se zejména na chemickou úpravu, přítomnost mechanických a organických nečistot lze vyloučit. Jak ale odstranit chlor z pitné vody? Pro tento účel můžete rovněž využít bateriové filtry, které vás potěší snadnou instalací a mnohem nižší cenou než v případě filtrů na vstupu.
Pokud u vás rozbor prokázal vysokou kvalitu vody, může vám stačit i filtrační konvice, ve které si jednoduše upravíte pouze vodu určenou ke konzumaci. Nízké podlimitní hodnoty chemických aditiv při vaření nebo mytí nevadí, ovšem voda pro pití by měla být upravena vždy.
Každý vodovodní filtr funguje na jiném principu, z nichž každý se hodí pro jiný typ znečištění. Pro domácí použití je nejčastější kombinace mechanické a uhlíkové filtrace, která vyřeší většinu problémů s kvalitou vody. Pro vodu ze studny nebo vrtu je vhodný navíc kapilární filtr. Podle výsledků rozboru vody lze přidat další možnosti úpravy vody pro specifické problémy.
Je důležitá zejména při filtraci vody ze studny nebo vrtu. Mechanický filtr pomocí jemného sítka vyčistí pitnou vodu od mechanických nečistot, které snižují kvalitu vody a zanášejí vodovodní a teplovodní potrubí a následně i baterie a spotřebiče.
Aktivní uhlí kromě organických a chemických nečistot odstraňuje z vody i zápach, zbytky léčiv, průmyslových hnojiv a dezinfekcí, zároveň ale neochuzuje vodu o minerální látky. Uhlíkový filtr na pitnou vodu je velice účinný a oblíbený způsob filtrace vody.
Kapilární filtr se přidává k mechanickému a uhlíkovému filtru v případě nedezinfikované vody ze studny nebo vrtu, kde je riziko přítomnosti mikroorganismů.
Byť jsou minerální látky ve vodě žádoucí, při jejich vyšším množství (tzv. tvrdá voda) vzniká vodní kámen, který zanáší baterie a spotřebiče. V takovém případě je vhodné instalovat filtr na tvrdou vodu, tzv. změkčovač vody, který nadbytečné minerály zachytí.
POZOR: Tzv. membránová filtrace neboli reverzní osmóza, která se někdy doporučuje na změkčení vody, odstraní naprosto všechny minerály a vytvoří tak destilovanou vodu, která ale není vhodná na pití. Tento způsob filtrace se může uplatnit pouze při filtraci vody do spotřebičů nebo v průmyslu.
V případě železité vody, která také nemá negativní vliv na zdraví, ale způsobuje nežádoucí korozi, lze pořídit filtr na železo a mangan. V zemědělských oblastech je typický zvýšený výskyt dusičnanů a dusitanů ve vodě. Tento problém vyřeší filtr s anexovou náplní.