Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 348

Výběr a instalace měřičů tepla a chladu

Měřiče tepla a chladu měří spotřebu energie v jednotlivých odběrných místech, čímž umožňují spravedlivé rozúčtování nákladů. Jejich instalace je ze zákona povinná ve všech budovách, kde je více vlastníků nebo nájemníků. Zjistěte, podle čeho měřiče vybrat a jak je instalovat.

Typy měřičů spotřeby tepla a chladu

Měřiče tepla a chladu se podle způsobu měření dělí na ultrazvukové a mechanickéMechanické měřiče tepla jsou levnější, ale také méně přesné a mají kratší životnost. Ultrazvukové měřiče tepla, zejména pak špičkové měřiče tepla Siemens, jsou mnohem přesnější a spolehlivější. Díky tomu, že nemají žádné mechanicky namáhané části, mají i delší životnost.

Více informací o jednotlivých typech se dozvíte v našich článcích o měřičích tepla a chladu.

Podle čeho vybrat fakturační měřiče tepla a chladu

Připravili jsme pro vás seznam klíčových kritérií, která byste při výběru měli vzít v úvahu:

Přesnost a spolehlivost

Pro měřiče tepla jsou stanoveny třídy přesnosti 1, 2 a 3. Zatímco v menších bytovkách jsou nároky na přesnost měření tepla nižší (třída 3), v některých aplikacích, např. v určitých průmyslových odvětvích, jsou nezbytné přesné měřiče tepla (třídy 1 a 2).

Ultrazvukový měřič tepla a chladu Siemens

Ultrazvukové měřiče tepla Siemens představují špičku na trhu

Teplotní rozsah

Teplotní rozsah je důležité určit podle toho, zda měřiče budou měřit teplo, nebo chlad. Na trhu jsou k dispozici i tzv. kombinované měřiče, které měří teplo i chlad v jednom zařízení.

Kompatibilita

Měřiče musí samozřejmě být kompatibilní se stávajícími systémy v budově. Zaměřte se na typ a velikost připojení, stavební délku, typ média a průtok. Měřič musí odpovídat i okolnímu prostředí – každý model je vhodný do určité teploty a má různé IP krytí.

Komunikace

U jednodušších modelů probíhá manuální odečet, tj. přepis údajů z displeje měřiče. Pokročilejší modely lze opatřit modulem pro dálkový odečet měřičů pochůzkou, z automobilu nebo pomocí radiových uzlů. Měřiče tepla s dálkovým odečtem lze integrovat do systémů automatizace budov, kdy jsou data automaticky načítána do centrálního serveru.

Náklady

Přestože dražší modely s sebou nesou výhody v podobě vyšší spolehlivosti a uživatelské přívětivosti, v řadě aplikací si vystačíte se základními měřiči. Před výběrem proto dobře zvažte investici a její návratnost.

Elektronický měřič tepla ENBRA

Elektronický měřič tepla ENBRA

Instalace měřičů tepla a chladu

Měřiče tepla a chladu může instalovat pouze osoba s pověřením Českého metrologického institutu.

Příprava na instalaci

Nejdříve je nutné zkontrolovat kompatibilitu měřiče s potrubím a vybrat vhodné umístění měřičů, a to s ohledem na okolní podmínky (např. maximální přípustná teplota a vlhkost okolního prostředí), typ potrubí (vodorovné, svislé klesající nebo svislé stoupající) a také přístup pro potřeby údržby a odečtu. Vyhodnocovací jednotka je buď součástí průtokoměrné části, anebo je s ní propojena kabelem – v tom případě ji lze umístit na držák na stěnu pro snadnější odečet.

V případě elektronických měřičů je nutné před i za místem instalace mít dostatečnou uklidňující délku potrubí. Před instalací je vhodné potrubí propláchnout.

Postup instalace

Měřiče se obvykle instalují do zpátečky, vždy však pouze ve výrobcem povolené poloze (vodorovně/svisle) a po směru proudění teplonosné kapaliny, který je na měřiči zobrazen šipkou. Průtokoměrná část se instaluje mezi dva kulové kohouty. V případě elektronických měřičů může znečištění vody snižovat přesnost měření, proto doporučujeme před průtokoměrnou část osadit filtr.

Teplotní snímače musí být ve stejném okruhu jako průtokoměrná část. Mohou být buď integrovány v průtokoměrné části, nebo samostatné – ty se instalují pomocí montážní sady do T-kusů, kulových kohoutů, ponorných jímek nebo jako přímo ponořené.

Pokud je součástí měřiče komunikační modul, stačí jej dle návodu na měřič nasadit a přišroubovat dle modelu. Komunikační modul i samotný měřič pak nastavíte pomocí servisního softwaru. Měřič uvedete do provozu otevřením uzavíracích ventilů.

Zkouška těsnosti a plombování

Po montáži a uvedení do provozu se ujistěte, že všechny spoje těsní a soustavu odvzdušněte. Posledním krokem je ochrana všech komponentů proti neoprávněné manipulaci. Opatřit plombou je potřeba šroubení, průtokoměrnou část, teplotní čidla i vyhodnocovací jednotku s komunikačním modulem.

Údržba a kalibrace měřičů tepla a chladu

Měřiče tepla a chladu nevyžadují žádnou údržbu, o případné poruše vás bude informovat chybové hlášení. Měřiče musí být v souladu s normou DIN EN 1434-1:2023-03.

Všechny měřiče tepla musí dle platné legislativy disponovat ověřením Českého metrologického institutu (ČMI), případně některého z autorizovaných metrologických středisek, a kalibračním ověřením. Vyhláška č. 127/2024 Sb. prodloužila lhůtu pro revizi měřičů tepla a chladu ze 4 na 5 let. Lhůta se počítá vždy od 1. ledna roku následujícího po ověření.

S měřidly se nesmí neodborně manipulovat. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, může odběratel zpochybnit naměřené dodávky.

Vybrat vhodný měřič tepla a chladu