Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 257 310 358
Měřiče tepla a chladu jsou důležitou součástí topných a klimatizačních soustav jak v obytných, tak i komerčních a průmyslových budovách. Tyto měřiče sbírají data o spotřebě tepelné energie v jednotlivých odběrných místech, a umožňují tak správnou fakturaci i lepší hospodaření s energiemi.
Podobně jako v bytových domech, i v průmyslu je měření spotřebovaného tepla důležité pro správné rozúčtování nákladů, ale také pro optimalizaci provozu topných a klimatizačních soustav. Výrobní závody, fabriky, firmy či skladové haly mohou tímto způsobem hledat místa s potenciálem pro snížení nákladů a lépe hospodařit s energiemi.
Pokud prostor sdílí několik nájemníků, je instalace měřáků na topení základem pro správné rozúčtování nákladů. Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou podle zákona č. 318/2012 Sb. § 7 odstavec 4 povinni vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem, a zároveň jsou povinni zajistit při užívání budov nepřekročení měrných ukazatelů spotřeby tepla pro vytápění, chlazení a pro přípravu teplé vody stanovených prováděcím právním předpisem. Konečný uživatel (tedy nájemce nebo vlastník jednotky) je povinen umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů.
V průmyslových i jiných náročnějších aplikacích je klíčová přesnost a spolehlivost měření. Pro měřidla tepelné energie jsou definovány třídy přesnosti 1, 2 a 3, přičemž měřáky na topení nejnižší třídy (3) jsou povoleny pouze pro měření spotřeby tepla v domácnostech – tedy v bytových domech. Pro měření tepla pro obchodní účely nebo v rámci lehkého průmyslu je požadováno použití měřidla třídy 2.
Nejvyšší přesnost měření tepla a chladu do průmyslu vám zajistí tzv. ultrazvukové měřiče, které měří rychlost proudění teplonosné kapaliny pomocí ultrazvukového vlnění. Tyto přístroje vysílají do tekutiny ultrazvukové vlny konkrétní frekvence a měří frekvenci odraženého vlnění. Z rozdílu frekvencí pak určí přesnou spotřebu tepla. Ultrazvukové měřiče tepla mají navíc delší životnost, jelikož neobsahují žádné mechanicky namáhané části.
Naproti tomu elektronické neboli turbínkové měřiče tepla na radiátory fungují na mechanickém principu – měří rychlost otáčení rotoru s lopatkami, přes které proudí teplonosná kapalina. Poměrové měřiče tepla zase porovnávají rozdíl teploty radiátoru a vzduchu v místnosti. Tyto technologie jsou levnější, jde však také o méně přesné způsoby měření, které se obvykle používají v bytových domech pro účely rozúčtování spotřeby mezi bytové jednotky.
Ultrazvukový měřič tepla Siemens
Měřiče spotřeby tepla se také liší způsobem odečtu dat. Ten může být vizuální, nebo rádiový. Vizuální odečty, kdy osoba provádějící odečet musí přepsat údaje z displeje měřiče, se hodí tam, kde je k měřičům volný přístup. Pro měřiče tepla s dálkovým odečtem je potřeba pořídit příslušný modul, který umožní vzdálenou komunikaci měřičů s odečítacím zařízením. Díky tomu není potřeba měřiče pro odečet zpřístupňovat, vzdálený odečet navíc eliminuje riziko lidské chyby při přepisování údajů.
Vzdálená komunikace může být jednosměrná (měřič vysílá data trvale v nastaveném období), nebo obousměrná (měřič vysílá data pouze na vyžádání). Vzdálené odečty mohou probíhat:
Měřicí zařízení určená do průmyslu musí splňovat řadu dalších parametrů, aby obstála v náročných podmínkách. To se týká například teploty kapaliny a vlhkosti okolního prostředí – ujistěte se, že vámi zvolený měřič má dostatečný teplotní rozsah (v případě měřičů chladu musí být rozsah teplot jiný) a IP krytí pro vaše potřeby. Pokud jsou měřiče určeny do prostředí s nebezpečím výbuchu, musí být v souladu se směrnicí ATEX.
Dalšími důležitými technickými parametry jsou průtok, typ a velikost připojení nebo způsob napájení. Některé měřiče tepla disponují i praktickými doplňky, mezi které patří vyvolání údajů z minulosti, funkce chybových hlášení, autodiagnostika a další. V našem e-shopu si můžete vybrat z široké nabídky ultrazvukových měřičů tepla a chladu do průmyslu od předních světových výrobců Siemens, ENBRA a Qundis.
Instalace měřičů tepla a chladu, jejich údržba i pravidelná kalibrace patří do rukou odborníků – tedy osob s oprávněním Českého metrologického institutu (ČMI). Všechny měřiče musí disponovat ověřením ČMI a kalibračním ověřením. S měřidly se nesmí neodborně manipulovat. Při nesplnění těchto podmínek může koncový odběratel napadnout výsledky odečtu.
Ultrazvukové měřiče mají vyšší přesnost, delší životnost a nižší náklady na údržbu.
Nejčastěji se používají v průmyslových závodech, kde je důležitá přesnost měření a spolehlivost.
Kvalitní ultrazvukové měřiče spotřeby tepla a chladu jsou prakticky bezúdržbové, je pouze potřeba myslet na výměnu plomby, přičemž lhůta je zpravidla 4 roky.
Pro konzultaci zdarma nám napište nebo zavolejte!