Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 257 310 358
Nedílnou součástí vytápěcích systémů v bytech a ve veřejných, průmyslových i komerčních budovách jsou měřiče tepla na radiátory, které poskytují data o spotřebě v jednotlivých odběrných místech. Údaje z měřičů přitom nemusíte složitě přepisovat, a dokonce ani vstupovat do nájemních jednotek. Nejmodernější měřiče tepla lze integrovat do systémů automatizace budov, díky čemuž budete mít spotřebu vždy pod kontrolou, a to zcela bez námahy.
Chytré technologie pronikají do čím dál tím více oblastí života a ani stavitelství není výjimkou. Tzv. chytré budovy dnes disponují propracovanými systémy automatizace, které v sobě propojují nejrůznější chytré prvky. Inteligentní software na základě různých algoritmů zpracovává a vyhodnocuje data ze senzorů a optimalizuje provoz technologií v budovách.
Jednotlivá zařízení jsou pak řízena centrálním serverem a ovládají se pomocí počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Navíc lze naprogramovat nejrůznější scénáře podle typických požadavků v průběhu dne, kdy je pak nutné automatický provoz instalací v případě potřeby pouze mírně korigovat. Samozřejmostí jsou notifikace upozorňující na neobvyklé jevy.
Díky vzdálenému ovládání, chytrým senzorům a vysoké míře automatizace je tak správa budov mnohem jednodušší, energeticky efektivnější a udržitelnější. Nájemníkům navíc přináší vyšší komfort a bezpečnost.
Systémy automatizace budov neboli Building Automation Systems (BAS) typicky zahrnují:
Ultrazvukový měřič tepla Siemens
Systémy automatizace budov jsou velice komplexní a mezi jednotlivými prvky neustále probíhá výměna velkého množství dat. Přenos dat může probíhat drátově, nebo bezdrátově pomocí wifi.
Jednotlivé systémy přitom komunikují pomocí různých komunikačních protokolů, jako jsou například EIB/KNX, Modbus, EcheLON, M-Bus nebo BACnet. Pro sběr dat z měřičů tepla a chladu se typicky používají protokoly M-Bus. Každý výrobce preferuje jiný protokol, proto je při navrhování komplexního systému inteligentní budovy důležité myslet na jejich kompatibilitu, případně instalovat řídicí integrační systém, který dokáže propojit různé komunikační protokoly.
Měřiče spotřeby tepla se dělí zejména podle způsobu měření a podle způsobu odečtu. Měření spotřeby může probíhat buď elektronicky, nebo ultrazvukově. Ultrazvukové měřiče tepla na radiátory jsou mnohem přesnější a mají delší životnost, proto jsou vhodné i do náročnějších aplikací. Špičkové modely nabízí zejména Siemens.
Odečet poté může probíhat vizuálně (manuální přepis dat z displeje měřiče), nebo vzdáleně. Pro integraci měřičů do systému automatizace budov je samozřejmě potřeba zvolit měřiče s příslušným modulem pro vzdálený přenos dat. K měřičům tepla Siemens nabízíme doplňkové M-Bus moduly, které slouží ke komunikaci s centrálou.
Data z měřičů se pak automaticky načítají do serveru bez nutnosti pochůzky. Software data zpracuje a spočítá přesnou spotřebu energie v jednotlivých odběrných místech. To je důležité s ohledem na rozúčtování nákladů, data ale mohou také sloužit jako důležitý podklad při hledání míst s potenciálem úspor.
M-Bus modul Siemens pro vzdálenou komunikaci měřičů tepla s centrálou
Systémy automatizace budov jsou poměrně složité a jejich navrhování vyžaduje vysokou míru odbornosti. Pokud hledáte měřiče tepla pro chytrý bytový dům, veřejnou nebo administrativní budovu či do průmyslu, neváhejte se na nás obrátit. Máme řešení pro každého.
V BOLA poskytujeme odborné poradenství při výběru zcela zdarma. Výrobky máme skladem, a to včetně doplňků a příslušenství. S chytrými měřiči spotřeby tepla z naší nabídky bude správa budov jednodušší než kdy dříve.
Neváhejte se obrátit na naše BOLA profesionály. Odborné poradenství vám rádi poskytneme zcela zdarma.