Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Zařizujete novou nádrž na dešťovou vodu? Zjistěte, co vše k tomu potřebujete

Sběr dešťové vody je ekonomický i ekologický způsob, jak získat kvalitní užitkovou vodu. U všech novostaveb dokonce nádrž na dešťovou vodu nařizuje zákon. Pokud se vás tato povinnost týká nebo vás zaujaly výhody využívání dešťové vody, zjistěte, co vše k jejímu sběru potřebujete.

Výhody využívání dešťové vody v domácnosti

Sběr dešťové vody je výhodný zejména z důvodu ochrany životního prostředí a finančních úspor.

 1. Ekologie: Sucho se stává v České republice stále častějším problémem. Většina území ČR trpí v létě nedostatkem vody. Klimatická změna zapříčinila nedostatek srážek a častější přívalové deště, závlahu z přívalových dešťů ale suchá půda není schopna efektivně vsáknout. Mnoho lidí proto zavlažuje své zahrádky vodou z vodovodního řadu, která je ale plná dezinfekcí a rostlinám i celému ekosystému škodí. Sběrem dešťovky přitom můžete získat do zásoby celý objem srážek a následně zahrádku v období sucha postupně zalévat.
 2. Finanční úspory: Dešťovou vodu můžete na svém pozemku sbírat zcela zdarma a bez omezení. Pokud máte střechu s plochou 100 m2, můžete získat až 6 kubíků dešťovky měsíčně a ušetřit tak až 10.000 Kč ročně. Počáteční investici do systému sběru a filtrace dešťové vody přitom mohou částečně pokrýt státní dotace. Z dotačního programu Dešťovka můžete získat až 50 % způsobilých nákladů.

Co o sběru dešťové vody říká zákon

Zákon od roku 2021 stanovuje povinnost zřídit nádrže na dešťovou vodu u všech novostaveb. Přestože u starších staveb tato povinnost zákonem stanovena není, stále více majitelů rodinných domů k tomuto řešení přistupuje.

Plánujete dešťovou vodu přivádět potrubím do domácnosti? Pak myslete na to, že propojení rozvodů dešťové vody a vody z vodovodního řadu je ze zákona nepřípustné, mohlo by totiž dojít ke kontaminaci zdroje pitné vody. Potrubí tedy musí být zcela oddělená, případně musí být instalován potrubní oddělovač.

Využití dešťové vody

Vhodně upravená a filtrovaná dešťová voda najde v domácnostech a na zahradách široké uplatnění. Lze ji využít na:

 • zalévání,
 • splachování WC,
 • mytí aut,
 • úklid a praní prádla.

Vždy je ale nutné s ohledem na plánované využití dešťové vody pořídit odpovídající filtrační systém.

Zalévání dešťovou vodou

Pro zalévání je dešťová voda mnohem vhodnější než ta z vodovodní sítě

Co budete pro sběr dešťové vody potřebovat

Při plánování systému pro sběr dešťové vody zohledněte několik aspektů:

 • plocha střechy a průměrný objem srážek ve vaší oblasti,
 • účel využití dešťové vody,
 • předpokládaný objem spotřebované dešťové vody.

Na základě těchto informací vám zkušený projektant navrhne systém, který se skládá především z nádrže, čerpadla a filtračního zařízení. Tyto komponenty poté připojíte na okap, případně také potrubí.

Akumulační nádrž na dešťovou vodu

Nádoby na dešťovou vodu se liší objemem, výrobním materiálem i umístěním – to může být nadzemní, nebo podzemní. Podzemní nádrže na dešťovou vodu jsou obecně výhodnější, jelikož v nich nedochází ke kolísání teplot, čímž se zabraňuje množení mikroorganismů. V nadzemních nádržích má tedy dešťová voda kratší trvanlivost. Podzemní nádrž vám navíc nebude na zahradě překážet. Instalace podzemní nádrže na dešťovku ovšem musí proběhnout odborně.

Objem nádrže by měl odpovídat ploše střechy, přičemž pro střechu s rozměrem 100 m2 jsou určeny barely s objemem zhruba 4 kubíky. Z výrobních materiálů je nejčastější pevný plast, který je snadný na manipulaci i údržbu, setkat se ale můžete i s betonovými a sklolaminátovými jímkami na dešťovou vodu.

POZOR: Tzv. retenční nádrže slouží pouze pro zpomalení odtoku dešťové vody do kanalizace, čímž chrání kanalizaci při přívalových deštích. Pokud chcete dešťovou vodu zadržovat a využívat, potřebujete akumulační nádrž.

Čerpadlo

Ponorné čerpadlo na dešťovou vodu zvolte takové, které dokáže čerpat vodu s příměsí mechanických nečistot. Pozor dejte i na to, že ponorné čerpadlo do vrtu je určené pro čerpání pouze čisté vody bez příměsí. Čerpadlo do nádrže na dešťovou vodu by mělo disponovat ochranou proti suchoběhu, které je nejčastěji řešeno plovákem. Podle objemu čerpané vody a vzdálenosti k odběrnému místu zvolte odpovídající dopravní výšku čerpadla, a dle požadovaného průtoku pak výkon.

V případě jednoduchého nadzemního sudu na dešťovou vodu, která je určená pouze na zálivku, může stačit na barel instalovat kohoutek.

Filtrace a úprava dešťové vody

Způsob čištění dešťové vody zvolte podle účelu použití:

 • Pro vodu určenou pouze na zálivku stačí na okapový svod před nádrží umístit filtrační koš.
 • Pro vodu určenou na splachování WC přidejte do nádrže před čerpadlo mechanický filtr na vodu a ideálně také uhlíkový filtr, který vodu zbaví zápachu, organických látek a rozpuštěných chemických látek. Přímo pro potřeby filtrace dešťové vody je určen například filtr Triplex od společnosti Honeywell, který se skládá z předfiltru, jemného filtru mechanických nečistot a uhlíkového filtru.
 • Pokud se rozhodnete dešťovou vodu využívat i pro úklid či praní prádla, zvolte čističku šedých vod.

Honeywell Triplex FF60 na filtraci dešťové vody

Filtr na dešťovou vodu Honeywell Triplex

Údržba systému pro sběr dešťové vody

Údržbu vyžadují všechny komponenty sběrače dešťové vody. Pravidelně vysypávejte filtrační koš na dešťovou vodu umístěný v geigeru a proplachujte sítko mechanického filtru. Filtry s aktivním uhlím vyžadují pravidelnou výměnu filtrační vložky, přičemž interval výměny určuje výrobce.

Nádrž je vhodné čas od času zevnitř vyčistit, jelikož v dešťové vodě se množí řasy a další mikroorganismy, které znehodnocují zadrženou vodu. V případě čerpadla je nutné pouze zajistit, aby se nezanášelo částicemi většími, než jaké povoluje výrobce. Pokud čerpadlo disponuje ochranou proti suchoběhu, případně plovákem, tak se nemusíte obávat poruch.

Pokud zvolíte vhodný systém sběru dešťové vody a budete ho správně udržovat, získáte skvělý zdroj kvalitní užitkové vody. Poděkuje vám vaše zahrádka i peněženka.

Vybrat vhodný filtr na dešťovou vodu