Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Podlahové topení: jak funguje a jak se reguluje?

Podlahové topení je čím dál oblíbenější a v nízkoenergetických novostavbách je dnes již standardem. Zjistěte, jaké má tento typ vytápění výhody a jak jej správně regulovat.

Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Podlahové topení je topení nacházející se pod podlahou. Může být buď teplovodní, nebo elektrické. Teplovodní má nižší provozní náklady, ale je potřeba počítat se zvýšením podlahy a v případě instalace na patře také se zatížením stropní konstrukce. Elektrické podlahové topení má nižší pořizovací cenu, ale zaplatíte víc za energie.

Mezi hlavní výhody podlahového topení patří:

  1. Tepelný komfort: Podlahové topení vytopí i velké místnosti rovnoměrně. Sálavé teplo od podlahy navíc působí velmi příjemně. Kromě toho podlahové topení zajišťuje v interiéru optimální vlhkost a nižší prašnost, což ocení zejména alergici.
  2. Úspora prostoru: Díky podlahovému topení vám v bytě nebudou překážet nevzhledné radiátory, které se navíc obtížně čistí. To je výhoda nejen z hlediska funkčnosti prostoru, ale i interiérového designu.
  3. Nižší spotřeba energie: S podlahovým topením si vystačíte s teplotou o 1-2 stupně nižší než v případě radiátorů, aniž byste přišli o požadovaný tepelný komfort. Díky tomu výrazně ušetříte na energiích.

Podlahové topení vytopí rovnoměrně i velké místnosti 

A jaké jsou nevýhody podlahového topení? Na instalaci tohoto typu topení je nutné myslet včas a přizpůsobit mu typ podlahy i zdroj vytápění. Na podlahové topení se navíc nedoporučuje umisťovat velké kusy nábytku, a proto si předem promyslete rozvržení místnosti. Podlahové topení není vhodné do nezateplených budov.

  1. Zdroj vytápění musí být nízkoteplotní, aby nedocházelo k přehřívání soustavy. Ideální je tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel, nevhodné jsou pak kotle na tuhá paliva.
  2. Podlaha by měla mít nízký tepelný odpor. Nejlepší vlastnosti pro podlahové vytápění má dlažba. K podlahovému topení lze zvolit i jiné typy podlah (linoleum, vinyl, parkety, koberce, laminát atd.), ovšem u těch je nutné se ujistit, že mají příslušnou certifikaci pro podlahové topení. Podlahové topení se nehodí pod vysoké koberce a podlahy z masivu.

Specifika regulace podlahového topení

Podlahové topení lze regulovat pomocí termostatů. V praxi se občas instaluje ekvitermní regulace v kombinaci s termostatem. Termostaty pro podlahové topení jsou specifické a nelze zvolit jakýkoliv termostat.

Při nastavení termostatu je potřeba vzít v potaz velkou tepelnou setrvačnost podlahového vytápění, resp. jeho pomalou odezvu. To znamená, že trvá delší dobu, než se místnost zahřeje, ale stejně tak delší dobu chladne. Není proto vhodné nastavovat časté a velké teplotní skoky.

Jak jsme již zmínili výše, s podlahovým topením si vystačíte s nižšími teplotami. V obývacím a dětském pokoji nastavte 20 °C, v ložnici 16 °C a v koupelně 22 °C. Ještě nižší teploty kolem 15 °C postačí v kuchyni, na chodbě a v technické místnosti.

Jak vybrat pokojový termostat pro podlahové topení

Základním parametrem je velikost nemovitosti, počet smyček podlahového topení a počet místností určených k vytápění. Na základě toho zvolte odpovídající počet termopohonů a termostatů. Teplotu v každé zóně pak můžete ovládat zvlášť.

Ovládání může být buď pomocí kolečka, anebo dotykového displeje. Moderní WiFi termostaty k podlahovému topení lze ovládat i na dálku pomocí mobilní aplikace, případně i hlasového asistenta.

Chytré termostaty disponují řadou funkcí, které optimalizují provoz topné soustavy i spotřebu energií. Nastavení časového programu například umožňuje provoz topení zcela automatizovat na základě vašeho běžného denního a týdenního režimu. Některé modely jako např. Danfoss Icon2 navíc zohledňují čas potřebný na zahřátí a vychladnutí podlahového topení, čímž ještě zvyšují komfort.

Chytré podlahové vytápění Danfoss Icon

Chytré podlahové vytápění Danfoss Icon

Údržba podlahového vytápění

V případě kvalitního podlahového topení a odborné montáže je tento typ vytápění zcela bezúdržbový. Stejně tak nevyžaduje údržbu ani termostat. Podlahové topení je pro instalace poměrně náročné, využít můžete některého z instalačních partnerů. K podlahovému topení doporučujeme pořídit i havarijní bezpečnostní termostat.

Pokud máte teplovodní podlahové topení, nezapomínejte na údržbu kotle. Kotel je potřeba pravidelně odborně zkontrolovat a vyčistit; tuto povinnost vám ukládá zákon. Oběhové čerpadlo pro podlahové vytápění ochráníte před zanášením instalací magnetického filtru.

Vybrat vhodný systém chytrého podlahového vytápění