Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Regulace podlahového topení termostatem

Podlahové topení vám přinese do domácnosti skutečnou tepelnou pohodu a mnohdy i finanční úspory, pokud ovšem k topné soustavě zvolíte tu správnou regulační techniku. Zjistěte, jak efektivně regulovat podlahové topení termostatem.

Podlahové topení se těší stále větší oblibě

Podlahové vytápění přináší ve srovnání s radiátory hned několik výhod. Místnost je vytápěna rovnoměrně a podlahy jsou příjemně teplé. Subjektivní pocit tepla vnímáme zejména od chodidel, takže právě teplá podlaha přináší nejvyšší komfort. To souvisí s dalším benefitem – s podlahovým topením stačí topit na nižší teplotu. Navíc nikde nepřekáží radiátory, které jsou hned zaprášené a obtížně se čistí.

Nevýhodou pro někoho může být ztížená regulace, jelikož podlahové topení potřebuje více času k vytopení místnosti a naakumulovanou teplotu udržuje po vypnutí delší dobu. Pokud ovšem k podlahovému vytápění zvolíte kvalitní a vhodný prostorový termostat a správně jej nastavíte, budete si moct užívat optimální tepelný komfort při minimálních nákladech za vytápění a zcela bez námahy.  

Možnosti regulace podlahového vytápění  

Podlahové topení na rozdíl od radiátorů nemá klasické termostatické hlavice. Možnosti jeho regulace jsou proto v zásadě pouze dvě. Obě metody lze kombinovat:

  1. Termostat pro podlahové vytápění: Jde o vůbec nejčastější způsob regulace podlahového topení, který s sebou nese nejvyšší komfort i efektivitu pro uživatele. Blíže se mu věnujeme níže.

  2. Ekvitermní regulátor: Reguluje teplotu v místnosti na základě venkovní teploty a tzv. ekvitermní křivky. Ekvitermní křivka je vzorec, který udává vztah mezi venkovní a vnitřní teplotou a teplotou topné vody. Samotný ekvitermní regulátor tedy nezohledňuje měnící se potřeby uživatelů a funguje staticky, v domácnostech je proto vhodné jej kombinovat s termostatem. Podmínkou použití tohoto typu regulace je, aby byl kotel či jiný zdroj tepla kompatibilní s ekvitermním regulátorem a správně naprogramovaný.

Podlahové vytápění může být teplovodní nebo elektrické a může využívat různé zdroje tepla – kotle na plyn, elektřinu nebo tuhá paliva, fotovoltaiku, solární ohřev vody nebo tepelné čerpadlo. Prostorové termostaty lze využít pro jakýkoliv typ podlahového topení i zdroj tepla, možnosti využití ekvitermní regulace jsou naopak omezené.

Sálavé teplo od podlahy je velmi příjemné. 

Jak funguje termostat pro podlahové topení

Termostat pro podlahové vytápění komunikuje s rozdělovačem, který ovládá topné okruhy. Čidla termostatu neustále měří teplotu v místnosti nebo místnostech. Na základě vámi zvolené požadované teploty poté termostat otevírá a zavírá ventily rozdělovače podlahového topení. Chytré termostaty zvládnou analyzovat i nejrůznější data, která pomáhají optimalizovat provoz topení.

Díky tomu nemusíte podlahové vytápění nijak manuálně nastavovat ani regulovat – vše probíhá zcela automaticky a maximálně efektivně. Průměrné úspory za energie se s chytrými termostaty pro podlahové vytápění pohybují kolem 15-20 %, a to vše při zachování stejného nebo dosažení vyššího tepelného komfortu.

Jak vybrat a zapojit prostorový termostat pro podlahové topení  

Výběr termostatu vždy konzultujte s odborníky, kteří vám doporučí nejvhodnější model s ohledem na typ podlahového topení, počet místností v domě a vaše preference. Kromě samotného termostatu (tedy řídicí jednotky) je nutné zvolit také optimální počet teplotních čidel a další doplňkové příslušenství. Pokud zvolíte bezdrátovou regulaci podlahového topení, můžete pokojový termostat ovládat i na dálku, třeba z mobilu.

Termostat je nedílnou součástí složitého systému podlahového vytápění, proto v žádném případě nedoporučujeme jeho instalaci svépomocí. Termostat by měl instalovat topenář, který projektoval a instaloval vaše podlahové topení nebo topenář, který je k na danou instalaci řádně proškolen výrobcem daného chytrého vytápění. Všechny komponenty totiž musí být kompatibilní a správně nastavené, v opačném případě by topná soustava nefungovala správně.

Termostat včetně teplotních čidel a termopohonů je potřeba odborně připojit k rozdělovači podlahového topení. V určitých případech je navíc potřeba na topení naistalovat také havarijní termostat nebo ventil, který reguluje teplotu topné vody, resp. který zamezí tomu, aby do podlahového topení proudila voda s teplotou vyšší než 40 °C. Takto horká voda by totiž mohla topení poškodit.

Chytrý termostat Honeywell je vhodný i pro podlahové topení. 

Jak správně nastavit termostat pro podlahové topení

Cílem správného nastavení termostatu jsou zejména úspory energií při zachování tepelného komfortu. Energie lze ušetřit tak, že nebudete zbytečně topit na plný výkon v místnostech, kde se běžně nezdržujete a v časech, kdy nejste doma nebo spíte.

Nejefektivnější typy termostatů jsou proto ty, které nabízí možnost zónového i časového nastavení. U těchto termostatů naprogramujete požadovanou teplotu pro každou místnost a denní dobu zvlášť a o zbytek se postará chytrá regulační technika.

Specifika časového nastavení prostorového termostatu pro podlahové vytápění

Ve srovnání s radiátory je potřeba při nastavování termostatu pro podlahové vytápění vzít v úvahu důležitý faktor. Tím je velká tepelná setrvačnost. To znamená, že u podlahového vytápění trvá delší dobu, než se místnost vytopí, ale zároveň naakumulované teplo vydrží také déle. Topení tak nelze rychle zapojit ani odpojit, resp. skokově měnit teplotu.

Při nastavování časového režimu podlahového vytápění zohledníte tento fakt jednoduše tak, že se vyhnete velkým teplotním skokům a upřednostníte stabilnější teplotu po celý den. V době vaší nepřítomnosti proto nesnižujte teplotu o více než 3 °C, což je doporučované snížení v případě radiátorů. Raději teplotu upravte v rozmezí 1-3 °C v závislosti na délce vaší nepřítomnosti – tedy například během pracovního dne pouze o 1 °C a během dovolené o 3 °C. 

To ovšem neznamená, že by podlahové topení bylo energeticky náročnější než radiátory. Jak jsme již zmínili v úvodu, sálavé teplo od podlahy přináší vyšší tepelný komfort, takže budete přirozeně topit na nižší teplotu. S podlahovým topením a správným termostatem tak můžete za vytápění výrazně ušetřit.