Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 311 257 435
Přestože jsou termostatické hlavice na radiátory poměrně jednoduchá zařízení s nenáročnou obsluhou, v praxi jsou často používány nesprávně. Výsledkem je pak nejen horší tepelný komfort, ale i vyšší náklady na vytápění a často i nutnost výměny komponentů.
Termostatické hlavice neustále snímají teplotu v místnosti a regulují průtok topné vody na základě vámi nastavené teploty. To znamená, že zajišťují automatickou regulaci topení, která zohledňuje i změny teploty například z důvodu proslunění či vaření.
Není tedy pravdou, že čím vyšší stupeň nastavíte, tím více topné vody do radiátoru teče a naopak – množství topné vody ovlivňuje i okolní teplota. Pokud máte tedy hlavici nastavenou například na 21 °C, ale přímé polední sluníčko prohřeje váš interiér na tuto teplotu, radiátory se automaticky vypnou. Díky tomu termostatické hlavice sníží vaše náklady za topení.
Digitální hlavice se nastavují na displeji nebo v mobilní aplikaci, kde si zvolíte přesnou požadovanou teplotu. Ruční hlavice se nastavují otáčením, přičemž si vybíráte stupeň na číselné stupnici. Každý výrobce má rozmezí teplot pro jednotlivé stupně stanoveno jinak, obvykle se ale termostatické hlavice nastavují následovně:
Teplotu nastavte pro každou denní dobu a v každé místnosti zvlášť, abyste zbytečně nepřetápěli. V případě digitálních programovatelných hlavic na topení si můžete teploty nastavit předem. Pro obytné místnosti je vhodná teplota 21 °C, která na termostatické hlavici odpovídá stupni 3. V noci a v době, kdy jste mimo domov, postačí 18 °C (stupeň 2). V kuchyni a na chodbách můžete mít nižší teplotu konstantně.
Topení nikdy nevypínejte zcela, interiér by zbytečně vychladl a jeho následné vytopení by bylo časově i ekonomicky náročné. Výjimkou je pouze delší nepřítomnost alespoň několik dní, kdy můžete nastavit hlavice na symbol vločky, který znamená temperování.
Na ruční termohlavici se teplota nastavuje pomocí číselné stupnice
Abyste využili všech výhod termostatických hlavic na maximum, musíte je správně používat a nastavit. S jakými mylnými představami a chybami se v praxi setkáváme nejčastěji?
Termostatické hlavice jsou buď ruční, nebo digitální. Je pouze na vás, kterému typu dáte přednost. Pomocníka s výběrem hlavic naleznete také v poradně. Ruční termohlavice na topení jsou levnější a nepotřebují napájení, na druhou stranu neposkytují tak přesnou regulaci ani možnost naprogramování režimu vytápění či dálkové ovládání. Digitální hlavice na topení jsou přesnější, úspornější a přinášejí vyšší uživatelský komfort i náročným zákazníkům.
Co si však musíte ohlídat, je kompatibilita s termostatickými ventily na vašich radiátorech. Byť je většina závitů typizovaná, neplatí to vždy. Pokud si vyberete termohlavici s jiným závitem, než jaký má váš radiátor, musíte si dokoupit odpovídající redukci.
Termostatické hlavice udržují konstantní nastavenou teplotu. Pokud si tedy nastavíte například 22 °C (nebo odpovídající stupeň na číselné stupnici), hlavice bude do radiátoru pouštět topnou vodu pouze do chvíle, dokud tato teplota nebude dosažena. Poté hlavice ventil uzavře až do doby, než teplota zase klesne.
Je tedy chybou v chladné místnosti otočit hlavici na maximum – tím se zvýší pouze náklady, nikoliv rychlost vytápění. Stejně tak nevypínejte topení ve chvíli, kdy máte doma komfortní či vyšší teplotu. Vždy nastavujte přesně takovou teplotu, jakou aktuálně požadujete.
Aby termostatické hlavice mohly udržovat konstantní nastavenou teplotu, musí snímat teplotu v místnosti. V případě mechanických hlavic se tak děje pomocí kapaliny, která se podle teploty rozpíná nebo smršťuje, digitální termohlavice obsahují teplotní snímač.
Pokud přes hlavici dáte závěs, prádlo či jakýkoliv jiný předmět, snímání teploty je tím narušeno a regulace neprobíhá správně. Pokud vám prostorové možnosti nedovolují ponechat kolem hlavice volný prostor, řešením může být pořízení externího čidla, které můžete umístit kdekoliv v místnosti.
Termostatická hlavice s odděleným teplotním čidlem
V zimě se má větrat nárazově, tj. několikrát denně otevřít dokořán okna na několik minut. Tím se efektivně vymění vzduch v místnosti za čerstvý, aniž by vychladly zdi či podlaha
Před větráním je navíc potřeba vypnout radiátory – v opačném případě by teplotní čidla zbytečně zvýšila výkon topení. Po zavření oken, až teplota opět stoupne, můžete znovu otevřít radiátory na požadovaný stupeň. Některé chytré digitální termohlavice na topení mají funkci detekce otevřeného okna, která při skokovém snížení teploty automaticky zajistí, aby se výkon radiátorů nezvýšil.
Mnoho lidí po topné sezoně uzavírá termostatické hlavice na radiátorech ze strachu, že topení začne nenadále topit. To je však chyba. Pokud je hlavice uzavřená, během léta může ventil zatuhnout v uzavřené poloze a na začátku další topné sezony radiátory nebudou topit.
Řešení je jednoduché – po topné sezoně jednoduše otevřete hlavice na maximum. Ideálně párkrát během léta hlavicí otočte, aby se ventil „procvičil“. Pokud jste na to zapomněli a ventil zatuhnul, můžete se pokusit jej ručně rozpohybovat. Mnohdy je ale nutná výměna.
Potřebujete poradit s výběrem ? Neváhejte se na nás obrátit.