Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak vybrat elektromagnetický ventil na vzduch

Elektromagnetické neboli solenoidové ventily mají velmi široké využití a lze je použít pro nejrůznější plynná a kapalná média – pitnou vodu, páru, agresivní chemikálie, chladicí kapaliny, neutrální i výbušné plyny, oleje a mnoho dalších. Zjistěte, k čemu slouží solenoidové ventily na vzduch a podle čeho je vybírat.

Co to je elektromagnetický (solenoidový) ventil

Solenoidový ventil obsahuje cívku neboli solenoid, který pod napětím vytváří magnetické pole. Toto pole následně pohybuje pístem ventilu. Ventil může být normálně otevřený (NO) a pod napětím uzavřený, anebo naopak normálně uzavřený (NC) a pod napětím otevřený.

S minimální spotřebou energie tak elektromagnetické ventily slouží k ovládání průtoku nejrůznějších plynných a kapalných médií v potrubí. Složitější třícestné verze lze využít i pro směšování a rozdělování průtoků nebo přepínání mezi jednotlivými toky v potrubích s více okruhy.

K čemu slouží elektromagnetické ventily na vzduch

Každý elektromagnetický ventil je určený pro jiné médium. Každé médium totiž vyžaduje jinou konstrukci a výrobní materiály ventilu i těsnění. Ventily proto nelze jednoduše zaměňovat; je možné je používat pouze pro média určená výrobcem.

Elektroventily na vzduch slouží k řízení průtoku vzduchu nebo jiných inertních (neutrálních) plynů v potrubí, často jsou vhodné i na čistou vodu. Pro páru, agresivní a výbušné plyny slouží speciální elektromagnetické ventily s konstrukcí určenou pro tato média.

Solenoidové ventily určené na vzduch nemají těsnění odolné vůči agresivním látkám a vysokým teplotám a snadno by došlo k jejich poškození. Konstrukce ventilů na vzduch není vhodná do Exového prostředí, a proto je v žádném případě nelze používat ve výbušném prostředí či s výbušnými a hořlavými plyny.    

Elektromagnetické ventily na vzduch najdou využití v nejrůznějších hydraulických a pneumatických systémech v průmyslu, zdravotnictví i v domácnosti, kde je můžete najít v různých elektrospotřebičích.  

Před elektromagnetické ventily na vzduch je vhodné nainstalovat filtr mechanických nečistot. Tyto pevné částečky by se totiž mohly usadit na těle a těsnění ventilu a způsobit jeho nedostatečné dovírání, narušení těsnění, unikání média, zadření ventilu a další poruchy.

Jak vybrat elektromagnetický ventil na vzduch

Nejdříve se samozřejmě ujistěte, zda daný ventil lze použít na vzduch. Pozor, pro stlačený vzduch jsou určené jiné solenoidové ventily. Médiu musí odpovídat výrobní materiál nejen samotného ventilu, ale také těsnění a celková konstrukce. Kromě toho je nutné se ujistit, že maximální povolený tlak a teplota média pro daný ventil odpovídá vašim potřebám.

Poté vyberte výchozí polohu, tedy zda má být ventil normálně otevřený (NO), anebo normálně uzavřený (NC). Jelikož je aktivní polohy dosaženo pod napětím, je z hlediska energetické efektivity důležité zvolit tu výchozí polohu, v níž bude ventil převážnou dobu. Příliš dlouhé zatížení cívky je nejen energeticky náročné, ale také zkracuje její životnost.

Nakonec je potřeba, podobně jako v případě ventilů na vodu, vybrat odpovídající napájení solenoidu (cívky lze podle potřeby měnit, a tím měnit napětí) a typ a velikost připojení k potrubí. K dispozici jsou elektromagnetické ventily 12 V, 24 V, 110 V, 220 V, 230 V, 250 V a 400 V. Do vlhkého prostředí je nutné zvolit model s příslušným IP krytím.

Ty nejkvalitnější výrobky hledejte pod značkami Tork, Danfoss nebo Peveko, které jsou zárukou bezproblémového provozu a dlouhé životnosti. Solenoidové ventily těchto výrobců najdete i v naší nabídce.

Elektromagnetický ventil na vzduch

Elektromagnetický ventil na vzduch, neutrální plyny a vodu TORK. 

Elektromagnetický ventil TORK T-ZR 105 1", 230 VAC

Tento elektromagnetický ventil od renomovaného výrobce Tork disponuje pomocným zdvihem. Kromě vzduchu jej lze použít na vodu (včetně pitné, ventil splňuje certifikaci NSF/ANSI61) a neutrální plyny. Tělo ventilu je vyrobeno z mosazi a vnitřní části z nerezové oceli, díky čemuž ventil obstojí i v náročných podmínkách.

Tento model ventilu je normálně uzavřený (NC) a je vhodný pro média s maximální teplotou 80 °C a maximálním tlakem 16 bar. Ventil je určen pro napájení 230 VAC, ovšem solenoidy lze dle potřeby měnit i pro jiná napětí.

Vzduchem ovládaný solenoidový ventil TORK S9510 DN15

Na trhu narazíte i na vzduchem ovládané solenoidové ventily. Příkladem je ventil Tork S9510 DN15. V pneumaticky ovládaných ventilech proudí vzduch, který naplňuje ventil a tím ho uzavře, takže ním již nemůže proudit žádný plyn ani kapaliny. Pokud naopak vzduch ventilem neprochází, může médium volně proudit a ventil je otevřený.

Tento model je určen pro vzduch, vodu a neutrální plyny s maximální teplotou 80 °C a maximálním tlakem 10 bar. K potrubí se připojuje vnitřním závitem o velikosti DN 15.   

Kromě toho najdete v naší nabídce elektromagnetické ventily určené pro nejrůznější média, s certifikací pro pitnou vodu nebo do výbušného prostředí, s cívkami pro všechna dostupná napájení a pro jakýkoliv typ připojení k potrubí. S výběrem vám rádi poradíme.