Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 257 310 348
Cenové rozpětí
Materiál
Teplota média
Teplotní rozsah
Tlak
Typ připojení
Velikost připojení
Elektromagnetické ventily využívají elektromagnetický princip k automatické regulaci průtoku tekutých a plynných provozních látek. Používají se v rozvodech vody, páry, vzduchu, neagresivních plynů, v chladících systémech, v agresivním či výbušném prostředí a dalších aplikacích. Speciální typ elektromagnetických ventilů (tzv. elektromagnetické ventily na šťávu) umožňuje řízení průtoku tekutiny proudící skrze pružnou trubici (hadičku), aniž by médium přišlo do kontaktu s tělem ventilu.
Elektromagnetické ventily jsou převážně dvoucestné, ale vybrat si můžete i z tří a čtyřcestných variant s přímým či nepřímým ovládáním. Jsou určené pro nízkotlaké, středotlaké a vysokotlaké zařízení. V případě výpadku napájení se ventil v závislosti na jeho typu přenastaví buď do pozice otevřeno, nebo zavřeno. Některé varianty umožňují i manuální ovládání. Elektromagnetické ventily disponují širokou škálou krytí IP, takže je jejich použití možné i v prašném a vlhkém prostředí nebo v aplikacích vyžadujících ponoření ventilu.
Elektromagnetické ventily jsou vyrobené z kvalitních materiálů pro dlouhodobou spolehlivost, funkčnost, bezpečnost a životnost. Součástí ventilů je cívka, která by měla být namontována ve svislé pozici a neměla by se dlouhodobě nadměrně zatěžovat, aby nedošlo k jejímu spálení.
2 204 Kč
2 099 Kč
3 027 Kč
234 Kč
3 882 Kč
2 755 Kč
3 043 Kč
7 404 Kč
5 210 Kč
5 501 Kč
2 020 Kč
3 297 Kč
2 397 Kč
1 478 Kč
Elektromagnetické ventily slouží pro uzavírání průtoku vody, páry, vodních roztoků, olejů nebo neutrálních plynů. Cílem jejich využití jsou zejména rozvody vody, topné a chladicí systémy nebo vzduchotechnika. Některé speciální typy elektromagnetických ventilů jsou určeny přímo pro vysokotlaká zařízení. Pracují tak, že bez napětí jsou uzavřeny nebo bez napětí otevřeny. Nejčastěji jsou používány klasické dvoucestné verze elektromagnetických ventilů. Podle potřeby se však vyrábějí i složitěji řešené. Vstup a výstup je v běžně používaných standardních závitových provedeních. Pracovní teplota, tlak i další parametry jsou specifikovány vždy u jednotlivého typu výrobku.
Elektromagnetický ventil může být současně opatřen i manuálním ovládáním, jak tomu je například u havarijních modelů.
Přímo ovládané elektromagnetické ventily
Jsou ventily u kterých je hlavní kuželka přímo spojená s kotvou (jádrem) elektromagnetu, tzn. elektromagnet přímo otevírá průchod ventilem bez potřeby tlakového rozdílu. Tyto ventily pracují od nulových tlakových rozdílů, ale maximální tlakový rozdíl je závislý na přítažné síle elektromagnetu (čím větší světlost ventilu, tím menší tlakový rozdíl, při stejné velikosti elektromagnetu).
Nepřímo ovládané elektromagnetické ventily
Takto označujeme ventily u kterých není hlavní kuželka přímo spojená s kotvou (jádrem) elektromagnetu, tzn. elektromagnet otevírá pouze pomocný přepouštecí kanál (pomocné sedlo), tím se uvolní tlak nad hlavní kuželkou (pístem, membránou) a průchod ventilem je otevřen pomocí minimálního tlakového rozdílu. Tyto ventily pracují vždy od nějakého minimálního tlakového rozdílu. Při poklesu tlakového rozdílu pod minimální hranici začne kuželka průchod ventilu omezovat, ale pomocné sedlo zůstane otevřeno i bez potřeby minimálního tlakového rozdílu. Pro uzavření elektromagnetického ventilu není potřeba minimální tlakový rozdíl, uzavření zabezpečí pružina. U těchto ventilů je možné stejnou velikostí elektromagnetu ovládat různé velikosti ventilů, protože pomocné sedlo které ovládá elektromagnet má vždy stejnou světlost.