Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak snížit spotřebu energie pomocí chytré regulace topení

Systémy chytrého vytápění dokáží domácnostem snížit spotřebu energie až o 30 %. Disponují totiž řadou inteligentních funkcí, které optimalizují provoz topné soustavy s ohledem na váš komfort i úspory. Zjistěte, jaké jsou rozdíly mezi tradičními a chytrými termostaty a jaké funkce nabízí produkty od firmy Danfoss.

Co znamená „chytré vytápění“?

Chytré topení jsou systémy, které pomáhají maximálně optimalizovat provoz topné soustavy s ohledem na tepelný komfort a energetické úspory. Může se tedy jednat o chytré termostaty či chytré termostatické hlavice, podle toho, zda máte radiátorové nebo podlahové vytápění, případně lokální zdroj či dálkový.

Mezi základní funkce chytrého vytápění patří možnost naprogramovat si časový rozvrh vytápění pro různé zóny. Termostat (případně chytrá termostatická hlavice na topení) pak reguluje teplotu zcela automaticky na základě vašeho běžného denního a týdenního režimu tak, abyste v každé místnosti měli vždy požadovanou teplotu.

V současnosti výrobci nabízí celou řadu systémů pro chytrou regulaci topení v rodinném domě i bytě. Mezi přední značky patří firma Danfoss, která má v nabídce řešení pro podlahové (Danfoss Icon) i radiátorové vytápění (Danfoss Ally), přičemž termostatické hlavice na radiátory Danfoss lze využít i v případě ústředního dálkového topení.

Pokud máte kombinované topení, jednoduše tyto dva systémy propojíte v jedné centrální jednotce a ovládáte je z jediné aplikace. Kromě jednotlivých komponentů si můžete pořídit i cenově výhodné sady.

Danfoss Icon2

Cenově výhodná sada Danfoss Icon

Základní rozdíly mezi tradičními a chytrými termostaty

Tradiční termostaty:

 • Umožňují pouze manuální regulaci teploty přímo v místnosti.
 • Tradiční termostaty poté udržují stabilní teplotu v interiéru bez možnosti další optimalizace provozu vytápění a bez automatické regulace.

Chytré termostaty:

 • Lze na nich naprogramovat týdenní režim vytápění pro každou místnost zvlášť.
 • Umožňují ovládání na dálku pomocí mobilní aplikace, případně i aplikace smart home nebo hlasových asistentů.
 • Jednotlivé modely disponují řadou dalších chytrých funkcí pro ještě vyšší komfort i úspory.

Funkce chytrého vytápění Danfoss Ally a Danfoss Icon

Systémy chytrého vytápění Danfoss Ally a Danfoss Icon jsou kompatibilní téměř se všemi topnými soustavami a zdroji tepla. Komunikují bezdrátově, takže je můžete ovládat i na dálku – ať už pomocí mobilní aplikace, hlasového asistenta nebo vašeho systému smart home. Díky platformě ZigBee a otevřenému rozhraní nabízí tyto systémy široké možnosti integrace s dalšími produkty, a to i od jiných výrobců. Pro centralizaci a připojení inteligentních domácích zařízení přes Zigbee pak slouží např. řídící jednotka Somfy TaHoma switch, která podporuje připojení až 50 ZigBee produktů od různých výrobců.

Kromě zónové a časové regulace vytápění nabízí chytré vytápění Danfoss i další funkce pro ještě vyšší úspory – například funkci adaptivního učení nebo funkci detekce otevřeného okna, která automaticky ztlumí vytápění v dané zóně během větrání.

Danfoss Icon2 druhé generace navíc umožňuje řídit podlahové chlazení či stropní topení/chlazení a automaticky vyvažuje smyčky podlahového topení. Teplo distribuuje v každé místnosti rovnoměrně podle velikosti podlahové plochy. Lze jej propojit i s více zdroji tepla, přičemž chytrý software umí optimalizovat provoz pro tepelná čerpadla. Snímač rosného bodu vám navíc zajistí ochranu proti kondenzaci vlhkosti.

Jak vám chytré vytápění pomůže ušetřit za energie?

Systémy chytrého vytápění vám mohou ušetřit až 30 % nákladů za vytápění a návratnost investice se pohybuje v rozmezí 1-2 let. Proto není divu, že právě ekonomické přínosy společně s těmi ekologickými jsou hlavním důvodem, proč dnes na chytré topení sází stále více domácností.

A jak je vůbec možné dosáhnout takových významných úspor?

 1. S chytrým topením už nikdy nebudete zbytečně přetápět v místnostech, kde se aktuálně nezdržujete.
 2. V každé místnosti bude vždy ideální teplota, aniž byste museli termostat neustále nastavovat.
 3. Už nikdy se vám nestane, že zapomenete snížit teplotu před spaním či odchodem z domova. Chytré topení se reguluje zcela automaticky podle naprogramovaných režimů.
 4. Díky chytrým senzorům a velmi přesné regulaci vytápění dokáže systém rychle reagovat například na změny počasí.
 5. Funkce adaptivního učení neustále analyzuje informace o provozu vytápění, které využívá pro ještě větší úspory.
 6. S mobilní aplikací budete mít maximální kontrolu nad svým vytápěním, a to kdykoliv a kdekoliv.

Díky mobilní aplikaci můžete chytré topení Danfoss ovládat odkudkoliv a kdykoliv

Instalace a nastavení chytrého vytápění Danfoss Ally a Danfoss Icon

Montáž termostatických hlavic Danfoss Ally je velmi jednoduchá a zvládne ji svépomocí každý zručnější kutil. Jelikož je celý systém bezdrátový, nečekají vás stavební práce ani práce s elektroinstalací. Digitální termohlavice jednoduše nasadíte na ventily radiátorů a spárujete s mobilní aplikací, která vás poté krok za krokem provede nastavením. Pokud chcete pomocí Danfoss Ally spínat a vypínat i zdroj vytápění, stačí vám pro zapojení na kotlové relé využít vašeho topenáře.

Rovněž systém Danfoss Icon pro bezdrátovou regulaci podlahového topení nabízí velmi snadnou a rychlou instalaci, nicméně je nutné správně zapojit kabely, proto doporučujeme obrátit se na instalatéra chytrého vytápění.

Jak nastavit režimy vytápění v mobilní aplikaci Danfoss?

V mobilní aplikaci si jednoduše zadáte požadované teploty pro každou místnost a každou denní dobu zvlášť. V přehledném týdenním kalendáři uvidíte jednotlivé teploty pro režimy „doma“ a „mimo domov“. Stejně jednoduše si nastavíte režim „dovolená“, který upraví teploty v celém domě v době vaší delší nepřítomnosti.

Pokud vám aktuální teplota z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete ji upravit na pár kliků v aplikaci nebo pomocí hlasového pokynu. Doporučujeme v prvních týdnech sledovat, zda vám nastavené teploty vyhovují, a případně je upravit podle vašich individuálních potřeb.

Výhodné sady Danfoss Icon Výhodné sady Danfoss Ally