Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak na odvzdušnění topného systému

Odvzdušnění je nedílnou součástí údržby každého topného systému. O důležitosti pravidelného odvzdušnění není pochyb, přesto ale spousta lidí neví, jak na to. Vše, co potřebujete o odvzdušnění vědět, se dozvíte v tomto článku.

Proč vůbec dochází k zavzdušnění topení

Když se řekne zavzdušněné topení, znamená to, že provozní kapalina v systému obsahuje nežádoucí vzduchové bubliny. Ty se do topení dostávají nejčastěji při napouštění radiátorů, riziko zavzdušnění je proto nejvyšší na samotném začátku topné sezóny. Vzduch se do topení ale dostává i během průběžného dopouštění vody do systému či přes různé spoje, ventily a čerpadla. Zavzdušnění proto nelze vyloučit ani v průběhu topné sezóny.

K zavzdušnění dochází u všech typů topení – radiátorů i podlahového topení, v případě dálkového vytápění i vlastního kotle, v bytech i rodinných domech. S řádným postupem odvzdušnění a údržby topení se tedy musí seznámit každý majitel nemovitosti.

Rizika zavzdušněných radiátorů

Odvzdušnění topení rozhodně není pouze další zbytečná povinnost. Vzduchové bublinky v topném systému brání správné distribuci vody do radiátorů, což má za následek hned několik nepříjemných problémů:  

 1. Vyšší náklady za vytápění: Jelikož je provozní kapalina v systému distribuována neefektivně a nerovnoměrně, musí lidé často zvýšit výkon topení, aby dosáhli požadované teploty. Tím se logicky zvyšují i náklady.

 2. Nižší tepelný komfort: I přes vyšší provozní náklady nebude zavzdušněné topení nikdy topit dostatečně.

 3. Hluk: Vzduch v topení způsobuje rušivé zvuky, které mohou narušovat váš spánek a soustředění.

 4. Koroze: Vzduch také způsobuje korozi vnitřních stěn radiátorů a potrubí. Tato koroze zkracuje životnost celého systému a může způsobit havárii topení.   

 5. Omezení výkonu topných těles u sousedů: Pokud bydlíte v bytovém domě, myslete také na to, že váš zavzdušněný radiátor negativně ovlivňuje všechny radiátory na vaší stoupačce.  

Zavzdušněné radiátory neposkytují dostatečný tepelný komfort. 

Kdy je čas na odvzdušnění topení

V první řadě je zcela nezbytné radiátory odvzdušnit po jejich napuštění na začátku topné sezóny. Poté radiátory pravidelně kontrolujte a v případě podezření na zavzdušnění je odvzdušněte kdykoli během topné sezóny. To platí zejména pro starší topné systémy, které jsou na zavzdušnění náchylnější.  

A jak poznat, že je topný systém zavzdušněný? Pokud nemáte se zavzdušněním topení zkušenosti nebo si nejste jistí, zaměřte se na tyto dva nejčastější příznaky vzduchu v topení:

 1. Radiátory topí nerovnoměrně a při maximálním otevření regulačních ventilů (resp. při nastavení vyšší teploty na termostatu) jsou vlažné. Obvykle zůstává studená horní část radiátorů a část vzdálenější od přívodního potrubí.

 2. Radiátory jsou hlučné, vydávají obtěžující zvuky bublající a šumící vody.

Jak odvzdušnit topení? Existují dva způsoby

Radiátory lze odvzdušnit v zásadě dvěma metodami – buď manuálně pomocí odvzdušňovacích ventilů, anebo zcela automaticky pomocí tzv. odlučovačů vzduchu.

Manuální odvzdušnění radiátorů pomocí ventilů

Připravte si hadr, kbelík a klíč/šroubovák na odvzdušňovací ventil. Otevřete termostatický ventil na maximum a pomocí klíče/šroubováku otevřete odvzdušňovací ventil. Nechte z ventilu uniknout všechen vzduch. To, že je odvzdušnění hotové, poznáte tak, že z odvzdušňovacího ventilu začne nejprve prksat nebo kapat a posléze vytékat voda, kterou zachyťte do hadru, případně kbelíku. Pozor – tato voda je velmi horká a může dojít k opaření. Ventil uzavřete a po zhruba hodině zkontrolujte, zda radiátory topí správně. Pokud s výsledkem nejste spokojeni, postup zopakujte.

V případě odvzdušnění topení v paneláku a v bytových domech je nutná součinnost všech sousedů na jedné stoupačce, odvzdušnění musí proběhnout najednou. Nejdříve by všichni měli otevřít termostatické ventily na maximum a poté vypustit vzduch z odvzdušňovacích ventilů. Pokud jsou zavzdušněné radiátory v nejvyšších patrech, má to vliv na celou stoupačku, proto jsou tyto radiátory při odvzdušnění nejdůležitější.

Automatické odvzdušnění radiátorů pomocí odlučovačů vzduchu

I když odvzdušnění topení pomocí ventilů není nijak složité, pro mnoho lidí to představuje určitou zátěž. Abyste na odvzdušnění nemuseli vůbec myslet ani jej manuálně provádět, existuje řešení v podobě automatických odlučovačů vzduchu. Toto řešení lze využít i při odvzdušnění topení bez ventilu.

Odlučovač vzduchu je jednoduché zařízení, které se instaluje na potrubí a průběžně během celé topné sezóny z vody odstraňuje vzduchové bublinky. Riziko zavzdušnění je tak prakticky nulové a odvzdušnění je zcela automatické, vy nemusíte vůbec nic dělat.   

Magnetický filtr Flamco Flamcovent Clean Smart

Odlučovač vzduchu a nečistot s magnetem Flamco. 

Magnetický filtr s odlučovačem vzduchu – dvojí ochrana vašeho topení

Na trhu jsou k dostání i kombinované filtry na magnetické nečistoty a vzduch. S tímto zařízením zajistíte maximální ochranu vašeho topení. Za naprostou většinou problémů s topením a jednotlivými komponenty totiž stojí buď vzduch, anebo magnetické nečistoty.

Díky magnetickému filtru na topení s odlučovačem vzduchu zajistíte:

 • průběžné a efektivní odvzdušnění topení bez nutnosti jakéhokoliv zásahu,

 • průběžné odstranění veškerých kovových nečistot a kalů,

 • nízkou poruchovost a delší životnost topení,

 • lepší výkon topení při nižších nákladech,

 • maximální tepelný komfort.

Mějte i vy perfektně udržované topení a vyberte si z naší nabídky kvalitních topenářských filtrů od renomovaných výrobců jako například Flamco a Caleffi, které vám ušetří peníze i starosti.