Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Fakta a mýty o reverzní osmóze

Tělo člověka se skládá z 60 % z vody. Není proto divu, že kvalita pitné vody je pro naše zdraví velice důležitá. Na trhu existuje nespočet systémů filtrace a úpravy vody, z nichž některé jsou ale přinejmenším kontroverzní. Takovým je i tzv. reverzní osmóza, známá také jako nanofiltrace nebo membránová filtrace. Zjistěte, pro jaké účely se tyto filtry používají, proč takto vyrobená voda rozhodně není pitná a také, jaké jsou správné metody úpravy pitné vody.   

Jak funguje reverzní osmóza

Reverzní osmóza, jak napovídá název tohoto zařízení, je vodovodní filtr, který pracuje na principu obrácení fyzikálního jevu osmózy. Tyto filtry mají extrémně jemnou membránu, přičemž velikost pórů je pouhých 0,0001 mikronů, tedy menší než miliontina milimetru. Taková membrána propustí pouze molekuly vody, všechny ostatní látky jsou membránou zachyceny.

A jak tedy probíhá reverzní osmóza? Během běžné osmózy by demineralizovaná voda (tedy čisté H2O) měla tendenci přesouvat se přes membránu do běžné vody, tedy do vody s vyšší koncentrací látek. Systém reverzní osmózy ale vyvíjí na vodu s rozpuštěnými látkami tlak, takže voda proudí opačným směrem. K membráně tedy pod tlakem teče běžná voda s obsahem širokého spektra látek, za membránou je již pouze H2O bez jakýchkoliv příměsí.  

Proč je filtrace pitné vody pomocí reverzní osmózy prokazatelně zdraví škodlivá

Prodejci reverzní osmózy mnohdy nabízejí tyto přístroje i do domácností, kterým slibují „absolutně čistou vodu“ nebo „univerzální filtr, který vyřeší všechny problémy“. Ano, reverzní osmóza skutečně odstraní z vody naprosto všechny látky, což může laikům znít skvěle. Jenomže pitná voda neobsahuje pouze škodliviny, ale i řadu minerálů, které jsou pro člověka životně důležité. Pití vody ochuzené o tyto látky je proto prokazatelným zdravotním rizikem a v žádném případě se nedoporučuje – voda vyrobená reverzní osmózou není pitná, dokonce nesplňuje zákonem stanovené limity pro minimální obsah některých látek v pitné vodě, jak dokazuje stanovisko Státního zdravotního ústavu a dalších odborníků.

Během vaření v takto upravené vodě se navíc z potravin „vyvaří“ mnohonásobně více minerálů, čímž se denní příjem těchto látek ještě snižuje. Voda z reverzní osmózy tak není vhodná ani k přípravě pokrmů.

Některé přístroje fungující na bázi reverzní osmózy mají i doplňkovou funkci „remineralizace“ osmotické vody, ovšem doplnění minerálů tímto způsobem je spíše symbolické a nemůže nahradit pití běžné vody. 

Konzumace vody z reverzní osmózy způsobuje řadu velice závažných zdravotních problémů. Tato voda není pitná.      

Co způsobuje konzumace vody z reverzní osmózy

Demineralizovaná voda je vlastně destilovaná voda, tedy čisté H2O. Při jejím dlouhodobém pití organismus člověka trpí nedostatkem vápníku, hořčíku, sodíku a dalších látek, což se negativně projevuje v mnohonásobně zvýšeném riziku kardiovaskulárních onemocnění a některých druhů nádorových onemocnění.

Voda z reverzní osmózy navíc poškozuje střevní výstelku a odvápňuje kosti, narušuje metabolismus člověka a vede ke zvýšenému riziku toxického působení těžkých kovů. Extrémní riziko tato voda představuje pro těhotné ženy, u kterých může závažně poškodit plod a způsobit neurodegenerativní poruchy a další těhotenské potíže.

Jak správně filtrovat a upravovat pitnou vodu v domácnosti

Pokud máte pochybnosti o kvalitě vaší vody, v první řadě si nechte vypracovat profesionální rozbor. Pouze ten vám řekne celou pravdu o tom, jaké škodliviny vaše voda obsahuje. S výsledky rozboru se poté obraťte na odborníka, který vám navrhne vhodné řešení filtrace a úpravy vody. Nikdy nespoléhejte na prodejce, kteří vám nabídnou řešení, aniž by znali rozbor vody. Žádné univerzální řešení totiž neexistuje a domácí filtrace pitné vody se vždy musí navrhnout na míru.

Obecně lze škodliviny ve vodě rozdělit do 3 kategorií:

  1. Mechanické nečistoty, jako jsou například písek, úlomky rzi a jiné částečky. Tyto nečistoty nepředstavují riziko pro vaše zdraví, ale zanášejí potrubí a spotřebiče. Je vhodné je proto odstranit vodním filtrem se sítkem. Filtry mechanických nečistot jsou nedílnou součástí domácích vodáren, pokud čerpáte vodu z vlastních zdrojů.

  2. Rozpuštěné chemické a organické látky, například chlor a jiné dezinfekce, ale i hnojiva, chemikálie z průmyslu a dopravy, zbytky léčiv, těžké kovy apod. V případě takového znečištění je opravdu nutné zaměřit se na úpravnu vody, která si poradí s konkrétním druhem nečistot. Nejčastěji (ale ne vždy) se používá filtr s aktivním uhlím, který z vody odstraní kromě dezinfekcí i většinu rozpuštěných látek, zápach a zákal. Na rozdíl od reverzní osmózy ale aktivní uhlí nezachytává minerály, voda je tak křišťálově čistá a má ideální poměr všech životně důležitých prvků.

  3. Biologické znečištění v podobě bakterií, virů a mikroorganismů představuje pro člověka zdravotní riziko a běžně se nachází ve vodě z vlastních zdrojů. V případě vody z vodáren je riziko kontaminace minimální, ale ne zcela vyloučené. Řešením je dezinfekce vody. Pokud nechcete kvalitu vody zhoršovat chemickou dezinfekcí, můžete zvolit mnohem zdravější a ekologičtější dezinfekci pomocí speciálních UV lamp.

Způsob filtrace a úpravy vody vám musí navrhnout odborník na základě nezávislého rozboru vody z akreditované laboratoře. 

Kdy lze využít reverzní osmózu

Závěrem je nutno říct, že reverzní osmóza má své praktické využití, ovšem nikoliv v domácnostech. Původně byl tento systém vyvinut pro odsolování mořské vody v oblastech s nedostatkem zdrojů sladké vody. Pro tyto účely je reverzní osmóza používána dodnes.

Voda filtrovaná reverzní osmózou se rovněž používá v průmyslu jako technická voda nebo jako laboratorní voda v chemických laboratořích a při výrobě léčiv. Dále lze tuto vodu použít například do automobilových chladičů a některých spotřebičů, například do zvlhčovačů vzduchu a do parních žehliček, kde zabraňuje vzniku vodního kamene. Reverzní osmóza se někdy používá i v akvaristice a při čištění odpadních vod z průmyslu.

Voda vyrobená tzv. reverzní osmózou má vlastnosti destilované vody a není pitná. Využití ale najde v některých průmyslových odvětvích. Pro zlepšení kvality vody v domácnosti využijte pouze filtry a úpravny vody, které vám navrhne odborník na základě nezávislého rozboru pitné vody.

Filtry na vodu do domácnosti i pro průmysl