Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Vše, co potřebujete vědět o zónové regulaci topení

V souvislosti s rekordními cenami energií řada lidí uvažuje nad tím, jak ušetřit za topení, ale zároveň v domácnosti zajistit tepelný komfort. Odpověď na tuto otázku nabízí zónová regulace topení. Co to zónová regulace je, jak funguje a jaké jsou její výhody? 

Co je to zónová regulace topení?

Zónová regulace topení je systém, jenž umožňuje regulovat topení a topit pouze v těch místnostech, ve kterých potřebujete. Díky zónové regulaci dosáhnete požadované teploty v jednotlivých pokojích svého domu či bytu, a zajistíte si tak nejen příjemnou teplotu dle vlastních preferencí, ale ušetříte také náklady za topení.

Pokud máte například v domě pět pokojů a všechny jsou individuálně vytápěny, zvolte systém regulace topení s pěti zónami. Zónové systémy jsou využitelné pro všechny druhy lokálního vytápění. Využívají se tedy v rodinných domech s kotlem na plyn, elektřinu či tuhá paliva, s tepelným čerpadlem nebo fotovoltaikou. Zónová regulace topení je vhodná i pro podlahové vytápění domu.  

Prvky zónové regulace topení

Základem zónových systémů jsou centrální jednotky, které řídí všechna ostatní zařízení. V řídicí jednotce se tedy konfiguruje celý zónový systém. Řídicí jednotka často disponuje digitálním displejem, na kterém je možné nastavit počet zón, jež má systém spravovat, a také časové a teplotní programy pro jednotlivé zóny. Modernější zónové regulace již od centrální jednotky upouští a všechno nastavení probíhá přímo přes mobilní aplikaci. Další důležitou součástí jsou chytré termostatické radiátorové hlavice a reléové spínací jednotky.

Mezi další prvky zónové regulace v případě podlahového vytápění mohou být:

  • prostorové nebo podlahové snímače teploty,

  • zónový podlahový regulátor,

  • externí anténa nebo jiný rádiový modul,

  • aplikační modul,

  • a termoelektrické pohony.

Typy zónových regulací topení

Zónové systémy vytápění domu je možné rozdělit na vodičové zónové systémy a bezdrátové zónové systémy.

V případě vodičových systémů jsou jednotlivé komponenty mezi sebou propojeny vodičem a řídicí jednotka je instalována napevno. Bezdrátové zónové systémy využívají bezdrátovou technologii komunikace, nejčastěji prostřednictvím domácí WiFi sítě. Řídicí jednotka je přenosná. Existují i hybridní varianty kombinující obojí.

Zvolte teplotu pro každou místnost zvlášť. V ložnici vám postačí 16 °C.   

Chytrá regulace topení

I zónová regulace topení může disponovat spoustou chytrých funkcí. Takováto zařízení v podobě smart bezdrátových termostatů nebo termostatických hlavic lze jednoduše ovládat telefonem prostřednictvím mobilních aplikací. V aplikaci si můžete nastavit požadovanou teplotu nebo například topení vypnout či zapnout. A to kdykoliv a odkudkoliv. Chytré topení lze ovládat i pomocí hlasového asistenta nebo systému smart home.

Jaké jsou výhody zónové regulace topení?

Jak už jsme nastínili v úvodu, nespornou výhodou zónové regulace topení je úspora energie, a tím pádem i úspora peněz. Díky vícezónovému topení nedochází k zbytečnému přetápění, protože se netopí v místnostech, které se každodenně nevyužívají, případně nevyžadují pokojovou teplotu. Jde například o ložnici, chodbu nebo technickou místnost. Pokud upravíte požadovanou teplotu pro každou místnost zvlášť, můžete ušetřit až 30 % nákladů za vytápění.

Kromě toho zónová regulace nabízí velmi komfortní řešení vytápění domů i bytů, a to díky možnosti kontrolovat a nastavit aktuální teplotu v jednotlivých místnostech. Pohodlně si tak nastavíte vyšší teplotu v obýváku, kde večer odpočíváte, a zároveň nižší v ložnici, kde se pro zdravý spánek doporučuje teplota pouze 16 °C.

TIP: Zónová regulace topení na Bola.cz

Na našem e-shopu najdete výhodné sady pro chytré vytápění, díky kterým můžete ovládat teplotu u vás doma odkudkoliv pomocí svého telefonu. Pro zónovou regulaci vytápění rodinných domů, bytů, kanceláří nebo jiných komerčních prostor je určená například radiátorová sada Siemens Connected Home L-12, která umožňuje regulovat až 12 nezávislých zón pomocí různých časových programů pro vytápění.

Chytrý software navíc vypočítá optimální parametry vytápění na základě vašich preferencí a naměřených údajů. Systém Siemens Connected Home je vhodný pro radiátorové vytápění a lze jej ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace.  

Instalace systému zónové regulace, její nastavení a používání

Pokud chcete, aby systém zónové regulace topení fungoval přesně tak, jak má, vždy byste měli svěřit jeho instalaci do rukou odborníků, vzhledem k tomu, že instalace vyžaduje pokročilé technické znalosti.

Poté, co odborník připojí centrální řídicí jednotku a propojí ji s dalšími prvky zónové regulace topení, přichází na řadu nastavení systému a jeho uvedení do provozu. O to se většinou stará montážní firma, která vás také seznámí s tím, jak systém používat.

Technik vám naprogramuje požadovanou teplotu pro každou zónu zvlášť, ale také časový rozvrh topení. Teplotu můžete poté samozřejmě kdykoliv změnit.

Zónová regulace topení s sebou přináší řadu výhod. Topte i vy chytře a levně a nastavte si teplotu pro každou místnost individuálně.