Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 311 257 435
Voda je v potrubí pod určitým tlakem, který je pro správnou funkci rozvodů důležitý. Pokud je tlak vody příliš nízký, vysoký nebo kolísá, nese to s sebou značné problémy. K regulaci a stabilizaci tlaku vody slouží tzv. regulační ventily, které ochrání vaše zařízení a spotřebiče před nadměrným mechanickým namáháním a zajistí efektivní a ekonomický provoz soustavy.
Regulační ventily na vodu upravují množství protékající vody, a tím pádem i tlak v teplovodních vytápěcích systémech. Jednoduše si nastavíte požadovaný výstupní tlak a regulační ventil se postará o úpravu vstupního tlaku podle vámi zadaných parametrů.
Některé regulační ventily navíc slouží i k uzavírání, rozdělování a směšování protékající vody. Díky tomu mohou řídit nejen průtok a tlak, ale i teplotu výstupního média. Regulační ventily se kromě domácích vytápěcích systémů používají i v průmyslu.
Regulační ventily zajistí rovnoměrnou distribuci teplonosné kapaliny na všech odběrných místech, a tím pádem tepelný komfort bez nadbytečných nákladů. Zároveň chrání soustavu před nadměrným mechanickým opotřebením způsobeným vysokým tlakem. Tím zajišťují bezpečný, efektivní a ekonomický provoz topení.
Regulační ventily se používají zejména ve vícepodlažních domech, kdy je potřeba zajistit dostatečný tlak i ve výše umístěných odběrných místech. Tlak ale může být nestabilní z mnoha dalších důvodů, mezi které patří například výkyvy v odběru vody v průběhu dne, poddimenzovaná přípojka, nástavba či jiné rozšíření domu, s nímž původní projekt rozvodů nepočítal apod.
Regulační a redukční ventily jsou často zaměňované, nejedná se však o totéž:
Regulační ventil Siemens se servopohonem
Na trhu najdete velké množství různých typů regulačních ventilů na úpravu tlaku vody. Rozdělit je lze například podle ovládání:
Podle počtu vstupů a výstupů se dělí na dvoucestné a třícestné. Dvoucestné ventily na vodu mají jeden vstup a jeden výstup, a tedy regulují průtok a tlak na jednom potrubí. Třícestné ventily na vodu slouží i ke směšování, případně rozdělování toků. Používají se zejména pro směšování studené a teplé vody, kdy kromě průtoku a tlaku regulují i teplotu výstupní vody.
Základními parametry jsou kromě typu ventilu (dvoucestný, nebo třícestný) a jeho ovládání (manuální, nebo automatické) i typ média. Regulační ventily na vodu totiž většinou nejsou kompatibilní s jinými typy média. Důležitý je i typ vody, tedy zda se jedná o rozvody pitné vody, TUV nebo otopné vody. Pokud hledáte regulační ventil na topení nebo rozvody teplé vody, zaměřte se i na rozsah provozních teplot regulačního ventilu.
V závislosti na typu vody a aplikaci zvolte odpovídající dimenzi ventilu a výrobní materiál – ten je důležitý pro zachování požadovaného hygienického standardu i zamezení korozi. Dalšími parametry při výběru jsou maximální průtok a tlak či typ a velikost připojení. Nejčastěji se setkáte s vnějšími závity, u větších ventilů určených do náročnějších aplikací se ale používá přírubové spojení, které má vysokou těsnost a spolehlivost i při vysokém průtoku a tlaku.
Robustní třícestný ventil na vodu Belimo
Instalace probíhá dle typu připojení, vždy však podle směru proudění, který je vyznačen na ventilu. Při instalaci se řiďte návodem od výrobce a dodržujte bezpečnostní opatření.
Regulační ventily jsou bezúdržbové, avšak abyste předešli jejich poškození, doporučujeme před ventil instalovat filtr mechanických nečistot. Mechanické nečistoty totiž vedou k zanášení ventilu, zkracují jeho životnost a snižují funkčnost. Vodní filtr je potřeba pravidelně čistit proplachem, aby se neucpal.
Potřebujete poradit s výběrem vhodného regulačního ventilu na vodu? Odborné poradenství poskytujeme našim zákazníkům zdarma. Neváhejte nás kontaktovat.