Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Průvodce výběrem termostatu ke kotli

Máte doma nebo na pracovišti lokální topení a přemýšlíte, jak snížit náklady za vytápění při zachování nejvyššího tepelného komfortu? Odpovědí jsou prostorové termostaty. Zjistěte, jak vybrat ten správný.

Co to je pokojový termostat a jak funguje

Způsobů regulace vytápění existuje hned několik. Tím nejčastějším jsou termostatické hlavice, které se využívají zejména v případě dálkového vytápění bytových jednotek. V případě rodinných domů a lokálního vytápění se ale výrazně doporučuje používat právě termostaty, které vám zajistí mnohem přesnější a stabilnější teplotu v domácnosti i při kolísajících venkovních teplotách.

Prostorový termostat je zařízení, které reguluje provoz kotle a topení na základě vámi zvolené teploty. Základní modely lze přitom nastavit pouze ručně, ty pokročilejší pak fungují zcela automaticky a vyhodnocují množství údajů. Úkolem termostatu na topení je zvyšovat tepelný komfort v domácnosti a snižovat spotřebu energií.

Při výběru termostatu nejdříve zvolte typ a poté se zaměřte na další parametry.  

Typy prostorových termostatů

Existují tři základní typy termostatů:

Mechanický termostat ke kotli

Mechanické termostaty představují nejnižší řadu na trhu. Ovládají se většinou kolečkem, kterým si jednoduše zvolíte požadovanou teplotu. Na základě aktuální naměřené teploty v místnosti poté termostat reguluje provoz kotle a topné soustavy tak, aby bylo dosaženo zvolené teploty. Jejich výhodou oproti termostatické hlavici je nastavení přesné a stabilní teploty v místnosti a snadné ovládání všech topných těles z jednoho místa.

Nevýhodou mechanických termostatů na topení je fakt, že teplotu musíte pokaždé regulovat ručně a nelze u nich naprogramovat denní či týdenní režim nebo rozdílnou teplotu pro více místností. Mechanický termostat také nedisponuje žádnými čidly, která by provoz topné soustavy optimalizovala.

Digitální prostorový termostat

Digitální termostat disponuje pokročilým softwarem, který lze naprogramovat dle vašich individuálních potřeb a přání. Můžete tedy nastavit různou teplotu například pro časy, kdy nejste doma, pro noční hodiny a pro večery. Tím vám zcela odpadá nutnost manuálního nastavování teploty v domácnosti v průběhu dne.

Snad jedinou nevýhodou je nutnost naprogramování digitálního termostatu před zprovozněním, které je vhodné přenechat odborníkům.

Chytrý WiFi termostat

Chytré prostorové termostaty představují nejvyšší řadu na trhu. Kromě všech funkcí digitálního termostatu dokáží tyto termostaty zohlednit i předpověď počasí, otevřená okna nebo přítomnost lidí v místnosti. Chytré termostaty lze navíc ovládat pomocí mobilní aplikace, hlasového asistenta nebo systému smart home.

Honeywell Evohome - chytré vytápění

Chytrý termostat Honeywell

Další kritéria výběru vhodného pokojového termostatu

Pokud máte vybraný typ termostatu, zaměřte se při výběru konkrétního modelu na tato další kritéria:

Počet zón a naprogramovatelných režimů

Obzvláště pokud hledáte termostat do rodinného domu, je důležité zaměřit se na maximální počet zón. Jednozónové termostaty totiž nezohledňují rozdílné teplotní potřeby pro jednotlivé místnosti v domě. Pokud na něm tedy nastavíte například pokojovou teplotu 23 °C, bude termostat tuto teplotu zbytečně udržovat ve všech místnostech včetně těch, kde se běžně nezdržujete (technická místnost, schodiště, zádveří apod.).

Dalším velmi efektivním způsobem, jak minimalizovat náklady za vytápění, jsou denní a týdenní režimy vytápění. Abyste mohli co nejlépe zohlednit váš běžný program, měl by termostat disponovat alespoň 3 režimy, mezi kterými budete moct snadno přepínat – například režim „pracovní den“, režim „víkend“ a režim „dovolená“. Naprogramovanou teplotu lze samozřejmě kdykoliv jednoduše změnit.

Čidla

Nedílnou součástí všech termostatů jsou teplotní čidla, která mohou být buď prostorová, nebo podlahová. Pro podlahové vytápění je optimální jejich kombinace. Pokud máte v domě nastavených více teplotních zón, budete potřebovat i více čidel pro každou zónu zvlášť.

Kromě teplotních čidel mají ty nejpokročilejší termostaty i další čidla, například čidlo otevřených oken či čidlo přítomnosti osob v místnosti. Tato čidla pomáhají termostatu ještě lépe regulovat teplotu na základě aktuální situace.   

Ovládání

Všechny termostaty umožňují ovládání přímo na řídící jednotce – v případě mechanických se jedná o kolečko nebo tlačítka, v případě digitálních o dotykový displej. Některé termostaty navíc disponují GSM modulem, který umožňuje ovládání pomocí SMS.

Nejžádanější je ovšem ovládání pomocí mobilní aplikace nebo webu. Tento způsob totiž umožňuje ovládat termostat odkudkoliv a kdykoliv, což vám kromě bezkonkurenčního tepelného komfortu přinese i naprostou kontrolu nad spotřebou energií. Myslete ale na to, že v případě ovládání pomocí mobilní aplikace musí být termostat připojen k domácí WiFi a rovněž aplikace ve vašem telefonu bude potřebovat internetové připojení.  

Bezdrátový nebo drátový termostat  

Mnoho lidí preferuje bezdrátové provedení termostatu, a to zejména z důvodu snadné instalace bez nutnosti vrtání. Bezdrátové pokojové termostaty můžete přenášet, ve větších domech si ale dávejte pozor na jejich dosah, aby nebyla přerušena komunikace se spínací jednotkou a zdrojem tepla.

Drátové pokojové termostaty se instalují napevno, a to buď na omítku, nebo do podomítkové krabice. V tomto případě je tedy nutný menší stavební zásah.

Termostaty lze napájet pomocí baterií nebo ze sítě. V případě bezdrátových WiFi termostatů je většinou přenosná řídící jednotka napájena bateriemi a spínací jednotka ze sítě nebo přímo z kotle. Většina termostatů je určena pro napětí 230 V.

Doplňkové funkce

Chytré WiFi termostaty mohou mít řadu chytrých funkcí, které vám zjednoduší a zpříjemní život. Mnoho z nich nabízí například možnost ovládání klimatizace, vzduchotechniky, ohřevu TUV nebo stínicí techniky, jiné zase měří kromě teploty i vlhkost a umí ji také regulovat.  

Software chytrých prostorových termostatů vyhodnocuje množství dat a poskytne vám přehledné statistiky. Díky tomu budete moct upravit naprogramované hodnoty pro ještě vyšší úspory v domácnosti.

Konstrukce termostatu ke kotli

Termostat se stane nedílnou součástí vašeho interiéru, a proto by samozřejmě měl být vyroben z odolného materiálu a v elegantním designu. Na co ale mnoho lidí zapomíná, je IP krytí. V případě použití ve vlhčích místnostech, jako je kuchyň, zádveří nebo koupelna, zvolte krytí IP21.

Zejména pro rodiny s dětmi je vítanou doplňkovou funkcí termostatu dětská pojistka, která zabrání nechtěnému přeprogramování termostatu.

Výrobce, kompatibilita s topným systémem a cena

Kvalitní a renomovaný výrobce je nejen zárukou delší životnosti a nižší poruchovosti termostatu, ale také kompatibility s různými značkami kotlů či zdroji tepla. Vždy ale doporučujeme ověřit si, zda si vámi vybraný termostat bude rozumět s vaším kotlem a topným systémem, zejména pokud hledáte termostat pro podlahové topení.

Vyšší cena v tomto případě znamená i citelně vyšší úspory. Návratnost investice do těch nejpokročilejších pokojových termostatů Honeywell se zónovou regulací se pohybuje kolem 2 až 3 let, takže při výběru termostatu doporučujeme skutečně nešetřit a vybrat si produkt, který splní vaše očekávání.