Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 311 257 435
Jestli chcete mít doma kvalitní vodu, bez filtru se většinou neobejdete. Voda z vodáren je plná chloru a jiných dezinfekcí, voda z vlastního vrtu či studny vás zase může nemile překvapit mechanickými nečistotami, bakteriemi a jinými mikroorganismy. Ve všech zdrojích vody jsou navíc škodlivé zbytky léčiv nebo průmyslových hnojiv, které čističky vod neumí odstranit. Instalací domácího filtru tyto problémy s kvalitou vody vyřešíte, ovšem i filtry je nutné pravidelně čistit a měnit. Jde to ale i zcela bez starostí. Jak?
Před výběrem filtru se zamyslete, zda potřebujete filtrovat vodu v celém domě, nebo pouze na některém z kohoutků. Filtr na vodu z kohoutku je mnohem levnější i jednodušší na instalaci, ovšem lze jej doporučit pouze pro rekreační objekty či domácnosti, kde je voda dodávaná z vodovodního řadu. V takovém případě vám většinou postačí filtrování vody v kuchyni, což je skvělý způsob, jak odstranit z pitné vody chlor. Pokud ovšem máte doma pouze vodu ze studny či vrtu, je filtrace vody na vstupu zcela nezbytná pro vaše zdraví. Tento systém je často součástí domácí vodárny.
Dalším důležitým kritériem výběru je druh nečistot, které by měl filtr z vody zachytávat. Přesné složení vody zjistíte buď u místní vodárny, která má ze zákona povinnost vám tuto informaci zdarma poskytnout, nebo profesionálním rozborem vody. Druhy znečištění jsou:
Vodní filtr přitom může být určen pro jeden druh znečištění nebo být víceúčelový. Žádné zařízení ale není univerzální, výběr proto musíte vždy přizpůsobit vašim individuálním potřebám a konkrétnímu složení vody. Nenaleťte prodejcům, kteří vám „zaručí“, že jejich filtr odstraní z vody všechny nežádoucí příměsi, aniž by znali složení vaší vody. To jednoduše není možné. Výběr filtrů na vodu konzultujte s profesionály zejména v případě, že hledáte filtr na vodu ze studny. Správná úprava vody ze studny je totiž nezbytná vždy.
Více o výběru filtrů na vodu jsme psali článku Jak vybrat domácí filtr na vodu.
Máte doma opravdu čistou vodu?
Každý filtr funguje na jiném principu a od typu filtru se odvíjí i jeho údržba.
Vše o výměně filtračních vložek se dozvíte v článku Domácí filtrace pitné vody: Jak na výměnu filtrační vložky.
Nyní se zaměříme na údržbu mechanických filtrů na vodu, tedy na proplach sítka.
Předně je potřeba zdůraznit, že sítko ve filtrech na vodu se nikdy nečistí manuálně, houbičkou ani kartáčem. Sítko je totiž natolik jemné, že jakékoliv mechanické čištění by jej mohlo poškodit. Sítko proto zásadně čistíme proplachem, přičemž podle typu vodního filtru se jedná buď o proplach manuální nebo automatický.
Proplach byste měli provádět minimálně jednou za 6 měsíců, ovšem pokud máte silně znečištěnou vodu nebo se vám ucpávají baterie, neváhejte dělat proplach častěji. Ucpané či silně zanesené sítko již neplní svou funkci. Díky správnému a dostatečně častému proplachu budou filtry na vodu fungovat vždy správně a zajistí vám vodu v požadované kvalitě bez mechanických nečistot.
Filtrační sítko Honeywell
Před manuálním proplachem si připravte kýbl, hadr, klíč na odšroubování sítka a ideálně i náhradní sítko, které vám práci značně urychlí a usnadní. Dodržujte následující postup:
Pokud máte náhradní sítko, můžete jej do vodního filtru vložit ihned a použité sítko propláchnout později.
V případě filtrů na vodu s proplachovacím ventilem je proplach o něco jednodušší, protože nemusíte vodovodní filtr rozebírat. Postup je následující:
Filtry na vodu s automatickým proplachem jsou nejvýhodnější z mnoha důvodů. Můžete zcela zapomenout na nutnost čištění sítka, filtr se totiž čistí sám a v intervalech, které podle různých parametrů určí inteligentní software. Byť se v případě vodních filtrů s automatickým proplachem musíte připravit na vyšší počáteční investici, ušetříte si práci a veškeré starosti s jeho údržbou.
Automatický zpětný proplach Honeywell.
Jak funguje automatický proplach? Tyto filtry využívají při samočištění reverzní tok vody. V případě patentovaného systému zpětného proplachu filtrů Honeywell je filtrační sítko proplachováno svazkem vodních paprsků, které vytváří rotující tryska. Tento proud vody svým vysokým tlakem odstraní a vyplaví veškeré usazené nečistoty, aniž by sítko poškodil. Drobné částečky písku, rzi a další nečistoty jednoduše odtečou do odpadu. Jaké další výhody tento systém představuje?
POZOR: Ne všechny filtry s automatickým proplachem mají vlastní řídicí jednotku. U filtrů, které tento software nemají, je nutné proplach spouštět manuálně, tj. otočením kolečka. Byť jde o velice jednoduché řešení, není zcela bez starostí. Pokud si chcete užívat opravdu bezúdržbové řešení domácí filtrace vody, vybírejte filtry s řídicí jednotkou.