Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak zajistit pravidelnou údržbu filtrů na pitnou vodu? Jde to i zcela bez starostí

Jestli chcete mít doma kvalitní vodu, bez filtru se většinou neobejdete. Voda z vodáren je plná chloru a jiných dezinfekcí, voda z vlastního vrtu či studny vás zase může nemile překvapit mechanickými nečistotami, bakteriemi a jinými mikroorganismy. Ve všech zdrojích vody jsou navíc škodlivé zbytky léčiv nebo průmyslových hnojiv, které čističky vod neumí odstranit. Instalací domácího filtru tyto problémy s kvalitou vody vyřešíte, ovšem i filtry je nutné pravidelně čistit a měnit. Jde to ale i zcela bez starostí. Jak?

Jak vybrat filtr na pitnou vodu

Před výběrem filtru se zamyslete, zda potřebujete filtrovat vodu v celém domě, nebo pouze na některém z kohoutků. Filtr na vodu z kohoutku je mnohem levnější i jednodušší na instalaci, ovšem lze jej doporučit pouze pro rekreační objekty či domácnosti, kde je voda dodávaná z vodovodního řadu. V takovém případě vám většinou postačí filtrování vody v kuchyni, což je skvělý způsob, jak odstranit z pitné vody chlor. Pokud ovšem máte doma pouze vodu ze studny či vrtu, je filtrace vody na vstupu zcela nezbytná pro vaše zdraví. Tento systém je často součástí domácí vodárny.

Dalším důležitým kritériem výběru je druh nečistot, které by měl filtr z vody zachytávat. Přesné složení vody zjistíte buď u místní vodárny, která má ze zákona povinnost vám tuto informaci zdarma poskytnout, nebo profesionálním rozborem vody. Druhy znečištění jsou:

 • mechanické,
 • chemické,
 • organické.

Vodní filtr přitom může být určen pro jeden druh znečištění nebo být víceúčelový. Žádné zařízení ale není univerzální, výběr proto musíte vždy přizpůsobit vašim individuálním potřebám a konkrétnímu složení vody. Nenaleťte prodejcům, kteří vám „zaručí“, že jejich filtr odstraní z vody všechny nežádoucí příměsi, aniž by znali složení vaší vody. To jednoduše není možné. Výběr filtrů na vodu konzultujte s profesionály zejména v případě, že hledáte filtr na vodu ze studny. Správná úprava vody ze studny je totiž nezbytná vždy.

Více o výběru filtrů na vodu jsme psali článku Jak vybrat domácí filtr na vodu.

Máte doma opravdu čistou vodu? 

Jak čistit filtr na vodu

Každý filtr funguje na jiném principu a od typu filtru se odvíjí i jeho údržba.

 1. Filtr na mechanické nečistoty obsahuje jemné sítko, které zachytává nečistoty a je nutné jej pravidelně čistit.
 2. Filtry určené na úpravu vody (například uhlíkové filtry na vodu, změkčovače neboli filtry na tvrdou vodu, filtry na železitou vodu, filtry na dusičnany apod.) obsahují tzv. filtrační vložky, které je nutné pravidelně měnit, a to v intervalech určených výrobcem filtru či filtrační vložky.  

Vše o výměně filtračních vložek se dozvíte v článku Domácí filtrace pitné vody: Jak na výměnu filtrační vložky.

Nyní se zaměříme na údržbu mechanických filtrů na vodu, tedy na proplach sítka.

Jak na proplach sítka

Předně je potřeba zdůraznit, že sítko ve filtrech na vodu se nikdy nečistí manuálně, houbičkou ani kartáčem. Sítko je totiž natolik jemné, že jakékoliv mechanické čištění by jej mohlo poškodit. Sítko proto zásadně čistíme proplachem, přičemž podle typu vodního filtru se jedná buď o proplach manuální nebo automatický.

Proplach byste měli provádět minimálně jednou za 6 měsíců, ovšem pokud máte silně znečištěnou vodu nebo se vám ucpávají baterie, neváhejte dělat proplach častěji. Ucpané či silně zanesené sítko již neplní svou funkci. Díky správnému a dostatečně častému proplachu budou filtry na vodu fungovat vždy správně a zajistí vám vodu v požadované kvalitě bez mechanických nečistot.

Filtrační sítko Honeywell 

Manuální proplach sítka

Před manuálním proplachem si připravte kýbl, hadr, klíč na odšroubování sítka a ideálně i náhradní sítko, které vám práci značně urychlí a usnadní. Dodržujte následující postup:

 1. Vypněte přívod vody, a to pomocí ventilů před vstupem do filtru i na výstupu.
 2. Opatrně odšroubujte filtr pomocí klíče nebo ručně. Při deinstalaci může dojít k úniku vody z filtru, mějte proto pod potrubím kýbl nebo hadr.
 3. Vyjměte vložku se sítkem a opatrně ji opláchněte pod tekoucí vodou.
 4. Až bude sítko úplně čisté, vraťte jej do filtru.
 5. Filtr společně s těsněním znovu přišroubujte.

Pokud máte náhradní sítko, můžete jej do vodního filtru vložit ihned a použité sítko propláchnout později.

Manuální proplach sítka s proplachovacím ventilem

V případě filtrů na vodu s proplachovacím ventilem je proplach o něco jednodušší, protože nemusíte vodovodní filtr rozebírat. Postup je následující:

 1. Připojte hadičku s odpovídajícím průměrem k proplachovacímu ventilu.
 2. Ventil otevřete a znečištěnou vodu nechte odtéct do připravené nádoby. Vodu nechte odtékat do té doby, dokud nepoteče zcela čistá.
 3. Odpojte hadičku a proplachovací ventil uzavřete.

Automatický proplach sítka vám ušetří práci i starosti

Filtry na vodu s automatickým proplachem jsou nejvýhodnější z mnoha důvodů. Můžete zcela zapomenout na nutnost čištění sítka, filtr se totiž čistí sám a v intervalech, které podle různých parametrů určí inteligentní software. Byť se v případě vodních filtrů s automatickým proplachem musíte připravit na vyšší počáteční investici, ušetříte si práci a veškeré starosti s jeho údržbou

Automatický zpětný proplach Honeywell.  

Jak funguje automatický proplach? Tyto filtry využívají při samočištění reverzní tok vody. V případě patentovaného systému zpětného proplachu filtrů Honeywell je filtrační sítko proplachováno svazkem vodních paprsků, které vytváří rotující tryska. Tento proud vody svým vysokým tlakem odstraní a vyplaví veškeré usazené nečistoty, aniž by sítko poškodil. Drobné částečky písku, rzi a další nečistoty jednoduše odtečou do odpadu. Jaké další výhody tento systém představuje?

 • Každé sítko má pomocnou část, která zajišťuje dodávku vody i během proplachu.
 • Automatický proplach je velice efektivní, spolehlivý a rychlý, během proplachu se spotřebuje minimum vody.
 • Během proplachu nedochází k úniku vody, nemusíte proto nikde připravovat nádoby či hadry.
 • Na proplach nemusíte vůbec myslet ani nic nastavovat, intervaly proplachu si hlídá filtr sám.
 • Proplach probíhá díky inteligentnímu softwaru zcela automaticky a díky nepřerušené dodávce vody si jej ani nevšimnete. Automatický proplach probíhá na základě analýzy různých parametrů zhruba jednou za dva měsíce.
 • Pokud ovšem chcete sítko propláchnout i nad rámec nutné údržby, můžete proplach spustit manuálně otočením ovládacího kolečka odkalovacího kohoutu.  

POZOR: Ne všechny filtry s automatickým proplachem mají vlastní řídicí jednotku. U filtrů, které tento software nemají, je nutné proplach spouštět manuálně, tj. otočením kolečka. Byť jde o velice jednoduché řešení, není zcela bez starostí. Pokud si chcete užívat opravdu bezúdržbové řešení domácí filtrace vody, vybírejte filtry s řídicí jednotkou.