Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 257 310 348
Termostat ke kotli reguluje a udržuje požadovanou teplotu v domácnosti či v jiných prostorech. Díky tomu zajišťuje nejen stabilní a vždy komfortní teplotu dle vašich individuálních potřeb, ale také optimalizuje a výrazně snižuje náklady za vytápění. Aby byl ovšem jeho provoz co nejefektivnější, je potřeba jej správně nastavit. Zjistěte, jak na to.
Snížení teploty v místnosti o pouhý 1 °C vám sníží náklady za vytápění o 6 %. Možná jste se už s touto poučkou setkali a byť je hodně zjednodušující, dává nám základní představu o možných finančních úsporách. Pokud například za jednu topnou sezonu protopíte 30,000 Kč, můžete snížením průměrné teploty o 3 °C ušetřit až 5,400 Kč ročně, aniž byste přišli o požadovaný tepelný komfort. Jak je to možné?
Začít je potřeba samotným výběrem termostatu. Zastaralé termostaty umožňují nastavení pouze jedné konstantní teploty pro celou domácnost. Tuto teplotu sice můžete kdykoliv upravit, ale lidé na to při odchodu do práce či uléhání do postele mnohdy zapomínají. A co je ještě důležitější – komfortní teplota je pro jednotlivé místnosti značně rozdílná. Termostatické hlavice vám sice umožní nastavit různé teploty pro každý radiátor, ty ale musíte neustále regulovat manuálně.
Vybírejte proto chytré pokojové termostaty, které umožňují nastavení teploty pro každou místnost a každou denní dobu zvlášť. Návratnost takové investice je pouhých 2-5 let, se zvyšujícími se cenami energií dokonce i méně. Tyto termostaty můžete použít na radiátory i podlahové vytápění.
Digitální termostat poté musíte správně nastavit, a to podle:
jednotlivých místností,
týdenního časového režimu.
S pokojovým termostatem budete mít doma vždy komfortní teplotu.
Možná jste zvyklí udržovat v celé domácnosti stejnou teplotu. To je ovšem jedna z nejčastějších chyb, která navíc do vaší peněženky zasáhne nejvýznamněji. V některých místnostech si totiž vystačíte s podstatně nižší teplotou.
Příjemnou pokojovou teplotu (obvykle 21 °C) si nastavte pouze v obýváku a jídelně, kde trávíte většinu dne a odpočíváte zde.
V místnostech, kde pracujete, nastavte teplotu kolem 18 °C – jedná se zejména o kuchyň, pracovnu apod.
Ještě nižší teplotu kolem 16 °C zvolte v ložnici. Tato teplota je důležitá pro kvalitní spánek.
S teplotou pouhých 15 °C či nižší si pohodlně vystačíte v technické místnosti, chodbě a na schodišti.
Naopak vyšší teplota kolem 23 °C se doporučuje v koupelně a na WC.
Pokud se vám po několikadenním provozu termostatu na topení bude zdát některá místnost příliš chladná nebo naopak přetopená, jednoduše upravte nastavení dle svých individuálních preferencí.
Kromě jednotlivých teplotních zón je potřeba také nastavit týdenní program topení. Výše uvedené optimální teploty v jednotlivých místnostech samozřejmě platí pouze ve chvíli, kdy jste doma. Na termostatu si tedy nastavte, kdy přesně chcete tyto teploty v domácnosti mít. Zároveň nastavte požadované teploty v případě vaší nepřítomnosti přes den a také noční teploty, které by měly být zhruba o 3 °C nižší (s výjimkou ložnice).
Jelikož je váš denní program v průběhu týdne různý, lze si nastavit pro každý den různé intervaly vytápění. Zohledněte při tom také svůj standardní víkendový režim.
Myslete na to, že na pokojovém termostatu nastavujete časy, kdy se topení zapne (resp. začne zvyšovat svůj výkon) a vypne (resp. začne snižovat svůj výkon), nikoliv kdy má být požadované teploty dosaženo. Je proto potřeba počítat s jistou prodlevou mezi nastaveným časem a reálným dosažením požadované teploty. Tato prodleva je pro každý typ topení a každý dům různá.
Pokud během pracovního dne vstáváte v 6 ráno, odcházíte z domu v 8 ráno a vracíte se v 5 odpoledne, pokojový termostat můžete nastavit následovně:
V 5:30 nastavte požadované denní teploty pro každou místnost zvlášť.
V 7:45 nastavte požadované denní teploty v době vaší nepřítomnosti (přibližně o 3 stupně nižší). Termostat automaticky vypne topení a bude udržovat nižší teplotu.
V 16:30 nastavte požadované denní teploty, abyste se vrátili již do příjemně vyhřátého domova.
Ve 22:00 nastavte noční teploty (přibližně o 3 stupně nižší s výjimkou ložnice).
Vy se poté již nemusíte o nic starat, regulace topení probíhá zcela automaticky.
Nezapomeňte na termostatu také upravit nastavené teploty v případě vaší dovolené či nepřítomnosti. Termostaty samozřejmě s nepravidelnostmi ve vašem režimu počítají a software dokáže jednoduše zpracovat i požadavky nad rámec běžného týdenního programu.
Pokud bydlíte v rodinném domě, doporučujeme ovšem topení nevypínat zcela. Temperováním zabráníte vzniku vlhkosti a případných plísní. Zároveň je pak rychlejší a energeticky méně náročné dům znovu vytopit. Stabilnější teplotu ocení také vaše pokojové rostliny, technika či třeba potrubí.
Ty nejmodernější chytré termostaty, jakým je například pokojový termostat Honeywell, umožňují ovládání topení i dálkově, a to pomocí internetu nebo mobilní aplikace. Díky tomu získáte ještě lepší kontrolu a přehled o teplotě v domácnosti i spotřebě energie, a to odkudkoliv a kdykoliv.
Pokud například nenadále odjedete na pár dní, stačí si v aplikaci nastavit nižší teplotu, nemusíte kvůli tomu vůbec chodit domů. Anebo pokud se budete domů vracet promrzlí ze zimní procházky, pár kliknutími ve svém chytrém telefonu zajistíte, že budete mít v obýváku při příchodu ještě tepleji.
Pokojové termostaty Honeywell představují špičku na trhu.
Se správně nastaveným chytrým termostatem získáte hned několik benefitů – bezstarostný a automatický provoz topení, optimální tepelný komfort v celé domácnosti a maximální finanční úspory, díky kterým se vám počáteční investice vrátí během pár let.