Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 311 257 435
Šetření energiemi je stále aktuálnější téma. Lidé se snaží snížit svoji spotřebu zejména kvůli finančním úsporám, ale také z ekologických důvodů. Způsobů, jak ušetřit energie v domácnosti, je samozřejmě několik. S ohledem na fakt, že nejvyšší položkou je typicky vytápění, vyplatí se zaměřit právě na to. Pořídit si úsporné technologie však nestačí. Je nezbytné je také správně nastavit. Jak na to?
Systémy inteligentního vytápění jsou založeny na nejmodernějších technologiích, které s vysokou přesností regulují teplotu na základě zónových a časových plánů a dalších parametrů. To znamená, že topí pouze tam, kde je potřeba a tolik, kolik je potřeba – a to zcela automaticky.
Výhodou bezdrátových Wifi termostatů je také možnost ovládání topení na dálku přes mobil, případně integrace do systémů smart home. Díky tomu můžete kdykoliv a odkudkoliv reagovat na změnu vašeho programu či požadavků na teplotu v domácnosti. Jednotlivé modely pak disponují různými dalšími funkcemi pro optimalizaci vytápění, jako je například adaptivní učení, predikce na základě předpovědi počasí, detekce otevřeného okna, geofencing apod.
Chytré topení dokáže díky těmto funkcím snížit spotřebu energie za vytápění až o 30 %, což v případě rodinného domu představuje desítky tisíc korun ročně. S ohledem na poměrně nízkou cenu těchto systémů je návratnost investice v průměru 1-2 roky.
Při výběru chytrého topení je nutné zohlednit zdroj tepla a typ topné soustavy.
Jednotlivé systémy chytrého topení se pak liší svými funkcemi, přesností regulace, napájením, ovládáním a dalšími parametry. Komponenty si můžete vybrat podle svých potřeb a velikosti nemovitosti. Některé chytré termostaty navíc umožňují ovládat i klimatizaci a ohřev TUV. Zárukou kvality jsou řešení od značek jako Honeywell, Siemens a Danfoss.
Radiátorová sada Siemens Connected Home
Výběrem systému chytrého topení to však nekončí. Klíčem k optimálnímu tepelnému komfortu a úsporám je také správná instalace a nastavení Wifi termostatu.
Teplotní čidla snímají aktuální teplotu v místnosti a mohou být buď součástí pokojového termostatu, nebo externí. V obou případech je velice důležité jejich správné umístění, aby měření nebylo zkreslené.
Čidlo, resp. termostat neumisťujte v blízkosti oken a dveří, radiátorů a jiných zdrojů, které mohou ovlivnit naměřenou teplotu.
Pro správné nastavení zónové a časové regulace se zamyslete nad denním režimem každého člena domácnosti. Příjemnou teplotu zvolte pro ranní a podvečerní hodiny, kdy jsou typicky lidé doma. V noci a v době, kdy jste v práci či ve škole, můžete snížit teplotu o zhruba 2 °C.
Teplotu nastavte nejen podle času, ale i místností. Zatímco v koupelně se doporučuje 24 °C, v kuchyni a ložnici si vystačíte s 19 °C. V obýváku a dětských pokojích můžete zvolit 22 °C.
Při nastavování časových programů a teplotních zón myslete na to, že každý stupeň představuje úsporu zhruba 6 % energií, a proto se vyplatí se důkladně zamyslet nad nastavením termostatu.
Propojení Wifi termostatu s dalšími systémy chytré domácnosti vám umožní nejen jejich centralizovanou správu, ale i další možnosti úspor. Pokud například zahrnete do svých denních „scénářů“ i automatické ovládání rolet, snížíte úniky tepla či naopak přehřívání domácnosti a využijete maximum přirozeného světla.
Do scénářů můžete zahrnout kromě vytápění a stínění také osvětlení, systémy zabezpečení domu a mnoho dalšího. Všechny systémy a zařízení tak přepnete do režimu „mimo domov“ či třeba „dovolená“ stisknutím jediného tlačítka.
Systémy chytrého topení v kombinaci se správnými návyky dokáží domácnostem ušetřit desítky tisíc korun ročně. Pokud i vy chcete snížit náklady na energie, neváhejte se na nás obrátit.