Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Co to jsou oběhová čerpadla a proč na jejich výběru záleží

Oběhová čerpadla zajišťují zejména cirkulaci vody v topných soustavách s radiátory, ale i v rámci podlahového topení. Je možné je rovněž využít pro cirkulaci teplé vody ve vodovodním systému domu. Zjednodušeně řečeno, oběhové čerpadlo zajišťuje transport ohřáté vody z kotle k topným tělesům, případně i do vodovodu. V zásadě existují dva typy čerpadel: stará tříotáčková neboli třístupňová čerpadla a moderní elektronická.

Nevhodně zvolené oběhové čerpadlo může způsobit tepelný diskomfort, nerovnoměrné vytápění, zbytečně vysokou spotřebu energie i nedostatek či naopak přebytek teplé vody. Jestli chcete efektivní, ekonomické, nízkoenergetické a ekologické vytápění, zaměřte svoji pozornost na výběr vhodného oběhového čerpadla.

Staré čerpadlo dosloužilo. Co teď?

Jestli vám dosloužilo oběhové čerpadlo, máte v zásadě dvě možnosti: nechat jej opravit anebo si pořídit čerpadlo nové. Investice bude samozřejmě vyšší v případě koupě nového čerpadla, ovšem úspory na energiích vám tuto investici mnohonásobně vrátí. Oprava starého oběhového čerpadla je tak ve skutečnosti mnohem dražší možností. Jak je to možné?

Stará tříotáčková oběhová čerpadla totiž pracují konstantě. Ovšem požadavky na teplo v domě se liší, a to nejen v průběhu roku, ale i během dne. Tříotáčková čerpadla ale neumí na tyto měnící se požadavky reagovat a pracují neustále na stejný výkon. Jde tedy o podobnou situaci, jako kdyby vám plynový kotel běžel nonstop a ohříval již horkou vodu, kterou navíc nikdo právě nepotřebuje.  

Stará tříotáčková čerpadla se již nesmí na území Evropské unie prodávat, jejich oprava ale ještě možná je. I když servis oběhového čerpadla je levnější, v celkových nákladech na jeho provoz se tato úspora ztratí. Pokud tedy máte tento zastaralý typ čerpadla, doporučujeme jej vyměnit za elektronický, a to i v případě, že vám to staré ještě slouží. V případě novostaveb je již instalace elektronického oběhového čerpadla samozřejmostí, a dokonce nutností stanovenou platnou legislativou.   

Jak vybrat oběhové čerpadlo

Už víte, že jednoznačně lepší, kvalitnější a ekonomičtější je elektronické oběhové čerpadlo. Jak se ale zorientovat v široké nabídce? Oběhové čerpadlo vybírejte především s ohledem na technické parametry vytápěné budovy. Jestli vybíráte čerpadlo do novostavby, potřebné údaje najdete v projektu. Pokud ale hledáte čerpadlo do starší budovy, musíte si je dohledat sami.

Před výběrem oběhového čerpadla si proto zjistěte, jaký je objem topného systému a přečerpávané vody, případně počet radiátorů či plocha podlahového vytápění. Podle toho zvolte požadovaný výkon, označovaný jako maximální výtlačná výška čerpadla, případně i počet čerpadel. Kvůli správnému připojení čerpadla musíte také znát rozteč a průměr připojovacích závitů.

Moderní oběhová čerpadla se vyznačují tichým chodem, malými rozměry a jednoduchou konstrukcí, která zajišťuje minimální poruchovost a snadnou opravitelnost případných závad.

A co říká na tepelná čerpadla legislativa? Od roku 2013 je možné na území Evropské unie prodávat pouze oběhová čerpadla v nejvyšší energetické třídě A. I v rámci těch jsou ale obrovské rozdíly ve spotřebě. Pokud hledáte čerpadlo, které vám přinese ideální tepelný komfort při minimálních provozních nákladech, zaměřte se na tzv. funkci AUTOADAPT.

Inteligentní funkce AUTOADAPT vám přinese významné úspory

Oběhová čerpadla Grundfos s funkcí AUTOADAPT jsou v současnosti ideálním řešením úspor energie za vytápění. Tato inteligentní a skutečně revoluční funkce je patentem společnosti Grundfos, a proto ji nenajdete u žádného jiného oběhového čerpadla na trhu. Dánská firma Grundfos je se svými 60letými zkušenostmi v oboru a miliony prodaných čerpadel špičkou ve svém oboru a zárukou kvality i inovace.

Jak funguje čerpadlo s funkcí AUTOADAPT?

Čerpadlo Grundfos s funkcí AUTOADAPT automaticky vyhodnocuje, jaký režim je pro danou topnou soustavu ideální. Kromě toho, že neustále hlídá ideální teplotu, pamatuje si i to, kdy v domácnosti nejvíce topíte a používáte teplou vodu. Svůj chod tak toto čerpadlo reguluje i na základě vašich individuálních potřeb a denního režimu. Čerpadlo díky tomu spotřebuje pouze nezbytně nutné množství elektrické energie na vytápění i ohřev vody.

Co to znamená s ohledem na úspory financí?

Čerpadlo Grundfos s funkcí AUTOADAPT vám může ušetřit až 80-90 % elektrické energie na vytápění. Váš celkový účet za energii v domácnosti se tak může snížit na pouhý zlomek a návratnost investice do tohoto čerpadla je zpravidla pouhých pár let, někdy dokonce do jednoho roku.

Váš komfort na prvním místě

Obáváte se, že toto oběhové čerpadlo budete muset neustále nastavovat? Naopak, vy nemusíte vůbec nic hlídat, svůj chod si reguluje a optimalizuje čerpadlo zcela samo. Chytré oběhové čerpadlo Grundfos velice dobře reaguje na poptávku i v případě ohřevu, teplou vodu vám zajistí ihned a vy už nebudete muset vodu z kohoutku odtáčet. Tím nejen zvyšujete svůj komfort, ale navíc šetříte i vodou.

Topte ekologicky

Neméně významným je i podstatně nižší dopad moderního čerpadla s funkcí AUTOADAPT na životní prostředí. Při minimální spotřebě energie má toto čerpadlo i minimální uhlíkovou stopu. S ohledem na narůstající požadavky na ekologické standardy tak máte jistotu, že vaše čerpadlo bude vyhovovat normám i za mnoho let.

V naší nabídce oběhových čerpadel najdete modely od nejznámějších výrobců Grundfos a Wilo.