Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Oběhová čerpadla

Oběhová čerpadla jsou elektronická zařízení, zajišťující cirkulaci kapaliny v otopných systémech. V určitých aplikacích mohou oběhová čerpadla sloužit také pro podporu cirkulace teplé vody, ale i chladící kapaliny v klimatizačních systémech. Oběhová čerpadla se využívají i do soustav solárního nebo geotermálního vytápění.
Oběhová elektronická čerpadla najdou aplikaci nejen v rodinných domech, ale i kancelářských budovách. Vhodnou kombinací zvoleného systému rozvodu tepelného média a správného oběhového čerpadla lze dosáhnout dokonalé funkčnosti a současně vysoké účinnosti.Oběhová čerpadla, která naleznete v naší nabídce, se dají použít v jednotrubkových i dvoutrubkových aplikacích, lze je použít v domech s podlahovým vytápěním i radiátory. V takovém případě se čerpadla nastavují na konstantní průtok. Následně je ideální nastavit variabilní diferenční tlak na radiátorech.

Variabilní diferenční tlak (Δp-v):
Používá se u dvoupotrubních topných systémů s radiátory pro snížení hluku proudění na termostatických ventilech. Při klesajícím průtoku v potrubní síti snižuje čerpadlo
dopravní výšku na polovinu. Při snížení potřebného čerpacího výkonu dochází k úspoře elektrické energie. Čerpadlo mění dopravní výšku, tedy tlak, podle otevřených a zavřených radiátorů z toho vyplývá úspora energie.
Konstantní diferenční tlak (Δp-c):
Regulace udržuje konstantní nastavenou dopravní výšku bez ohledu na čerpací výkon. Toho se využívá u podlahových topení a všech aplikací bez proměnlivé charakteristiky (např. Čerpadla pro ohřev zásobníku) a u jednopotrubních topných systémů s radiátory. (Drží tlak a mění průtok podle otevřených okruhů podlahovky = úspora)
Konstantní otáčky (I, II, III):
Čerpadlo běží neregulovaně ve třech přednastavených stupních pevných otáček. Takové nastavení je vhodné pro aplikace s neměnným odporem zařízení. Tedy např. Čerpání nádrží nebo radiátorové soustavy co je nezavírají nikdy.

Jak vybrat oběhové čerpadlo?

Pro výběr vhodného čerpadla je nutné nejprve určit jestli bude sloužit pouze pro vytápění, nebo také oběh teplé vody. Dále je nutné soustředit se na dimenzi připojení čerpadla, tedy průměr potrubí a použitý závit, výtlak, způsob regulace výkonu a požadavek na maximální dopravní výšku čerpadla. Dopravní výška se u oběhových čerpadel uvádí v uzavřené soustavě, jedná se tedy o jiný způsob výpočtu než u zahradních čerpadel, kde se sleduje pouhé vertikální převýšení. V tomto případě je výpočet založen na tlakových ztrátách jednotlivých prvků topné soustavy.

Co skrývá název čerpadla?

Z názvu elektronického oběhového čerpadla lze vyčíst jeho klíčové technické údaje. Jako příklad uveďme čerpadlo Grundfos ALPHA 1L 25-40 180. V tomto případě se jedná o čerpadlo řady ALPHA L ve verzi light, tedy bez automatické technologie Autoadapt, číslice 25 vyjadřuje světlost čerpadla - dimenzi připojovacího závitu. Hodnota 40 určuje výtlačnou výšku produktu uvedenou v decimetrech. V tomto případě se tedy jedná o 4 metry výšky při atmosférickém tlaku. Poslední hodnota 180 ukazuje na stavební délku čerpadla v mm.

Spotřeba energie elektronických oběhových čerpadel

Všechna námi nabízená čerpadla vyhovují energetické směrnici ErP, která je v platnosti od roku 2013. Moderní produkty podléhající této normě, označované ErP ready, vykazují proti starším řešením s pevně nastaveným výkonem až desetkrát nižší spotřebu elektrické energie - dnes běžně do 4 W. Jen v EU se každoročně prodá kolem 14 milionů oběhových čerpadel, do roku 2020 by díky zavedení nové normy mělo dojít k úsporám elektrické energie ve výši 23 miliard kWh.
Změna normy sice znamenala určité zdražení nových typů elektronických oběhových čerpadel, ta však díky výrazně nižším provozním nákladům a minimální poruchovosti představují investici s rychlou návratností. Kvalitní oběhové čerpadlo vás navíc nenechá na holičkách v tu nejméně vhodnou chvíli a i případná výměna je velmi jednoduchá a rychlá.
Z důvodu kvality a životnosti produktů nabízíme pouze oběhová čerpadla osvědčených výrobců: Grundfos je tradiční dánský výrobce, Wilo pak německý specialista, který vyrábí většinu svých produktů v domácích závodech. U obou výrobců se z našich zkušeností pohybuje reklamovanost výrobků pod 1 procento prodaných kusů.  

Náhrady elektronických oběhových čerpadel

Z důvodu uvedení nové generace ekologičtějších čerpadel dnes v řadě případů nejsme schopni dodat shodné čerpadlo, jaké jste užívali doposud. U obou našich značek však nabízíme kvalitní, ale výrazně úspornější náhrady:

Grundfos:
Původní řada Grundfos UPS nově nahrazena řadou ALPHA 1L nebo verzí s autoadaptem ALPHA 2.
Původní řada Grundfos MAGNA je nově nahrazena řadou MAGNA 1 nebo verzí smart čerpadla MAGNA 3.
Původní řada Grundfos UPE je nově nahrazena řadou MAGNA 3.

Wilo
Původní řada Wilo STAR-RS nově nahrazena řadou Yonos PICO nebo Stratos PICO.
Původní řada Wilo STAR-E nově nahrazena řadou Yonos PICO nebo Stratos PICO.
Původní řada Wilo TOP-S/E/RS/RL/D nově nahrazena řadou Yonos MAXO nebo Stratos.

V případě, že hledáte náhradu staršího nebo konkurenčního elektronického čerpadla, lze současně nabízené odpovídající produkty dohledat na webu společnosti Grundfos.

Pokud se se vám rozbilo elektronické oběhové čerpadlo, lze jej buď vyměnit nebo kontaktovat nejbližšího servisního partnera.

 • Vhodné pro otopné soustavy rodinných domů
 • Oběhové čerpadlo pro topné systémy
 • Obsahuje nové technologie umožňující rovnoměrné rozdělení tepla
 • Tišší provoz a úspora nákladů na vytápění 7-20 %

Grundfos ALPHA 2 25-40

grundfos-alpha2-25-40

 • Vhodné pro otopné soustavy rodinných domů
 • Nízká spotřeba energie (třída A)
 • Tepelná izolace součástí čerpadla

 • Pro čerpání čisté vody ze studní a nádrží
 • Průměr čerpadla 5", má atest pro čerpání pitné vody
 • U varianty A je čerpadlo vybaveno plovákem
 • Napájení 230V, v dodávce připojovací kabel 15m

Wilo Yonos Maxo 25/0,5-7

https://bola.webovy-servis.com:21443

 • Určené pro přepravu čisté vody
 • Max.průtok(Q) 7 m3/hod., max.dopravní výška (H) 7 m
 • Varianty označené A jsou dovybaveny plovákovým spínačem
 • Napájení 230V, spínací skříňka s kondensátorem a vypínačem je součástí dodávky
 • Hydraulická část vyrobena z nerezové oceli

Nestačí? Pokračujte na širokou nabídku oběhových čerpadel v e-shopu