Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Bezdrátový prostorový termostat: co to je a jak jej vybrat?

Pokud chcete doma efektivně a ekonomicky regulovat vytápění, neobejdete se bez kvalitního termostatu. Na výběr máte hned z několika typů. V tomto článku zjistíte, co přesně znamená označení bezdrátový termostat, jaké jsou jeho výhody a podle čeho jej vybrat.

Jaký je rozdíl mezi drátovým a bezdrátovým pokojovým termostatem?

Termostat je zařízení, které komunikuje se zdrojem tepla a v interiéru udržuje stabilní vámi nastavenou teplotu. Kromě jiného se termostaty dělí na drátové a bezdrátové. Oba tyto typy termostatů mají společné to, že vám ušetří peníze za vytápění a zvýší tepelnou pohodu díky přesnému nastavení teploty. bezdrátové termostaty mají oddělenou spínací a uživatelskou část, které mezi sebou komunikují bezdrátově, konkrétně na radiové frekvenci. Vysílačem termostatu je ovladač, který obsahuje teplotní čidlo (čidlo může být i bezdrátové externí) a na kterém si nastavíte požadovanou teplotu. Tento vysílač v pravidelných intervalech odesílá informace o aktuálních a požadovaných teplotách do spínacího zařízení kotle.

Ovladač (neboli řídicí jednotka) je u bezdrátových pokojových termostatů přenosný a funguje na baterie. Spínací jednotka kotle je napájena ze sítě. Bezdrátový termostat může být digitální programovatelný, anebo manuální (ovládaný pomocí kolečka nebo tlačítek).

Bezdrátový, nebo WiFi prostorový termostat?

Tyto 2 typy termostatů se často zaměňují, nejedná se ale o totéž. Bezdrátový termostat se ovládá pomocí řídicí jednotky, která se spínacím zařízením komunikuje bezdrátově. Na druhou stranu WiFi pokojový termostat lze ovládat i na dálku pomocí mobilní aplikace nebo internetu, tedy odkudkoliv a kdykoliv. Některé modely bezdrátových termostatů disponují funkcí ovládání přes WiFi, ne ovšem všechny.

Výhody bezdrátového termostatu na topení

  1. Ovladač je díky absenci kabelů přenosný, takže termostat můžete umístit a ovládat kdekoliv v domě v dosahu doporučeném výrobcem.
  2. Odpadá vám starost s vedením kabelů i potřeba stavebních zásahů při instalaci, které jsou neodmyslitelně spojené s drátovým termostatem.

Přenosná řídicí jednotka bezdrátového termostatu Honeywell Evohome

Jak vybrat bezdrátový digitální termostat

V první řadě se ujistěte, zda je bezdrátový termostat kompatibilní s vaším elektrokotlem (nebo jiným zdrojem tepla) a typem topné soustavy (radiátorová, podlahová, případně kombinovaná).

Poté se zaměřte na tyto parametry:

Možnost zónové regulace: Díky této funkci můžete regulovat teplotu v každé zóně zvlášť a nebudete zbytečně přetápět místnosti, které právě nepoužíváte. Počet zón by měl odpovídat velikosti vytápěného bytu či domu.

Denní a týdenní programy vytápění: Na moderních termostatech si lze nastavit rozdílnou teplotu pro každou denní dobu a každý den v týdnu zvlášť, díky čemuž se bude teplota v domácnosti regulovat automaticky na základě vašeho běžného týdenního programu.

Dosah, teplotní rozsah a přesnost nastavení: Ujistěte se, zda má bezdrátový termostat dostatečný dosah pro váš dům. Dále si termostat zvolte podle požadovaného rozsahu nastavených teplot a přesnosti nastavení teploty.

Chytré funkce: Chytré bezdrátové termostaty disponují funkcemi, které vám pomůžou optimalizovat spotřebu energií. Mezi tyto funkce patří například automatický výpočet času potřebného na ohřátí i následné vychladnutí topení.

Ovládání a design: Zaměřte se také na přehlednost displeje, ovládání a menu, možnost podsvícení displeje, dálkového ovládání termostatu a v neposlední řadě na design řídicí jednotky. Některé modely bezdrátových termostatů lze integrovat i do systému chytré domácnosti.

Výrobce: Termostat si vybírejte od předních světových výrobců, kteří jsou zárukou kvality. Mezi ty patří zejména Honeywell, Danfoss nebo Siemens.

Náš tip: Bezdrátový termostat s WiFi Honeywell Evohome

Nejpropracovanější a nejlépe hodnocené systémy regulace vytápění v současnosti nabízí značka Honeywell. Jejich produktová řada Evohome poskytuje řešení pro všechny typy budov, zdrojů tepla i topných soustav, takže si vybere opravdu každý. Z jednotlivých komponentů si můžete sestavit sadu na míru vašemu objektu, případně si pořídit kompletní cenově zvýhodněnou sadu.

Chytré bezdrátové WiFi termostaty Honeywell Evohome lze ovládat pomocí přenosné řídicí jednotky, mobilní aplikace, internetu, hlasového asistenta nebo aplikace chytré domácnosti. Automatická regulace topení podle časového a zónového nastavení a další chytré funkce poskytují uživatelům maximální tepelný komfort při co nejnižších nákladech za energie.

Vybrat vhodný bezdrátový termostat