Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Průvodce údržbou bazénu

Česká republika je rájem bazénů – na vlastním pozemku je má až třetina domácností a v tomto ohledu patříme ke světové špičce. Ať už jde o bazény velké či malé, nadzemní nebo zapuštěné, vnitřní nebo exteriérové, všechny potřebují řádnou údržbu. V našem článku se dozvíte, jak zajistit po celou sezonu křišťálově čistou a nezávadnou vodu pro bezstarostné vodní radovánky.

Začínáme: správné napuštění bazénu

Než vůbec začnete s přípravou bazénu na sezonu, musíte si zodpovědět jednu klíčovou otázku: Jakou vodou napustit bazén? Obecně je pro tento účel nejvhodnější voda z hlubokého vrtu nebo z vodovodního řadu. Tyto vody jsou totiž nejméně znečištěné, ať už mechanicky nebo organicky, a nevyžadují proto tolik pečlivou údržbu.  

Z mělkých kopaných studní je voda více znečištěná organicky i mechanicky, před napouštěním je proto nutné ji vhodně filtrovat a upravit, v bazénu se totiž mikroorganismy rychle množí. Oblíbeným řešením je také napouštění bazénu dešťovkou, tu je ale také nutné správně upravit pomocí filtrů na dešťovou vodu.  Dešťová voda je navíc kyselá, takže budete muset upravit její pH.

Před napuštěním nezapomeňte vyčistit stěny a dno bazénu, zkontrolujte písek v bazénové filtraci a případně jej propláchněte nebo vyměňte. Po napuštění zkontrolujte kvalitu vody a vhodně ji upravte. 

TIP: Zjistěte si povolený denní limit pro odběr vody

Vodárny nebo vodoprávní úřad, který vám vydal povolení k čerpání podzemní vody, vám může nařídit napouštět bazén postupně několik dní, případně v noci mimo odběrovou špičku. Zjistěte si, jaký máte denní limit, abyste neporušili podmínky odběru. Příliš vysoký odběr by totiž mohl způsobit pokles tlaku v síti u vás doma i u sousedů, v případě vlastního zdroje zase pokles hladiny v okolních studnách.

Pokud si přesto chcete bazén napustit hned, můžete si objednat cisternu na vodu u místní vodárenské společnosti. Za vodu a dopravu zaplatíte jednorázově a nemáte žádná omezení objemu. Z důvodu možného přetížení čistírny odpadních vod je také vhodné po sezoně bazén vypouštět postupně. Vypouštění bazénové vody na vlastní pozemek je ze zákona zakázáno z důvodu možné kontaminace podzemních vod bazénovou chemií.

Znečištění bazénů: jaké druhy existují a co způsobují?

Vůbec nejnebezpečnějším je organické znečištění, tedy znečištění řasami, bakteriemi a dalšími mikroorganismy. Ty můžou způsobovat zdravotní potíže, jako je podráždění kůže a sliznic, ale i infekce či průjmy. Řasy se navíc usazují na stěnách bazénu a vytvářejí nepříjemný kluzký sliz. Organické znečištění zapříčiňuje i nevzhledný zákal a zápach vody, můžete vidět zelenou nebo mléčnou vodu v bazénu.

Dalším typickým problémem bazénů je zanesení hrubými nečistotami, například listím, hmyzem, trávou apod. Riziko tohoto znečištění je vysoké zejména u nezakrytých bazénů. Tyto nečistoty jsou nejen nevzhledné a nepříjemné, ale v bazénu rychle hnijí a způsobují další problémy s kvalitou vody.

Bazénová voda musí mít navíc optimální hodnoty pH, alkality a tvrdosti, případně také železitosti. Pokud tyto hodnoty nejsou dodržovány, dochází k zakalení vody, snížené účinnosti bazénové chemie, podráždění kůže a sliznic a ke korozi kovových částí bazénu.

Jak kontrolovat kvalitu vody v bazénu?

Vodu v bazénu kontrolujte alespoň jednou týdně a po každém dopuštění, a to dvěma způsoby:

      pohledem zjistěte, zda je voda v bazénu kalná, voda by měla být průzračná a bez zabarvení a zápachu,

      pomocí speciálních testů změřte hodnoty pH vody, alkality a tvrdosti. 

Správná údržba bazénu poté spočívá ve 3 krocích: čištění, dezinfekce a úprava vody. Všechny 3 kroky byste měli provádět preventivně, ale také nárazově při zjištění znečištění.

Voda v bazénu musí být průzračná a jiskřivá.

Dezinfekce bazénové vody

Z důvodu možných zdravotních problémů je dezinfekce bazénu nejdůležitějším krokem. Mikroorganismy se v bazénech velice rychle množí, obzvláště v horkých dnech. Typicky se dezinfekce provádí pomocí tablet na čištění vody na bázi chloru, které jsou přímo určené do bazénů. Pokud ale hledáte šetrnější a ekologičtější řešení, zvolte některou z dalších variant:

      Dezinfekce na bázi aktivního kyslíku: je šetrnější než chlorová dezinfekce, ovšem nelze ji používat v kombinaci s chlorem, obě dezinfekce by tak totiž byly neúčinné.

      UV lampy: lze je snadno přidat do bazénového okruhu. UV záření hubí mikroorganismy, pro 100% dezinfekci je nutné do vody přidat i chlor, ale pouze zhruba pětinové množství.

      Solnička: tento přístroj vyrábí ze speciální soli do bazénu pomocí elektrolýzy chlor, voda je tedy mírně slaná. Chlor je ve vodě obsažený pouze v malém množství.

Filtrace vody a čištění bazénu

Pro odstranění mechanických nečistot z bazénu se nejčastěji používá písková filtrace. Pískovou náplň filtru je nutné čistit proplachem alespoň jednou za 14 dní nebo častěji dle provozu. Životnost pískové náplně je zhruba 2 roky, poté je potřeba ji vyměnit. Pro menší bazény lze použít i kartušovou bazénovou filtraci.

Stěny a dno bazénu je vhodné navíc čistit bazénovým vysavačem, na trhu jsou k dispozici ruční nebo robotické, které bazén vyčistí zcela automaticky. Pravidelné používání bazénového vysavače snižuje zanášení pískové náplně filtru. Větší nečistoty z hladiny odstraníte pomocí obyčejné síťky s rukojetí.

Pro udržení čistého bazénu je také důležitá prevence. Před vstupem do bazénu se proto vždy osprchujte a nepoužívejte mastné kosmetické přípravky. Zastřešení nebo zakrytí bazénu výrazně snižuje jeho zanášení.

Znečištěná voda v bazénu je nebezpečná.  

Jak vybrat bazénové čerpadlo

Čerpadlo je společně s filtrem nejdůležitějším bazénovým příslušenstvím. Čerpadla zajišťují cirkulaci vody v bazénu, čímž umožňují rozptýlení bazénové chemie a čištění vody, tedy její průtok skrz filtr.

Výběr bazénového čerpadla by se měl odvíjet zejména od velikost bazénu v m3. Podle toho se určí vhodná čerpací síla. Kromě toho se při výběru zaměřte na spotřebu energie a hlučnost čerpadla k bazénu. Čerpadlo byste měli pouštět denně zhruba na 6 hodin nebo dle potřeby.

Úprava vody v bazénu

Posledním a neméně důležitým krokem je úprava vody pomocí bazénové chemie. Konkrétně je nezbytné udržovat vhodné pH, alkalitu a tvrdost vody. 

Ideální pH bazénové vody je v rozmezí 7,0-7,4, mezní hodnoty jsou 6,5-7,6. Vysoké pH v bazénu (zásaditá voda) způsobuje zákal vody, snižuje účinnost dezinfekcí, dráždí kůži a oči. Naopak příliš nízké pH v bazénu (kyselá voda) způsobuje korozi, ale také podráždění. S pH je nerozlučně spojená i alkalita vody v bazénu, která by se měla pohybovat v rozmezí 80-120 ppm. Při vyšší nebo nižší alkalitě nelze dosáhnout vhodné hodnoty pH. Alkalitu i pH lze zvýšit i snížit pomocí bazénové chemie. 

Stejně tak je nutné upravit příliš tvrdou nebo železitou vodu. Tyto látky sice nejsou zdraví škodlivé ani ve vysokém množství, způsobují ale nevzhledný zákal a zabarvení vody a skvrny na stěnách bazénu.

Správná údržba bazénu je pro letní chvíle pohody důležitá. Pokud budete dodržovat naše rady, už vám nic vaše vodní radovánky nezkazí.