Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Bazénová čerpadla

Protože bazény jsou čím dál populárnější doplňky zahrad, je třeba aby jejich vlastníci správně vybrali čerpadlo, které bazén bude obsluhovat. Správný výběr čerpadla může ušetřit náklady na údržbu a energii. Než se rozhodnete čerpadlo zakoupit, vždy se pokuste srovnat několik značek z hlediska designu, spotřeby energie a čerpací síly. Důležitý není jen výběr značky, ale i konkrétní model vhodný pro danou velikost vašeho bazénu.

Čerpadla jsou součástí běžného života už několik tisíc let. První moderní systémy filtrace pro bazény používaly gravitační sílu pro filtraci vody skrze filtr. Tato metoda byla extrémně neefektivní během posledních 40 let byla tato čerpadla nahrazena moderními tlakovými filtrovacími systémy. Vývoj na poli čerpací techniky stále pokračuje a designéři vytvářejí efektivnější a tišší čerpadla pro komerční bazény.

Výběr čerpadla se zprvu může zdá jako velmi složitá záležitost. Nejenom že vyžaduje značnou znalost odvětví, ale i znalost jednotlivých druhů a typů čerpadel. Pro výběr optimálního čerpadla je třeba pečlivě zvážit všechny varianty. Nejtypičtější chybou při výběru čerpadla je, že lidé jeho kapacitu naddimenzují- čerpadlo je příliš velké. Pro lepší pochopení a radu s výběrem můžou pomoct následující řádky.

Zacházení s čerpadlem

Bazénová čerpadla často běží déle než je potřeba. Cirkulace vody v bazénu míchá chemikálie a odstraňuje bahno. Nicméně, když je voda v cirkulaci při vlastní aplikaci chemikálií, zůstávají chemikálie smíchány a není tak nutná permanentní cirkulace. Ani pro odstranění drobných nečistot není třeba, aby voda stále cirkulovala, velké množství nečistot v bazénu lze také odstranit skimmerem nebo vodním vysavačem. Stálá cirkulace navíc nezaručuje snížení růstu řas, lepší alternativou je použití chemikálií a čištění stěn bazénu.

Snižte čas filtrace na 6 hodin denně. Pakliže se vám voda nezdá úplně čistá, zvyšujte čas filtrace po půl hodinách, do té doby než se situace zlepší. Ve výše zmíněné studii uživatelé, kteří snížili filtraci na 3 hodiny denně byli stále spokojeni s kvalitou vody v bazénu při průměrné úspoře za čerpání ve výši 60 %.

Je možné také nainstalovat časovač pro kontrolu čerpání. Jestliže jsou problémem drobné nečistoty, je vhodné časovač nechat spínat několikrát v malých intervalech během dne. Tato varianta je vhodnější, než nechat čerpadlo běžet v kuse třeba například 3 hodiny, dalších 21 hodin by se váš bazén sbíral nečistoty. Několik kratších cyklů ho udrží čistý po celý den.

Udržujte co nejčistší sací mřížky. Ucpané odtoky nutí čerpadlo pumpovat více, což spotřebovává vetší množství energie. Promývejte pravidelně váš filtr, abyste ušetřili energii při používání bazénového čerpadla.

Jak šetřit při používání čerpadla

Při výběru čerpadla do vašeho bazénu je třeba zohlednit velikost čerpadla, čím menší čerpadlo, tím více ušetříte na energiích. Na druhou stranu čerpadlo musí být dostatečně výkonné, aby zvládalo čistit celý objem vody. Obecně však platí, že není třeba bazénové čerpadlo příliš naddimenzovat. Při dodržování níže zmíněných pravidel, někteří uživatelé získali energetickou úsporu až ve výši 75%. Aspekty na zvážení při provozu bazénového čerpadlo jsou následující:

*výše uvedené údaje jsou prezentovány na základě výzkumu centra pro úsporu energie, Florida Atlantic University. Mohou se lišit v závislosti na destinaci / ceně energie. Racionalizací parametrů čerpadla však generelně můžete ušetřit mezi 40-75%

Čím větší čerpadlo, tím větší budou Vaše náklady na jeho údržbu. Proto je optimální mít čerpadlo co nejmenší při dané velikosti bazénu.Studie ukazují, že obecně jsou dostačující čerpadlo s výkonem 0.75 koňských sil (=560 W). Menší čerpadla mohou být také použita, když snížíte hydraulický odpor v cirkulačním systému bazénu, k tomu je potřeba udělat následující:

Instalace většího filtru (přesněji je třeba instalovat filtr, který je určený pro minimálně o 50% větší průtok, než je ve vašem bazénu)

Zvětšení průměru nebo délky trubek, další možností je reinstalace trubek s 90 stupňovými úhly, 45 stupňovými nebo ohebnými. Snížením hydraulického odporu můžete snížit spotřebu energie při čerpání až o 40%.

Kalkulace potřeb čerpadla

Některé základní výpočty, které pomohou s výběrem optimálního bazénového čerpadla.
Nejdříve je třeba spočítat kapacitu bazénu za použití vzorců níže.

Optimální výkon čerpadla udávaný v m3 společně s údajem společně s údajem při jakých tlakových ztrátách je daného výkonu dosaženo je velmi důležitý neboť neexistuje jednotné udávání výkonů čerpadel a mnohdy dochází k jejich neregulárnímu porovnávání. Pro optimální fungování je třeba správně vést potrubí, ohyby atd. Viz kapitola úspory při používání čerpadla.