Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak vybrat kalové čerpadlo

Potřebujete odčerpat znečištěnou vodu či jiné kapaliny, které by mohly běžné čerpadlo poškodit? V takovém případě vám pomůže kalové čerpadlo. Pouze to je totiž konstruováno tak, že zvládne odčerpat kapaliny i s příměsí mechanických částic. Jak ale vybrat vhodné kalové čerpadlo pro různé účely?

Kdy využijete kalová čerpadla

Kalová čerpadla jsou vhodná pro náročnější čerpání odpadních, kalových a splaškových vod. Tato čerpadla jsou vhodná pro stacionární instalaci např. v čerpací jímce, nebo je lze používat jako přenosné čerpací jednotky pro snižování hladiny spodní vody, vyčerpávání odvodňovacích jímek, čerpání vody ze sběrných jímek povrchové vody s přítokem ze střešních okapů, šachet, tunelů atd., čerpání vody z rybníků a nádrží, čerpání odpadních vod obsahujících vláknité příměsi z prádelen a průmyslových provozoven, čerpání splaškových vod ze septiků. Čerpadla jsou vhodná i při záplavách, zaplavených sklepech, právě díky schopnosti čerpat silně znečištěnou vodu, která obsahuje pevné částice. 

Kalové čerpadlo je proto nezbytnou výbavou zejména v případě, že nemáte připojení na kanalizaci. Ocení je ale i majitelé všech rodinných domů, kde kalová čerpadla najdou využití při nejrůznějších pracích a při údržbě domu a jeho okolí.

Kalová čerpadla na znečištěnou vodu

I obyčejná voda musí být odčerpána kalovým čerpadlem, pakliže je v ní příměs mechanických částic. Typicky se jedná o vodu ze znečištěné studny či vrtu, případně o vodu ze zatopených prostorů po záplavách a přívalových deštěch. Písek, bahno a jiné nečistoty by totiž běžné čerpadlo rychle zanesly a nenávratně poškodily. 

Kalové čerpadlo se rovněž hodí pro odčerpání vody například z okrasných jezírek, znečištěných bazénů či z nádrží s užitkovou a dešťovou vodou.

Kalová čerpadla do septiku či žumpy

Výkonné kalové čerpadlo využijete i v případě odčerpávání žumpy, septiku či jímky. Tato čerpadla si hravě poradí s fekáliemi v budovách, které nejsou připojené na kanalizaci. Ponorné kalové čerpadlo do septiku s drtičem se hodí i do budov, kde toalety využívá větší počet lidí, například do restaurací a penzionů. Drtič si totiž poradí i se spláchnutými tkaninami či hygienickými potřebami. Kalová čerpadla do septiku jsou vyrobena z odolných materiálů, kterým nevadí agresivní prostředí.  

Kanalizační čerpadla

Nejběžnější aplikací kanalizačních čerpadel je jejich instalace v suterénu koupelny. Vzhledem k tomu, že odpadní jímka často bývá pod úrovní domu, je zapotřebí čerpadla k čerpání vody a splašků mimo objekt. Jakmile máte ve sklepě vyhloubenou jímku či kanalizační šachtu, je instalace kanalizačního čerpadla velmi podobná instalaci kalového čerpadla. Hlavním rozdílem je, že budete potřebovat další vedení trubek z vašeho sklepa kvůli odstranění plynů a zápachu.

Kanalizační čerpadla jsou navržena tak, aby se spínala méně často, ale mají větší točivý moment a sílu pumpovat vodu s nečistotami a pevnými látkami. 

Jak funguje kalové čerpadlo

Kalová čerpadla bývají oproti běžným ponorným čerpadlům robustnější konstrukce a mohou čerpat kapaliny obsahující vláknité a pevné mechanické nečistoty, přičemž jejich sací koš lze snadno demontovat a vyčistit, bez použití speciálních nástrojů. Standardně jsou dodávána se spínacím plovákem, který zabezpečuje udržení žádané hladiny vody. Při nadměrně znečištěné kalové vodě je nutno použít čerpadla s integrovaným řezacím zařízením. Varianty čerpadel s funkcí autoadapt mají integrovány všechny snímače v čerpadle, není potřeba k nim dokupovat plovákový spínač a řídící jednotky. Čerpadlo se přizpůsobuje aktuálním podmínkám v jímce. Kalová čerpadla nižších výkonů jsou zpravidla v jednofázovém provedení /230V/, při požadovaném vyšším výkonu čerpadla je nutné volit variantu v trojfázovém provedení /3x400V/.

Kritéria výběru kalového čerpadla

Kalová čerpadla jsou buď povrchová nebo ponorná. Podle toho se liší i jejich použití, konstrukce a instalace. Povrchové kalové čerpadlo můžete použít v případě, že jej lze umístit na suchý povrch a nad hladinu čerpané vody. Ponorná kalová čerpadla můžete naopak umístit přímo do vody, a to až do hloubky určené výrobcem.

Hlavním bodem při výběru kalového čerpadla je správně zvolit velikost a výkon čerpadla. Výkon je někdy udáván v koňských silách, přičemž většina z nich je 0.5 – 1 koňské síly.

Kalová čerpadla mohou mít elektrický nebo benzínový pohon. Elektrický je tišší a levnější na provoz, nicméně ne všude je přístup k elektrickému proudu. Právě pro takové případy existují čerpadla benzínová. V případě elektrického pohonu dbejte na to, aby mělo čerpadlo dostatečně dlouhý a dobře izolovaný přívodní kabel.

Průtok by měl vycházet z množství odpadních vod, které potřebujete čerpat vyjádřeno v litrech za hodinu. Obecně platí, že kalová čerpadla jsou schopna čerpat 20 000-30 000 litrů za hodinu. Průtok ale klesá s výškou výtlaku, a proto počítejte s tím, že čím hlubší odčerpávaný prostor je, tím nižší bude rychlost odčerpávání.

Sací hloubka je důležitý parametr u povrchových čerpadel a udává, z jaké hloubky dané čerpadlo vodu odčerpá. Obdobný parametr pro ponorná čerpadla je tzv. ponorná hloubka. Výtlak vám pak řekne, do jaké výšky dané čerpadlo zvládne vytlačit nasátou vodu.

U kalového čerpadla si také zjistěte maximální velikost odsávaných částic. Čerpadla by měla mít ochranná sítka, která zamezí vniknutí větších částic do mechanismu. Co ale dělat v případě nutnosti odsátí větších částic? Pro takové situace jsou na trhu k dispozici kalová čerpadla s drtičem nebo s řezacím zařízením.

Cena kalového čerpadla je závislá na výkonu a dalších parametrech. Pokud potřebujete jednorázově odčerpat vodu z větších hloubek (více než cca 8 metrů), případně vodu v objemu, pro který je průtok běžných čerpadel nedostatečný, svěřte tuto práci raději odborníkům. Běžně dostupná kalová čerpadla by takovou práci buď nezvládla nebo by cena za čerpadlo byla vyšší než cena za zásah profesionálů.  

ZNAČKY

Na eshopu nabízíme kvalitní kalová čerpadla osvědčených výrobců: dánský Grundfos a německé Wilo.

  • Kalové čerpadla s velkým výkonem
  • integrovaný plovákový spínač pro automatický chod
  • Dopravní výška až 11m
  • Maximální průtok 24 kubických metrů

Grundfos Unilift CC 5 A1

  • S plovákem a kabelem 10m,napájení 230V
  • Max. čerpané množství 6m3/hod., dopravní výška(H) 5m
  • Využití při snižování hladiny spodní vody, vyprazdňování bazénu, jímek, výkopů a šachet