Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak vybrat elektromagnetický ventil na vodu

Elektromagnetické ventily jsou velice všestranná zařízení, která s minimální spotřebou energie velice efektivně řídí průtok kapalin či plynů v potrubí. Zjistěte, jak elektromagnetický ventil funguje a podle čeho jej vybrat.  

Jak elektromagnetický ventil funguje

Elektromagnetický ventil obsahuje cívku neboli solenoid, která pomocí elektrického proudu vytváří magnetické pole. Toto magnetické pole poté pohybuje pístem ventilu.

Klasický elektromagnetický ventil má 2 polohy – výchozí a aktivní. Výchozí poloha může být buď „otevřeno“, nebo „zavřeno“ a je jí dosaženo bez napětí. Pro dosažení aktivní polohy ventil potřebuje elektrickou energii.

V případě, že chcete provoz elektromagnetického ventilu zautomatizovat, je nutné na potrubí nainstalovat další čidla a snímače. Typicky může jít o čidlo úniku vody z potrubí, které při detekci netěsnosti automaticky uzavře přívod vody do potrubí a zabrání tak havárii.

K čemu se elektromagnetické ventily používají

Obecně řečeno, elektromagnetické neboli solenoidové ventily řídí průtok kapalného nebo plynného média potrubím. Průtok mohou tyto ventily otevřít nebo uzavřít, třícestné varianty lze dokonce využít i pro směšování a rozdělování médií nebo přepínání toků.

Solenoidové ventily tak najdou využití ve vodoinstalacích, klimatizacích, zavlažovacích a topných systémech, myčkách a pračkách, v automobilech a dalších zařízeních v průmyslu i domácnosti.

Elektromagnetický ventil TORK

Elektromagnetické ventily se liší v mnoha parametrech. 

Podle čeho elektromagnetický ventil vybrat

Nabídka elektromagnetických ventilů na trhu je vskutku široká a jednotlivé modely se mohou zcela zásadně lišit, ať už je řeč o účelu jejich použití, kvalitě provedení nebo technických parametrech. Při výběru je proto nutné zohlednit hned několik parametrů.

Dvoucestný nebo třícestný solenoidový ventil

Existují 2 základní typy elektromagnetických ventilů – dvoucestný a třícestný. Dvoucestný ventil má 2 polohy – otevřeno a zavřeno. Tento typ je tedy vhodný pro uzavřené okruhy.

Třícestný ventil má ještě třetí polohu, díky čemuž lze tok média přesměrovat i z jednoho potrubí do druhého nebo média ze 2 potrubí směšovat či naopak rozdělovat z jednoho do 2 potrubí. Pro ještě složitější aplikace existují i vícecestné ventily.

Způsob ovládání a provozní napětí cívky (solenoidu)

Elektromagnetické ventily se dále dělí na přímo a nepřímo ovládané. Nepřímo ovládané ventily se řídí podle diferenčního tlaku mezi vstupem a výstupem, který by měl být alespoň 0,5 bar. V případě nižšího diferenčního tlaku nebude nepřímo ovládaný ventil správně fungovat, a proto je nutné zvolit přímo ovládaný model. Přímo ovládané ventily jsou vhodné i pro malé průtoky s nulovým tlakem.

Pro správnou funkci elektromagnetického ventilu zároveň musí použité elektrické napětí odpovídat napětí cívky. Některé moderní elektromagnetické ventily lze ovládat i pomocí SMS nebo WiFi.

Výchozí poloha

Jak jsme již zmínili, elektromagnetické ventily mají zpravidla 2 polohy, tedy otevřenou a uzavřenou. Jedna z nich je přitom výchozí, tedy v této poloze je píst bez napětí. Výběr výchozí polohy je důležitý s ohledem na spotřebu energie i životnost cívky.

Pokud tedy potřebujete, aby byl průtok většinou uzavřen, volte ventil tzv. normálně zavřený (NC), v opačném případě je pro vás vhodnou volbou ventil normálně otevřený (NO).  

Médium, jeho teplota a tlak

Elektromagnetické ventily se využívají pro řízení průtoku širokého spektra kapalin a plynů, nejčastěji se jedná o vodu, olej, páru, chladicí kapaliny a vzduch. Každý ventil je přitom vhodný pro jiný typ média, což je nutné při výběru zohlednit. Pokud chcete ventil instalovat na potrubí s pitnou vodou, musí navíc mít příslušné certifikáty.

Neméně důležité je při výběru zohlednit teplotu a tlak provozní kapaliny v potrubí – nevhodně zvolené parametry mohou vést k nefunkčnosti nebo ke zničení ventilu na vodu.

Elektroventily na vodu nejsou vhodné pro kapaliny s příměsí mechanických nečistot – tyto částečky mohou narušit těsnění ventilu a způsobit únik média nebo nedovírání pístu. Pokud jsou v médiu nečistoty, je nezbytné na potrubí instalovat i filtr mechanických nečistot.  

Typ a velikost připojení k potrubí

Různé modely elektromagnetických ventilů disponují různými typy připojení. Dbejte proto na to, aby bylo dané připojení kompatibilní s potrubím, na které budete ventil instalovat. Může se jednat například o závit nebo přírubu v různých velikostech.

Výrobní materiál, kvalita provedení a výrobce

Na trhu najdete elektromagnetické ventily v nerezovém, mosazném, plastovém, hliníkovém nebo litinovém provedení, přičemž mosaz a nerez představují ideální volbu s ohledem na jejich životnost. Výrobní materiál ventilu i těsnění musí být zároveň kompatibilní s médiem v potrubí.

Kvalita materiálu a provedení se samozřejmě podepisuje na ceně, ale zejména pak na funkčnosti a životnosti solenoidového ventilu. Elektromagnetické vodovodní ventily proto vybírejte od renomovaných výrobců, jako jsou Tork, Danfoss nebo Peveko. Zajistíte si tak bezstarostný a bezproblémový provoz ventilu po dlouhou dobu. S výběrem toho správného elektroventilu vám rádi pomůžeme.