Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 257 310 358
Aktivní uhlí je téměř nedílnou součástí domácích vodovodních filtrů. A není divu, kromě toho, že si poradí s naprostou většinou nežádoucích látek, zlepšuje i chuť a vůni vody. Pokud i vy toužíte po lepší kvalitě pitné vody, přečtěte si, jak aktivní uhlí funguje, co všechno dokáže zachytit a jak vybrat vodní filtr s aktivním uhlím.
Aktivní uhlí, které se používá jako náplň do uhlíkových filtrů na pitnou vodu, má specifický porézní povrch a výborné adsorpční vlastnosti. Má velmi velký vnitřní povrch, který je tvořený póry různých velikostí, díky čemuž pod mikroskopem připomíná strukturu houby. Právě v těchto pórech se zachytávají nežádoucí mikroorganismy a molekuly ve vodě rozpuštěných látek.
Jak přesně probíhá adsorpce? Látka (případně virus, bakterie, mikroskopické nečistoty apod.) se po kontaktu s aktivním uhlím zachytí ve stěně póru, kde je trvale vázaná přitažlivou silou molekul. Díky tomu se už molekula neuvolní zpátky do vody. Aktivní uhlí navíc funguje jako katalyzátor různých chemických reakcí, takže dokáže některé škodliviny rozložit na zcela neškodné látky.
Tento princip čištění vody je tedy velice univerzální a dokáže zachytit široké spektrum nežádoucích druhů znečištění. Při tomto procesu ale z vody neodstraňuje důležité minerály, takže voda filtrovaná přes aktivní uhlí má ideální složení.
Chemické látky rozpuštěné ve vodě – chlor a vedlejší produkty dezinfekce, pesticidy, těžké kovy, zbytky léčiv a mnoho dalšího.
Drobné mechanické nečistoty, které nezachytí vodní filtr mechanických nečistot a které způsobují zákal vody.
Mikroorganismy, jako jsou viry a bakterie. Ovšem pozor, aktivní uhlí není plnohodnotnou náhradou dezinfekce vody.
Aktivní uhlí se vyrábí nejen z uhlí, ale i z kokosových skořápek, dřeva a dalších organických materiálů. Požadovaných vlastností surovin se dosahuje tzv. karbonizací při vysokých teplotách. Pro úpravu vody je ale nejvhodnější aktivní uhlí z černého uhlí, které má ideální četnost i velikost pórů.
Podle tvaru se pak aktivní uhlí dělí na granulované, které se používá právě pro úpravu vody, a dále práškové, extrudované a tkaninové. Tyto ostatní druhy se používají v různých jiných aplikacích, například ve vzduchotechnice. Kromě aktivního uhlí se lze setkat i s množstvím syntetických granulátů.
Aktivní uhlí zlepšuje chuť i vůni vody a odstraňuje zákal.
Pokud rozbor vaší vody prokázal nadlimitní koncentrace nežádoucích látek, poraďte se s odborníkem o vhodném řešení filtrace a úpravy vody. Řešení musí být vždy na míru konkrétnímu složení vody, neexistuje žádný univerzální filtr. Nicméně filtr s aktivním uhlím vyřeší většinu problémů s pitnou vodou.
Díky schopnostem aktivního uhlí zachytit širokou škálu nežádoucích látek najde uhlíkový filtr bohaté uplatnění i v prevenci, nebo pokud zkrátka toužíte po lepší kvalitě vody. Tento způsob úpravy je velice vhodný pro děti, seniory, chronicky nemocné lidi či lidi dodržující zdravý životní styl. I když koncentrace nežádoucích látek ve vaší vodě splňují hygienické normy, neznamená to totiž, že by její kvalita byla stoprocentní.
Triplex filtr na dešťovou vodu Honeywell s aktivním uhlím.
Pokud rozbor pitné vody prokázal nadlimitní koncentrace nežádoucích látek, je nutné filtr s aktivním uhlím použít na vstupu, tedy do celého objektu jako součást domácí vodárny. Pokud ovšem pouze chcete zlepšit kvalitu či senzorické vlastnosti jinak nezávadné vody, můžete využít mnohem jednodušší a levnější bateriové filtry, které se nejčastěji umisťují pod dřez. V takovém případě bude filtrovaná pouze voda z daného kohoutku. Aktivní uhlí se používá i ve filtračních konvicích.
Investice do filtru s aktivním uhlím je poměrně nízká, nejlevnější malé filtry stojí kolem 1,000 Kč, cena kvalitnějších bateriových filtrů se pohybuje kolem 5,000 Kč a při větších domovních filtrech se může cena vyšplhat zhruba na 10,000 Kč.
Poté je potřeba počítat i s náklady na údržbu, tedy výměnu nebo regeneraci filtrační vložky, což představuje náklad zhruba 500 Kč. Životnost vložky s aktivním uhlím je přibližně 6 měsíců, ale záleží na vytíženosti, míře znečištění a objemu filtrované vody. Po uplynutí životnosti aktivní uhlí ztrácí své vlastnosti a nedokáže efektivně odstraňovat z vody nežádoucí látky. Taková filtrační vložka se buď vyhodí a nahradí novou, anebo se zašle na regeneraci, během které se obnoví její funkce.