Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 257 310 358
Elektromagnetické neboli solenoidové ventily na vodu, kapaliny a plyny mají velmi bohaté využití v domácnostech, průmyslu, v automobilech i v nejrůznějších přístrojích. Stejně bohatá je proto i nabídka na trhu. V tomto článku se zaměříme zejména na důležitost výběru správného napětí cívky ventilu a na možnosti využití elektromagnetických ventilů s napětím 12 V.
Solenoidové dvoucestné ventily na vodu slouží pro regulování, uzavírání a otevírání průtoku kapalin a plynů. Třícestné a vícecestné typy mohou i směšovat a rozdělovat média do různých okruhů nebo mezi jednotlivými okruhy přepínat.
Podle toho, pro jaký účel jsou určeny, rozdělujeme elektromagnetické ventily podle:
Typu, tlaku a teploty média: nejčastější jsou elektromagnetické ventily na vodu, plyn, horkou páru, agresivní média, chladiva nebo šťávy.
Funkce: ventily jsou bez napětí buď uzavřeny, nebo otevřeny. S ohledem na energetické úspory i životnost cívky je vždy potřeba vybrat funkci tak, aby byl ventil převážně v pasivní poloze bez potřeby napětí.
Ovládání: existují přímo a nepřímo ovládané ventily, přičemž pro výběr typu je klíčový vstupní diferenční tlak.
Napětí cívky (solenoidu): nesprávně zvolené napětí negativně ovlivňuje funkci ventilu. Napětí cívky musí odpovídat použitému elektrickému napětí.
Elektromagnetické ventily na vodu potřebují pro svou funkci elektrickou energii. Napětí v solenoidu vytvoří elektromagnetické pole, které následně pohybuje pístem ventilu. Energie tedy ventil uzavře, anebo naopak otevře – podle toho, zda jde o typ NO (bez napětí otevřený), nebo NC (bez napětí uzavřený).
Elektrickou energii s odpovídajícím napětím tedy elektromagnetický ventil potřebuje pro dosažení aktivní polohy. Bez napětí je ventil v tzv. pasivní poloze.
Výběr vhodného napětí je důležitý s ohledem na životnost cívky a správnou funkci ventilu:
Pokud je dodávané elektrické napětí nižší než napětí cívky, není zaručena její funkce. To znamená, že při sepnutí nemusí být dosaženo aktivní polohy pístu.
Pokud je naopak dodávané elektrické napětí vyšší než napětí cívky, dochází k přehřátí, přetížení cívky a zkratu.
Cívka TORK pro napětí 12 VAC.
Jelikož využití solenoidových ventilů je skutečně velmi pestré, vyrábějí se v širokém rozsahu napětí. V naší nabídce najdete ventily se všemi nejběžnějšími druhy napájení: 110 VAC, 12 VAC, 12 VDC, 230 VAC, 24 VAC a 24 VDC. Povolená odchylka napětí je maximálně +/- 10 %.
Co vlastně tyto zkratky znamenají?
VAC: Zkratka je složená ze zkratky V (volt) a AC (střídavý proud, z anglického „alternating current“).
VDC: Zkratka je složená ze zkratky V (volt) a DC (stejnosměrný proud, z anglického „direct current“).
Kromě samotného napětí je tedy důležité zaměřit se i na to, zda je elektromagnetický ventil určen pro střídavý nebo stejnosměrný proud.
V zásadě ano. Napětí ventilu totiž určuje solenoid neboli cívka, která je vyměnitelná. Jeden elektromagnetický ventil proto může být konstruován pro různé typy cívek, a tím pádem i pro různá napětí. Vždy si ale ověřte, zda daný model umožňuje instalaci cívky s vámi požadovaným napětím.
Každý elektrický spotřebič včetně elektromagnetických ventilů je určen pro konkrétní napětí. Běžná elektrická síť má přitom napětí 230 V. Nižší napětí 12 V najdete například v automobilové zásuvce. Proč jsou vůbec některá zařízení konstruována pro takto nízké napětí?
Důvodem je bezpečnost – při napětí 12 V prakticky nehrozí úraz elektrickým proudem. Elektrické spotřebiče a elektromagnetické ventily s napětím 12 V se proto hodí zejména do míst, kde mohou přijít do přímého kontaktu s vodou.
V některých případech dokonce maximální napětí 12 V stanovují normy – jedná se třeba o některé koupelnové elektroinstalace. Napětí 12 V mají také všechny elektrospotřebiče určené do osobních automobilů.
Elektromagnetický ventil na vodu TORK.
Z výše uvedeného vyplývá, že při použití ve vodě je zcela nezbytné zvolit elektromagnetický ventil s napětím 12 V. Takovým je například ventil pro podvodní aplikace TORK T-SW 105 DN 25.
Tento model je možné díky krytí IP 68 ponořit pod vodu do maximální hloubky 10 m na dobu až 72 hodin. Mosazné tělo a vnitřní části z nerezové oceli navíc umožňují tento ventil použít i v agresivním prostředí. Výrobní materiály jsou odolné proti korozi.
Pro tento vodovodní ventil lze zvolit cívky s širokým rozsahem napětí 12-230 V; cívky jsou vyměnitelné. Pokud ovšem ventil plánujete používat pod vodou, je nutné zvolit z nabídky speciálních cívek pro podvodní aplikace TORK.
V naší nabídce najdete množství typů elektromagnetických ventilů 12 V od výrobců TORK, Danfoss a Peveko pro nejrůznější média a aplikace. S výběrem vám rádi pomůžeme.