Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Záložní zdroje pro oběhová čerpadla

Záložní zdroje pro oběhová čerpadla jsou důležitým příslušenstvím pro „zálohování“ kotle, případně krbu a jiného topného zařízení. Slouží k zajištění chodu čerpadla při krátkodobém i dlouhodobém výpadku elektrické energie. Záložní zdroje tak chrání kotel před přetopením a tím před následnými materiálními škodami. Zajišťují samozřejmě tak i vaši bezpečnost!

U delších výpadků, které se pohybují v řádech hodin, je potřeba zajistit odvod teplé vody z kotle – zejména pak u kotlů na pevná paliva. V takovém případě uvnitř kotle hoří tuhé palivo (uhlí, dříví) a je nutné odvádět teplou vodu po dobu několika hodin, aby nedošlo k přehřátí kotle. Mezi účinné vlastnosti záložních zdrojů pro oběhová čerpadla patří také kompenzace kolísání napětí v síti.

Záložní zdroje pro čerpadla se hodí rovněž v případě, kdy je elektrická síť vypnuta na delší dobu, ale vy potřebujete připravovat teplou užitkovou vodu (TUV) napojenou na solární ohřev. Záložní zdroje mohou udržet spotřebiče v chodu.

Rozlišují se (dle připojení) dva typy záložních zdrojůsinusové, které jsou zpravidla kvalitnější i účinnější a připojíte k nim libovolné zařízení, jež pak strčíte do klasické zásuvky. Trapézové záložní zdroje jsou pak levnější variantou a mají omezené možnosti použití. Tyto zdroje se snaží napodobit sinusový průběh střídavého proudu. Takový průběh může spíše připomínat sloupcový graf než sinusový průběh křivky. Některé spotřebiče mohou mít problém fungovat s moc „hrubým“ průběhem. Průběhy a charakteristiky zdrojů jsou širokým tématem oboru elektrotechniky.

Jak správně vybrat záložní zdroj pro oběhová čerpadla?

Záložní zdroj je třeba vybírat podle požadované doby zálohování a podle zálohovaného spotřebiče. Liší se kapacitou baterie, což je vlastně doba, po kterou umožní provoz čerpadla. Udává se v ampérhodinách (Ah). Při výběru je důležité vědět, jaký příkon mají daná oběhová čerpadla. Při znalosti kapacity baterie (Ah) a příkonu čerpadla v kilowatthodinách (kW), jde snadno dopočítat, jak dlouho zařízení bude fungovat na baterii záložního zdroje.

Doba zálohování je tak například při odběru 120 W zhruba hodina. Výrobci většinou uvádějí tuto hodnotu pro běžný provoz, proto se skutečný údaj může lišit. V případě zájmu o konkrétní produkt je třeba se zaměřit také na životnost akumulátorů. Po čase se totiž baterie – v závislosti na používání záložního zdroje – musí vyměnit. Zde je namístě poznamenat, že i nepoužíváním se akumulátor opotřebovává a klesá jeho životnost.

Bola.cz má v nabídce záložní zdroj Integra Tech Heat Master F200, který má plně automatický provoz. Je vhodný pro oběhová čerpadla a kotle bez rozdílu typu či výrobce. Záložní zdroj PG 500 Compact od renomované firmy Wilo má vestavěné dva bezúdržbové akumulátory 12V 9Ah. Životnost baterií je přibližně 5 let.

Pokračujte na nabídku záložních zdrojů v e-shopu