Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 348

Ultrazvukové měřiče tepla: princip fungování, výhody a aplikace

Měření spotřeby tepla je důležité nejen pro správné rozúčtování nákladů, ale také pro hledání míst s potenciálem úspor. V některých případech dokonce povinnost instalace měřičů tepla stanovuje zákon. Zjistěte, jak fungují ultrazvukové měřiče tepla a jaké mají výhody.

Co jsou ultrazvukové měřiče tepla

Měřiče spotřeby tepla na radiátory jsou nedílnou součástí topných soustav v obytných, komerčních i průmyslových budovách, kde je více vlastníků či nájemníků. Podle způsobu měření se měřiče tepla dělí na elektronické a ultrazvukové. V případě elektronických měřáků na topení je princip měření poměrně jednoduchý, ale zároveň i méně přesný – proud vody roztáčí lopatkové kolečko a měřič snímá jeho rychlost otáčení, čímž měří průtok teplonosného média.

Pro přesnější měření a do náročnějších aplikací proto doporučujeme ultrazvukové měřiče tepla, které jsou nejen přesnější, ale také odolnější.

Jak funguje ultrazvukové měření tepla

Ultrazvukové měřiče tepla měří dobu průchodu ultrazvukových vln teplonosným médiem. Dva ultrazvukové měniče vysílají střídavě ultrazvukové vlny ve směru a proti směru proudu. Tyto vlny se ve směru průtoku zrychlují a v opačném směru zpomalují.

Jednotka měří čas, za který ultrazvukové vlny urazí vzdálenost mezi měniči a zpět. Z rozdílu časů v protisměrech lze přesně určit průtok, a tedy i spotřebu tepla.

Výhody a funkce ultrazvukových měřičů tepla

Ultrazvukové měřiče tepla díky pokročilým technologiím a doplňkovým funkcím poskytují řadu výhod:

  • Přesnost a spolehlivost měření: Měření tepla pomocí ultrazvukových vln je maximálně přesné a spolehlivé po celou dobu životnosti měřičů, a to při jakémkoli průtoku. Nečistoty v otopné vodě nemají žádný vliv na přesnost měření a naměřená data nelze neoprávněně měnit. Díky tomu se tyto měřiče hodí i do náročnějších aplikací, jako je průmysl či centrální vytápěcí zařízení v bytových domech.
  • Minimální údržba a dlouhá životnost: Ultrazvukové měřiče tepla nemají žádné pohyblivé, mechanicky namáhané součásti, a proto nepodléhají opotřebení a mají mnohem delší životnost než elektronické. Případnou údržbu výrazně usnadňuje funkce chybových hlášení a autodiagnostika.
  • Jednoduchý sběr dat: Ultrazvukové měřiče zobrazují aktuální údaje a mohou z paměti vyvolat i údaje z uplynulého období. Některé modely, například měřiče tepla Siemens nebo Enbra, lze propojit s modulem pro dálkový odečet dat. Díky tomu osoba provádějící odečet nemusí vstupovat do jednotek a odečet je pohodlnější, rychlejší, a hlavně bez rizika lidské chyby.

Měřič tepla Enbra

Ultrazvukový měřič tepla Enbra s dálkovým odečtem. Zdroj: Bola.cz

Aplikace ultrazvukových měřičů tepla

Ultrazvukové měřiče tepla se tradičně používají zejména v průmyslu, kde jsou vysoké nároky na přesnost a spolehlivost měření – zejména pak v odvětvích, kde je přesné řízení teploty klíčové pro technologické procesy. Využívají je ale také teplárenské společnosti, které díky nim mohou sledovat a optimalizovat distribuci tepla.

Díky svým výhodám jsou ultrazvukové měřiče spotřeby tepla na radiátory stále častěji preferované i v bytových domech.

Legislativa a povinnosti majitelů a správců nemovitostí

Instalace měřičů tepla je ze zákona povinná ve všech budovách s více jednotkami. Tuto povinnost upravuje zákon č. 318/2012 Sb. § 7 odstavec 4: Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem; konečný uživatel je povinen umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů.

Každý měřič tepla zároveň musí být ověřen (ocejchován) Českým metrologickým institutem nebo některým z autorizovaných metrologických středisek. Lhůta pro výměnu plomby je 5 let. S měřáky na topení se nesmí neodborně manipulovat. Pokud vlastník nebo správce budovy tyto povinnosti nesplní, mohou odběratelé zpochybnit naměřená data.

Měřič tepla Siemens UH50

Měřič tepla Siemens pro měření spotřeby tepla v systémech dálkového a místního vytápění. Zdroj: Bola.cz

Trendy a inovace v oblasti měření spotřeby tepla

Vývoj v oblasti vytápění a měření spotřeby tepla jde dvěma hlavními směry – směrem automatizace a udržitelnosti. Moderní výstavba počítá s minimalizací uhlíkové stopy budov a se zefektivněním jejich správy, a to včetně vytápění.

V budoucnu lze očekávat, že systémy vytápění budou stále častěji součástí komplexních a propracovaných chytrých systémů, a to jak v domácnostech, tak i v komerčních, veřejných a průmyslových budovách. Informace o spotřebě bude sbírat centrální server bez nutnosti odečtu, stejně tak zpracování dat a rozúčtování nákladů bude automatizované.

Pokročilé ultrazvukové měřiče tepla s dálkovým odečtem poskytují správcům budov cenná data o spotřebě v různých odběrných místech a časových úsecích. Díky chytrým softwarům lze tato data využít k optimalizaci vytápění, snížení spotřeby energie, a tím pádem i k udržitelnějšímu provozu budov.

Prozkoumat nabídku měřičů tepla