Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Údržba oběhového čerpadla před topnou sezónou

Topná sezóna se blíží a s ní i každoroční revize a údržba topné soustavy. Kromě klasického odvzdušnění a kontroly funkčnosti systému nezapomínejte ani na údržbu oběhového čerpadla. Tím zvýšíte jeho efektivitu a prodloužíte jeho životnost. Zjistěte, jak na to.

Oběhová čerpadla zajišťují cirkulaci vody v topných soustavách, a to radiátorových i podlahových. Jejich účelem je rychlý a efektivní transport ohřáté vody z kotle do topné soustavy, čímž se zajišťuje vysoká efektivita topení i rovnoměrné vytápění celé nemovitosti – tedy tepelný komfort a nízké náklady za vytápění. Pro co nejlepší efekt se zaměřte nejen na výběr, ale také pravidelnou údržbu čerpadla.

Výběr vhodného oběhového čerpadla na topení

Pokud vás výběr oběhového čerpadla teprve čeká, ujistěte se, že vámi vybraný model odpovídá potřebám vaší topné soustavy a domácnosti. Klíčové parametry jsou objem topné soustavy a počet radiátorů, resp. plocha podlahového vytápění, podle kterých vyberete vhodný výkon neboli dopravní výšku čerpadla. Příliš velký výkon může spotřebovávat více energie, zatímco příliš malý nemusí vytápět váš domov dostatečně.

Pro správné zapojení je také důležité zvolit čerpadlo s odpovídajícím připojovacím závitem. Při výběru oběhového čerpadla pro vytápění se zaměřte na renomované značky, jako jsou Grundfos a Wilo. Instalaci svěřte odborníkům, kteří rovněž zvolí vhodné umístění oběhového čerpadla v rámci topné soustavy.  

Zvažte výměnu starého čerpadla

Pokud je vaše čerpadlo starší a neefektivní, zvažte jeho výměnu za novější model s vyšší účinností. Stará tříotáčková čerpadla se dnes již v EU nesmí vyrábět ani prodávat, jelikož nesplňují minimální požadavky na energetickou účinnost. Tato čerpadla totiž neumí reagovat na měnící se potřeby domácnosti v průběhu roku a v průběhu dne. Pracují konstantně, a tedy zcela zbytečně spotřebovávají energie.

Pokud máte tento starý typ čerpadla, zvažte pořízení moderního elektronického oběhového čerpadla. Tento typ oběhového čerpadla lze instalovat i na staré topení a investice se vám rychle vrátí díky úsporám.

Náš tip: Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo

K oběhovému čerpadlu doporučujeme pořídit i záložní zdroj. Ten zajistí chod čerpadla v případě výpadku proudu, díky čemuž se bude odvádět ohřátá voda z kotle bez přerušení. Záložní zdroj tak chrání kotel před přehřátím a zajistí rovnoměrné vytápění v době výpadku proudu.

Grundfos Alpha2

Oběhové čerpadlo Grundfos s funkcí AUTOADAPT

Nastavení čerpadla

Na čerpadle nastavte požadovaný výkon, aby fungovalo efektivně. Příliš vysoký výkon zvyšuje rychlost proudění vody v systému, což poznáte podle hluku v potrubí i vysoké spotřeby energie. Nízký výkon naopak nezajistí dostatečné a rovnoměrné vytápění.

Některá elektronická oběhová čerpadla značky Grundfos disponují patentovanou funkcí AUTOADAPT. Díky této funkci nemusíte čerpadlo nastavovat, jelikož chytrý software automaticky vyhodnocuje, jaký režim je v danou chvíli optimální. Tato čerpadla navíc sbírají data o vaší průměrné spotřebě v průběhu dne a na základě vašich individuálních potřeb dokáží regulovat svůj chod ještě efektivněji. 

Odvzdušnění oběhového čerpadla

Kromě nastavení otáček je potřeba čerpadlo odvzdušnit. Zavzdušněné čerpadlo nefunguje efektivně a je hlučné, což způsobuje značný diskomfort v domácnosti i vyšší náklady za vytápění.

Odvzdušnění čerpadla většinou probíhá tak, že nastavíte nejvyšší otáčky po dobu zhruba 30 minut. Některé modely oběhových čerpadel lze odvzdušnit pomocí odvzdušňovacího ventilu. Ta nejmodernější čerpadla se odvzdušňují automaticky.

Vyčištění filtru mechanických nečistot a magnetického filtru

Mechanické nečistoty, které jsou přítomny v potrubí, zanášejí čerpadlo, způsobují hluk, může dokonce dojít k zadření čerpadla. Zanesené radiátory navíc topí méně efektivně. Proto se doporučuje před oběhové čerpadlo instalovat filtr mechanických nečistot, případně magnetický filtr.

Filtr je ovšem také potřeba pravidelně čistit, aby se neucpal. Jak na to?

  • Filtry mechanických nečistot obsahují jemné sítko, které se čistí proplachem. Nikdy nepoužívejte kartáč ani čisticí prostředky, sítko by se mohlo poškodit.
  • Pokud používáte magnetické filtry, je potřeba z magnetu setřít nečistoty hadříkem. Pokud se magnet nachází vně filtrační nádoby, vyjměte jej a nečistoty nechte odtéct společně s vodou pomocí odtokového kohoutu.

Příprava topné soustavy

Aby mohlo čerpadlo fungovat správně, je nutné se zaměřit i na údržbu celé topné soustavy. Především se ujistěte, že je topná soustava řádně odvzdušněná. Jak jsme již psali, zavzdušněné může být i samotné oběhové čerpadlo.

Zkontrolujte funkčnost kotle, případně i spalinových cest – tuto povinnost vám ukládá zákon. Zaizolujte trubky, díky čemuž snížíte tepelné ztráty a zvýšíte efektivitu čerpadla.

Průběžná kontrola během topné sezóny

Aby vše správně fungovalo po celou topnou sezónu, nezapomeňte topnou soustavu pravidelně kontrolovat. Kontrolujte zejména:

  • zavzdušnění topné soustavy a čerpadla,
  • případné úniky vody,
  • správný tlak v plynovém kotli a celém systému,
  • spotřebu vody a energie.

Pokud dojde k nějakým neobvyklým výkyvům v naměřených hodnotách, topení je hlučné, topí málo nebo nerovnoměrně, obraťte se na odborníky.

A co dělat s oběhovým čerpadlem v případě delší nepřítomnosti? Topení se nedoporučuje během topné sezóny vypínat zcela, raději dům alespoň mírně temperujte. Pokud se přesto rozhodnete topení vypnout, zabezpečte oběhové čerpadlo proti zamrznutí. Tím by došlo k jeho nevratnému poškození.