Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 348

Spínací jednotky pro čerpadla

Spínací jednotky zajišťují ovládání a v některých případech i regulaci provozu čerpadla. Správně zvolený tlakový spínač, průtokový spínač nebo plovákový spínač zajistí nejen správný chod čerpadla, ale také prodlouží jeho životnost, zabrání chodu nasucho či dokonce sníží energetické nároky.

V případě použití domácích vodáren, samonasávacích i ponorných čerpadel do studní a vrtů je nutná instalace spínací jednotky. Právě toto zařízení zajistí, aby v případě otevření odběru – například vodovodního kohoutku – začalo čerpadlo okamžitě čerpat a zajistilo udržení požadovaného tlaku. Stejně pak při ukončení odběru spínač čerpadlo odpojí. K tomu dojde i v případě běhu nasucho, který by mohl čerpadlo poškodit.

Jaké jsou druhy spínacích jednotek?


Čerpadla a domácí vodárny lze řídit několika způsoby. V naší nabídce naleznete spínače tlakové, průtokové, kombinované, ale i plovákové od výrobců Grundfos a Wilo. Jejich použití se liší podle následujících požadavků a parametrů:

  • Spínací jednotka kombinující tlakový a průtokový spínač

Nejčastěji prodávanou a nejkomplexnější možností z pohledu ovládání čerpadla je spínač kombinující senzor průtoku a tlaku. Při otevření kohoutku nejprve poklesne tlak a spínač zapne čerpadlo. Když se kohoutek zavře, druhý senzor zaznamená zastavení průtoku a čerpadlo vypne ještě před vyšším nárůstem tlaku v systému.

  • Tlaková spínací jednotka

Samotné tlakové spínače se používají především na vodárenských setech, tedy v kombinaci s tlakovou nádobou. Spínají čerpadlo, aby tlak v nádobě zůstával ve stanoveném rozmezí. Při odběru vody tlak klesá, spínač změnu zaznamená a zapne čerpadlo. Když je odběr vody ukončen, čerpadlo běží do doby, než tlak v nádobě opět dosáhne požadované hodnoty. V praxi se většinou užívá řízení čerpání po třetinách objemu tlakové nádoby. Před zahájením odběru je tlaková nádoba plná ze ⅔ a čerpadlo vypnuto. Po otevření kohoutku začne proudit voda, čerpadlo se ale znovu spustí až ve chvíli, kdy spínací jednotka zaznamená pokles pod ⅓ objemu. Čerpadlo běží až do chvíle, kdy znovu dojde k načerpání do ⅔ objemu.

  • Průtoková spínací jednotka

Průtokové spínací jednotky se užívají především u vodáren, kde je ve studni jen hozena hadice a není možné nainstalovat plovákový senzor. Z toho důvodu se průtok sleduje přímo u čerpadla. Samotná funkce spouštění čerpadla je pak podobná jako u spínací jednotky kombinující průtokový a tlakový senzor.

  • Plováková spínací jednotka

Plovákové spínací jednotky se používají hlavně u ponorných čerpadel, kde se umisťují přímo na čerpadlo, které vypnou v případě nedostatku vody. Plovákové spínače se tedy hodí výhradně jako ochrana proti suchoběhu.

  • Elektronický, plně automatický průtokový spínač
  • Spínací tlak 1 - 3,5 bar
  • Elektronický, plně automatický hlídač tlaku
  • Spínací tlak 1,5 bar


Jak vybírat spínací jednotky?

Správná volba spínací jednotky se řídí především podle:

  • Typu použití,
  • Maximálního průtoku,
  • Spínacího tlaku: ten může být pevný, ale u většiny produktů je nastavitelný,
  • Vybavení ochranou proti běhu nasucho a automatickým restartem,
  • Vybavení zpětnou klapkou,
  • Vybavení frekvenčním měničem,
  • Způsobem instalace (horizontální, vertikální), připojovacím rozměrem.


Nabízí spínací jednotky i další funkce?


Běžnou součástí je například zabudovaná ochrana proti běhu nasucho, kdy po dané době jednotka spustí funkci automatického restartu. Vyspělé řídicí jednotky dokáží udržet stálý tlak díky plynulé regulaci otáček pomocí frekvenčního měniče. Zvládají též zpozdit vypnutí čerpadla, aby nedocházelo k jeho cyklování, nechybí jim ani proudová ochrana motoru.
Zároveň je u vybraných produktů možné nastavení zapínacího a vypínacího tlaku. O zobrazení aktuálního provozního stavu a probíhající činnosti informuje přehledný displej v kombinaci s LED diodami. Pro lepší ochranu čerpadla slouží i případný snímač netěsnosti. Některé spínače jsou vybaveny také manometrem.

Existuje možnost, jak zamezit cyklování čerpadla?

V případě drobných netěsností v potrubí nebo jiných zanedbatelných tlakových ztrát může být řešením instalace průtokového spínače Wilo BRIO 2000 TANK vybaveného tlakovou nádobou velikosti 0,4 litru. Díky této aplikaci, která se hodí zejména pro domácí vodárny, je možné zamezit cyklování (opakovanému nevyžádanému spouštění čerpadla) a tím prodloužit jeho životnost.


Jak nainstalovat spínací jednotku?


Instalace není nijak náročná, součástí balení je i návod v českém jazyce. Obvykle stačí zapojit napájecí kabel, který bývá součástí spínací jednotky a napojit spínač na vodní potrubí do libovolného umístění mezi samotné čerpadlo a první odběrné místo. Provoz těchto jednotek je většinou zcela bezhlučný, podle určení a způsobu konstrukce jsou často opatřeny také integrovanou zpětnou klapkou.

Pokračujte na nabídku Tlakových spínačů pro čerpadla v e-shopu