Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Elektromagnetické ventily 24 V

Nabídka elektromagnetických ventilů na trhu je opravdu bohatá a pestrá. Jednotlivé modely se liší médiem, pro které jsou určené, jeho teplotou a tlakem, typem a velikostí připojení, funkcemi, ovládáním nebo napájením. V tomto článku se podrobněji podíváme na elektromagnetické ventily určené pro napětí 24 V.

K čemu slouží a jak funguje elektromagnetický ventil

Obecně řečeno, elektromagnetické ventily slouží k regulaci průtoku plynných a kapalných médií potrubím. Dle typu je lze využít pro uzavírání, otevírání, směšování nebo rozdělování toků do jednotlivých okruhů. Pokud se ventil používá na pitnou vodu, musí mít příslušnou certifikaci.

Elektrický ventil obsahuje cívku (solenoid), která pod napětím generuje magnetické pole a hýbe pístem ventilu.

  • V případě systému NC (normally closed) je ventil bez napětí uzavřený, pod napětím otevřený.

  • V případě systému NO (normally open) je ventil bez napětí otevřený, pod napětím uzavřený.

Elektromagnetické ventily a napětí

Z výše uvedeného vyplývá, že elektromagnetické ventily potřebují ke své funkci elektrickou energii. Stejně jako u všech elektrospotřebičů, i u elektromagnetických ventilů je přitom nezbytné zohlednit napětí elektrické sítě. Napětí může být:

  • 12 V: Je nejběžnější v osobních automobilech, ale používá se i pro zásuvky například v koupelnách. Takto nízké napětí je totiž bezpečné a v podstatě nehrozí úraz elektrickým proudem.

  • 24 V: Je nejběžnější v nákladních vozech, autobusech apod.

  • 110 V: Je nejčastější v případě běžné elektrické sítě ve státech Severní a Jižní Ameriky. V ČR se toto napětí používalo v minulosti, poslední sítě s napětím 110 V byly modernizovány na vyšší napětí na přelomu tisíciletí.

  • 230 V: Je v současnosti nejčastější napětí běžné elektrické sítě ve většině světa, s výjimkou Severní a Jižní Ameriky.

S rostoucím napětím elektrické sítě se snižuje proudové zatížení vodičů, díky čemuž je síť efektivnější, ekonomičtější a zvládne mnohem větší odběr energie.

Kde využijete elektromagnetické ventily 24 V

Elektromagnetické ventily s napětím 24 V najdou využití zejména ve velkých vozidlech, tedy v autobusech a nákladních automobilech. Můžete se s nimi setkat:

  • v motorech vozidel, kde slouží zejména pro regulaci přívodu oleje do motoru,

  • v převodovce,

  • ale také například ve vzduchových klaksonech a v dalším příslušenství.

Elektromagnetické ventily 12 V mají podobné využití jako ty určené pro napětí 24 V, ovšem v osobních automobilech.

Nabídka solenoidových ventilů 24 V

V naší nabídce najdete elektro ventily vhodné do sítě 24 V, a to jak pro střídavý, tak stejnosměrný proud. Nejkvalitnější modely elektromagnetických ventilů vyrábí značky TORK, Danfoss a Peveko.

Elektromagnetický ventil na vodu Danfoss EV220B DN 15

Příkladem elektromagnetického ventilu s širokým využitím je Danfoss EV220B DN 15. V tomto ventilu lze měnit cívky, a tím dosáhnout požadovaného napětí i krytí. Systém clip-on zajišťuje snadnou a rychlou výměnu cívky bez použití nářadí. Mezi vhodná média patří voda, olej, pára, stlačený vzduch i plyn. Teplota média přitom může dosahovat až 90 °C a tlak 16 bar.

Tento ventil disponuje vnitřním závitem o velikosti ½”, což je jeden z nejuniverzálnějších typů připojení. Jelikož se jedná o dvoucestný typ, je vhodný do uzavřených okruhů, kde může otevírat a uzavírat průtok kapaliny nebo plyn. Kvalitní mosazné tělo ventilu je zárukou dlouhé životnosti i při náročných podmínkách provozu (agresivní média apod.).   

Solenoidový ventil Danfoss. 

Elektromagnetický nerezový ventil TORK T-GP104 DN 20

Kromě značky Danfoss je zárukou nejvyšší kvality také výrobce TORK. Jeho nerezový ventil T-GP104 DN 20 je vhodný na vodu, a to včetně pitné, jelikož splňuje příslušnou certifikaci NSF/ANSI 61. Dalšími vhodnými médii jsou vzduch, neutrální plyny a minerální oleje. Cívky, a tedy i napětí, lze měnit.

Díky nerezovému provedení vnitřních částí a krytí IP 65 se tento elektromagnetický ventil vyznačuje dlouhou životností a vysokou odolností proti vlivům různých médií. Bez problémů odolá teplotám kapalin či páry až 130 °C. Připojuje se vnitřním závitem o velikosti DN 20 (v nabídce najdete i další velikosti připojení).

Údržba elektromagnetických ventilů

Nejčastější příčinou poruch elektroventilů jsou mechanické nečistoty, které se usazují zejména na těsnění. Tím dochází k netěsnostem, takže ventil může propouštět kapalinu či plyn i v případě uzavření. Při větším znečištění dochází k zadření pístu.

Všechny solenoidové ventily by se proto měly používat s mechanickými filtry, které zabrání vniknutí pevných nečistot do těla ventilu. Filtry se instalují na potrubí vždy před ventil. Pokud filtr nepoužíváte, je nutné membránu i tělo ventilu pravidelně čistit.