Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Čerpadla do studny

Vlastní studna je velkou předností každé nemovitosti. Nejen že není nutné úzkostlivě hlídat spotřebu vody, navíc, jedná-li se o hlubší studnu, bývá voda vyšší kvality. Pro čerpání z nádrží do hloubky asi osmi metrů lze využít domácí vodárny. Optimálním řešením pro hlubší studny je však použití ponorného čerpadla, které je k tomuto účelu přímo určeno. 

Čerpadla do studní jsou elektromechanická zařízení využívaná pro čerpání čisté vody ze studní nebo nádrží. Hodí se také pro zásobování domácností pitnou vodou a zavlažování. Moderní čerpadla do studny nabízí vysokou spolehlivost a životnost při nízké spotřebě elektrické energie. Nabízíme výhradně čerpadla do studní předních výrobců Wilo a Grundfos, která jsou zárukou dlouhých let bezproblémového a komfortního provozu.

Jak vybrat čerpadlo do studny?

Při výběru vhodného čerpadla je nutné zohlednit především typ studny nebo vrtu a hloubku, ze které bude voda čerpána. Důležitá je také volba čerpadla s vhodným výkonem s ohledem na vydatnost vodního zdroje a očekávanou spotřebu. Příliš výkonné čerpadlo může zbytečně zvyšovat spotřebu elektrické energie. Nadměrně rychlé čerpání vody pak dokonce může vést i k poškození vodního zdroje. 

Při nákupu je též nutné zhodnotit, do jaké výšky bude čerpadlo kapalinu vytlačovat. Tuto schopnost čerpadla vyjadřuje hodnota označovaná jako výtlak. Je také nutné zvážit, jaké objemy vody bude uživatel čerpat. Vhodnost čerpadla lze vyčíst z hodnoty průtok, označující schopnost čerpat stanovený objem za stanovený čas. Důležitou veličinou je také maximální hloubka ponoření.

Například ponorné čerpadlo Grundfos SBA 3-45A nabízí maximální dopravní výšku 43 metrů a průtok čerpadla až 6,3 m3 za hodinu, ponořeno může být až do hloubky 8 metrů.

U některých typů instalací hraje roli i velikost čerpadla a jeho umístění. V naší nabídce naleznete ponorná čerpadla do studní s průměrem od 120 mm. U některých námi nabízených typů je možná svislá i vodorovná instalace. Renomovaní výrobci čerpadel dodávají ke svým výrobkům také atest pro užití na čerpání pitné vody.

Z čeho se skládá ponorné čerpadlo?

Hydraulická část čerpadla, a někdy i jeho obal, bývají v zájmu zvýšení životnosti vyrobeny z nerezové oceli. Čerpadlo do studny bývá opatřeno zpětnou klapkou, okem pro spouštěcí lanko, nebo přímo spouštěcím lankem v odpovídající délce a elektronickou skříňkou. Některé typy čerpadel jsou řešeny tak, že samostatnou spouštěcí skříňku nepotřebují. Nedílnou součástí je samozřejmě tepelná ochrana motoru a ochrana pro případ poklesu hladiny, které zabezpečují dlouhou životnost a spolehlivý provoz čerpadla. 

Co je plovákový spínač?

Některá ponorná čerpadla jsou vybavena takzvaným plovákovým spínačem. Jedná se o plovák uchycený kabelem k tělu samotného čerpadla. Ten umožňuje automatický chod čerpadla a při poklesu vody pod stanovenou mez odpojí motor čerpadla a zabrání chodu nasucho, nebo nadměrnému čerpání.

Některá čerpadla mohou být vybavena též plovoucím sacím košem, který umožňuje čerpání vody z povrchu a zabraňuje nasátí nečistot ze dna studny. 

Liší se čerpadla pro kopané a vrtané studny?

Ano, typ použitého čerpadla se rozlišuje v závislosti na typu studny. V mnoha případech je možné nalézt pitnou vodu už několik metrů pod povrchem. Kopání studny tím je zjednodušeno - výkop je mělčí a úroveň vody, kterou bude třeba čerpat, je nižší. 

Pro kopané studny lze využít čerpada většího průměru - například Grundfos SBA 3-45A s průměrem 150 mm. 

V oblastech, kde není povrchová voda, nebo tato voda není dostatečně kvalitní, je třeba čerpat z mnohem hlubších vrtů a přizpůsobit tomu i typ čerpadla, které pro vedení vody do domácnosti nebo chalupy využijeme. 

V tomto případě je stěžejní zaměřit se na průměr čerpadla, jelikož vrtané studny jsou výrazně menšího průměru. V naší nabídce naleznete i čerpadla do úzkých vrtů s průměrem od 74 mm

Ponorná čerpadla mohou být použita i v menších hloubkách, nesmí v nich však být nečistoty, které mohou zkrátit životnost čerpadla. Pro silně znečištěné prostředí doporučujeme čerpadla kalová.

SAMONASÁVACÍ ČERPADLA PRO MĚLKÉ STUDNY

V dnešní době je obvyklé pro čerpání z mělkých studní využít samonasávací  čerpadlo. Samonasávací čerpadla jsou umístěna nad studnou, ať už v domě nebo sklepě a nasávají vodu ze studny. O veškeré sání se stará atmosférický tlak. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že systém funguje jako dlouhé brčko. Jak čerpadlo nasává, vytváří v potrubí podtlak. Podtlak pak tlačí vodu nahoru potrubím. V důsledku toho je hmotnost, kterou jste schopni čerpat úměrná atmosférickému tlaku. 

I když se atmosférický tlak mění s nadmořskou výškou, standardně je maximální hloubka, ze které lze čerpat cca 7,6 metru. Pro zachování optimální funkce bývají tato čerpadla vybavena jednocestným zpětným ventilem (zpětnou klapkou).

PONORNÁ ČERPADLA PRO STUDNY

Ponorná čerpadla jsou podlouhlá zařízení válcovitého tvaru, který se dobře vejde do studny. Spodní polovina se skládá z uzavřeného motoru spojeného s nadzemním zdrojem energie. Samotné čerpadlo ve druhé polovině jednotky se skládá z oběžných kol, oddělených difuzérem.Ten pohání vodu do trubek a vodovodního rozvodu. V moderních instalacích je ponorné čerpadlo připojeno trubkou vedoucí přímo do sklepa.

  • Ponorné čerpadlo Grundfos SP + plovák, 15 m kabel
  • Integrovaná řídící jednotka
  • Ponorné čerpadlo Grundfos řady SBA je určeno pro čerpání čisté vody ze studní

Wilo TWIS 5

  • Určeno pro čerpání pitné vody ze studní a nádrží
  • Hydraulická část vyrobena z nerezové oceli
  • U jednofázových typů doplněno o jednoduchou spínací skříňku s rozběhovým kondensátorem a vypínačem
  • Verze s označením A vybaveny plovákem

Nestačí? Pokračujte na širokou nabídku čerpadel do studní v e-shopu