Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt
Máte dotaz? +420 257 310 348
Solární systémy pro ohřev TUV se neobejdou bez čerpadla, které zajišťuje oběh vody do solárního panelu a z něj. Zjistěte, jak systémy solárního ohřevu vody fungují, proč jsou čerpadla jejich klíčovým komponentem a jak správně solární čerpadlo vybrat.
Solární ohřev vody neboli fototermický systém je moderní, ekologický a finančně výhodný způsob, jak zajistit ohřev TUV pro domácnosti i komerční objekty. Není to však totéž co ohřev TUV pomocí fotovoltaiky, byť se tyto dva termíny často zaměňují.
TUV ze solárního ohřevu může být využita nejen jako teplá voda z kohoutku, ale také pro přitápění ve vodních topných soustavách (podlahových i radiátorových) nebo pro ohřev vody v bazénu. S ohledem na klimatické podmínky v ČR lze tento systém využít k vytápění pouze v přechodových obdobích, tedy v jarních a podzimních měsících.
Správně navržený a vhodně umístěný solární ohřev vody může od jara do podzimu pokrýt téměř celou spotřebu TUV v domácnosti. Během zimy pokrývá zhruba 25 % spotřeby, a proto je vždy nezbytné instalovat doplňkový zdroj, např. kotel. Kromě pořizovacích nákladů a nákladů na údržbu systému nemusíte nic platit – systém využívá solární energii, která je zcela zdarma. Provoz solárního systému je navíc téměř bezemisní.
Jak vyplývá z popisu fungování fototermického systému, oběhová čerpadla jsou jejich nedílnou součástí, protože zajišťují proudění kapaliny v systému. Pro solární ohřev vody ale nelze zvolit jakékoliv oběhové čerpadlo.
Solární čerpadla jsou ve srovnání s běžnými oběhovými čerpadly konstruována na vyšší teplotu kapaliny, které zvládnou odolat, a lze je navíc použít pro směsi glykolu, které jsou využívány v solárních systémech. Taková čerpadla vyrábí například značky Grundfos a Wilo, které jsou zárukou dlouhé životnosti a vysoké kvality.
Oběhová čerpadla jsou elektronická zařízení, jejichž správný výběr je velice důležitý pro co nejvyšší účinnost fototermického systému. Klíčovým parametrem při výběru je maximální teplota čerpané kapaliny, která by měla být alespoň 95 °C, a možnost využití pro směsi glykolu. Dále se při výběru zaměřte na:
POZOR: Pojmem solární čerpadla se často označují obyčejná čerpadla, která pro svůj chod využívají solární energii. Do fototermických systémů ale tato čerpadla nejsou vhodná.
Solární oběhové čerpadlo WILO
Do solárních systémů ohřevu TUV jsou vhodná například úsporná oběhová čerpadla z produktové řady WILO Varios PICO STG. Jednotlivé modely čerpadel jsou konstruovány pro teplotu čerpaného média 95 °C nebo 110 °C, takže odpovídají požadavkům solárních systémů.
Solární čerpadla WILO jsou k dispozici s různými dimenzemi připojovacího závitu, dopravní výškou i maximálním průtokem, takže najdou uplatnění v širokém spektru aplikací. Jsou poháněna moderním úsporným EC motorem s nízkou spotřebou, vysokou odolností proti zablokování a integrovanou elektronickou regulací výkonu.
V naší nabídce najdete také čerpadla do solárních systémů od předního světového výrobce Grundfos. Produktová řada Solar je přímo určená do solárních tepelných systémů. Díky široké škále modelů jsou čerpadla Grundfos Solar vhodná do všech typů fototermických systémů.
Elektronická oběhová čerpadla Grundfos Solar umožňují dálkové ovládání rychlosti čerpadla, díky čemuž můžete optimalizovat sběr solární energie a šetřit náklady. Jejich předností je také kompaktní provedení a snadná instalace. Bezpečnost provozu a dlouhou životnost zajišťuje kataforézní povrchová úprava litinového tělesa, dvojitě opláštěná kabeláž a ochrana motoru proti kondenzaci vody.
Solární energie je dnes již běžně využívána pro výrobu elektřiny. Přímý ohřev TUV pomocí fototermických systémů je přitom několikrát efektivnější než ohřev TUV pomocí elektřiny z fotovoltaických panelů.
Počáteční investice pro běžný rodinný dům se pohybuje kolem 150.000 Kč, přičemž na fototermické systémy lze čerpat státní dotace, a pokrýt tak nemalou část vstupních nákladů (zhruba kolem 50.000 Kč). Roční úspory na vytápění a ohřevu TUV přitom s tímto systémem dosahují 50 % (průměr za celý rok). Návratnost investice je tak 3-5 let. Fototermické systémy šetří energie, vaši peněženku a v neposlední řadě životní prostředí.