Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Oběhová čerpadla do systémů solárního ohřevu TUV

Solární systémy pro ohřev TUV se neobejdou bez čerpadla, které zajišťuje oběh vody do solárního panelu a z něj. Zjistěte, jak systémy solárního ohřevu vody fungují, proč jsou čerpadla jejich klíčovým komponentem a jak správně solární čerpadlo vybrat.

Jak funguje solární ohřev TUV

Solární ohřev vody neboli fototermický systém je moderní, ekologický a finančně výhodný způsob, jak zajistit ohřev TUV pro domácnosti i komerční objekty. Není to však totéž co ohřev TUV pomocí fotovoltaiky, byť se tyto dva termíny často zaměňují.

  1. Ohřev TUV pomocí fotovoltaiky znamená, že je ohřev zajištěn pomocí klasického elektrického kotle, který ovšem není napájen z veřejné elektrické sítě, ale z lokálních fotovoltaických panelů. Fotovoltaické panely tedy přeměňují solární energii na elektrickou, která poté zajišťuje chod kotle.
  2. Solární ohřev vody je zajištěn pomocí kolektorů, které jsou zpravidla umístěny na střeše objektu, kde zachycují paprsky a přeměňují je na teplo. Kolektory jsou k dostání v plochém a trubicovém provedení. Součástí systému je dále potrubí s teplonosnou kapalinou, oběhové čerpadlo, zásobník TUV a další komponenty. Teplo se pomocí teplonosného média v potrubí dopravuje do spirály v zásobníku, kde ohřívá TUV. Ohřátá TUV je dále distribuována ze zásobníku do objektu. Tyto systémy tedy přeměňují solární energii přímo na teplo (tj. bez využití elektřiny).

TUV ze solárního ohřevu může být využita nejen jako teplá voda z kohoutku, ale také pro přitápění ve vodních topných soustavách (podlahových i radiátorových) nebo pro ohřev vody v bazénu. S ohledem na klimatické podmínky v ČR lze tento systém využít k vytápění pouze v přechodových obdobích, tedy v jarních a podzimních měsících.

Termický ohřev TUV

Správně navržený a vhodně umístěný solární ohřev vody může od jara do podzimu pokrýt téměř celou spotřebu TUV v domácnosti. Během zimy pokrývá zhruba 25 % spotřeby, a proto je vždy nezbytné instalovat doplňkový zdroj, např. kotel. Kromě pořizovacích nákladů a nákladů na údržbu systému nemusíte nic platit – systém využívá solární energii, která je zcela zdarma. Provoz solárního systému je navíc téměř bezemisní.

Oběhová čerpadla pro solární ohřev TUV a topení

Jak vyplývá z popisu fungování fototermického systému, oběhová čerpadla jsou jejich nedílnou součástí, protože zajišťují proudění kapaliny v systému. Pro solární ohřev vody ale nelze zvolit jakékoliv oběhové čerpadlo.

Solární čerpadla jsou ve srovnání s běžnými oběhovými čerpadly konstruována na vyšší teplotu kapaliny, které zvládnou odolat, a lze je navíc použít pro směsi glykolu, které jsou využívány v solárních systémech. Taková čerpadla vyrábí například značky Grundfos a Wilo, které jsou zárukou dlouhé životnosti a vysoké kvality.

Jak vybrat solární čerpadlo

Oběhová čerpadla jsou elektronická zařízení, jejichž správný výběr je velice důležitý pro co nejvyšší účinnost fototermického systému. Klíčovým parametrem při výběru je maximální teplota čerpané kapaliny, která by měla být alespoň 95 °C, a možnost využití pro směsi glykolu. Dále se při výběru zaměřte na:

  • typ a dimenzi připojení čerpadla,
  • dopravní výšku čerpadla,
  • výkon neboli výtlak čerpadla,
  • způsob regulace výkonu.

POZOR: Pojmem solární čerpadla se často označují obyčejná čerpadla, která pro svůj chod využívají solární energii. Do fototermických systémů ale tato čerpadla nejsou vhodná.

Solární čerpadlo Wilo Varios Pico STG

Solární oběhové čerpadlo WILO

Solární oběhové čerpadlo WILO Varios PICO STG

Do solárních systémů ohřevu TUV jsou vhodná například úsporná oběhová čerpadla z produktové řady WILO Varios PICO STG. Jednotlivé modely čerpadel jsou konstruovány pro teplotu čerpaného média 95 °C nebo 110 °C, takže odpovídají požadavkům solárních systémů.

Solární čerpadla WILO jsou k dispozici s různými dimenzemi připojovacího závitu, dopravní výškou i maximálním průtokem, takže najdou uplatnění v širokém spektru aplikací. Jsou poháněna moderním úsporným EC motorem s nízkou spotřebou, vysokou odolností proti zablokování a integrovanou elektronickou regulací výkonu.

Solární oběhové čerpadlo Grundfos Solar

V naší nabídce najdete také čerpadla do solárních systémů od předního světového výrobce Grundfos. Produktová řada Solar je přímo určená do solárních tepelných systémů. Díky široké škále modelů jsou čerpadla Grundfos Solar vhodná do všech typů fototermických systémů.  

Elektronická oběhová čerpadla Grundfos Solar umožňují dálkové ovládání rychlosti čerpadla, díky čemuž můžete optimalizovat sběr solární energie a šetřit náklady. Jejich předností je také kompaktní provedení a snadná instalace. Bezpečnost provozu a dlouhou životnost zajišťuje kataforézní povrchová úprava litinového tělesa, dvojitě opláštěná kabeláž a ochrana motoru proti kondenzaci vody.

Solární energie – budoucnost vytápění a ohřevu TUV

Solární energie je dnes již běžně využívána pro výrobu elektřiny. Přímý ohřev TUV pomocí fototermických systémů je přitom několikrát efektivnější než ohřev TUV pomocí elektřiny z fotovoltaických panelů.

Počáteční investice pro běžný rodinný dům se pohybuje kolem 150.000 Kč, přičemž na fototermické systémy lze čerpat státní dotace, a pokrýt tak nemalou část vstupních nákladů (zhruba kolem 50.000 Kč). Roční úspory na vytápění a ohřevu TUV přitom s tímto systémem dosahují 50 % (průměr za celý rok). Návratnost investice je tak 3-5 let. Fototermické systémy šetří energie, vaši peněženku a v neposlední řadě životní prostředí.